Uyurken Çorap Giymek Günah Mı?

Uyurken Çorap Giymek Günah Mı?
21.11.2022 21:57
Bazı durumların dinimizce günah olup olmadığı merak konusu olmaktadır. Uyurken çorap giymek günah mı? Ultrason fotoğrafı paylaşmak, uyurken ayaklarının kıbleye dönmesi ve üç aylarda hamile kalmak günah mı? Üç aylarda çocuğu sütten kesmek, vadeli hesap açmak, vefat eden bir kişinin fotoğrafını paylaşmak ve vücut kıllarını almak günah mı sizler için araştırıp bu yazımızda bir araya getirdik.

Allah’ın buyurduğu şeylere karşı olan şeyler günah olarak nitelendirilmektedir. İslam dinine göre çorapla yatmanın bir sakıncası yoktur. Ancak giyilen çorabın temiz olması gerekmektedir. İslam dinine göre temizlik çok önemli bir husustur. Yatarken giyilen kıyafetlerin (çorap da dahil) ve yatılan yerin temizliği de İslam dinince önemli bir durumdur. Halk arasında çorapla uyumak hakkında da birçok hurafe bulunmaktadır.

Ultrason Fotoğrafı Paylaşmak Günah Mı?

Dinimizce yapılması uygun görülmeyen davranışlara günah denmektedir. Ultrason fotoğrafı paylaşılmasının günah olup olmadığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle ultrason fotoğrafı paylaşmak günahtır ya da günah değildir şeklinde bir yorum yapmak doğru olmaz.

Uyurken Ayakların Kıbleye Gelmesi Günah Mı?

Öteki dünyada cezalandırılacak davranışlar olarak nitelendirilen günahları aslında birçoğumuz bilmeden işlemekteyiz. İslam dinine göre Kâbe kıble olarak bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda yatarken ayaklarımızı kıbleye yöneltmek zorunda kaldığımız durumlar olabiliyor. Bu durum günah değildir ancak yapılmaması gereken davranış olarak nitelendirilmiştir. Uyurken ayakların kıbleye gelmesi günah değildir ancak mekruhtur.

Üç Aylarda Hamile Kalmak Günah Mı?

Hicri takviminde yer alan ve İslam dinine göre mübarek olan üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Peki bu aylarda hamile kalmak günah mıdır? Gelin birlikte bakalım. Kuran-ı Kerim’de bu durumla ilgili herhangi bir ayet bulunmamaktadır. Peygamber efendimiz de bu durumla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmamıştır. Bu nedenle bu durumu günah değildir diye nitelendirebiliriz.

Vadeli Hesap Günah Mı?

Birçoğumuz bilmeden günaha girmişizdir. Peki bankadan vadeli hesap açmak günah mıdır? Vadeli hesaptaki paranın nasıl arttığı bilinmediğinden dolayı vadeli hesap İslam dinine göre caiz değildir. Buradan elde edilen kazançların bakmakla yükümlü olduğunuz kimseler için kullanılmaması önerilmektedir.

Vefat Eden Bir Kişinin Fotoğrafını Paylaşmak Günah Mı?

Ölen kişinin arkasından hepimiz üzülürüz ve üzüntümüzü bir nebze de azaltmak amacıyla sosyal medyada ölen kişi ile olan fotoğraflarımızı paylaşırız. Peki dinimizce vefat eden bir kişinin fotoğrafını paylaşmak günah mı hiç merak ettiniz mi? Nihat Hatipoğlu bir programında bu durumu yorumlamıştır. Ve vefat eden kimsenin fotoğrafının paylaşılmasında bir mahsur olmadığını dile getirmiştir. Yani vefat eden bir kişinin fotoğrafını paylaşmak günah değildir.

Vücut Kıllarını Almak Günah Mı?

Vücutta alınması gereken kılların alınmasında herhangi bir sorun yoktur. Aynı zamanda koltuk altı kılları ve kasık kıllarını düzenli olarak tıraş etmek sünnettir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir