Usain Bolt Hakkında Merak Edilenler

Usain Bolt Hakkında Merak Edilenler
28.04.2022 19:30
Kariyerine sayısız başarı sığdıran Usain Bolt hakkında merak edilen pek çok bilgi bulunuyor. Usain Bolt, 6 Olimpiyat Madalyası sahibi Jamaikalı kısa mesafe koşucusudur. Başarıları ile her daim konuşulan Usain Bolt hakkında merak edilenler araştırılıyor.

Usain Bolt; 21 Ağustos 1986 tarihinde Trelawny Jamaika’da dünyaya gelmiştir. 6 Olimpiyat Madalyası sahibi Usain Bolt, 100 metre ile 200 metre dünya rekorlarının ve takım arkadaşları ile beraber 4 x 100 metre bayrak yarışının dünya rekoru sahibidir. Ek olarak üç farklı yarışta dünya rekorunun da sahibidir. 2008 Yaz Olimpiyatlarında üç yarışta da altın madalya kazanmasının ardından bunu başaran ilk sprinter olmuştur. Üç yarışta birden dünya rekoru kıran olimpiyat rekoru kırmayı başaran da ilk sporcudur. 2009 Dünya Atletizm lisans olan Şampiyonası’ndaki başarıları ile birlikte 100 metre ve 200 metre yarışlarında dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu elinde bulunduran ilk sporcu olmayı başarmıştır.

Usain Bolt Rekoru Kaçtır?

Usain Bolt dünya atletizm ve olimpiyatlarda göstermiş olduğu başarılar ile gündem olmayı başarıyor. Her daim konuşulan isimlerden biri olan Usain Bolt’un rekoru 16 Ağustos 2008 tarihi Yaz Olimpiyatlarında 100 metre finalinde 9.58 saniye derece ile gerçekleşti.

Usain Bolt Antrenman Programı

Usain Bolt antrenman programı kendisi gibi başarılı bir sporcu olmak isteyenler tarafından araştırılıyor. Usain Bolt antrenman programı; temel egzersizler, bacak yükseltme, side plank istiridye, ters çıtırtı gibi egzersizlerden oluşuyor. Usain Bolt antrenman programında bu egzersizlere ek olarak spor salonunda zaman harcama, çeşitli makine ve ekipmanlar ile yapılan günlük bir rutin bulunuyor.

Usain Bolt Başarıları

Usain Bolt, erkekler 100 metrede 9.58 ve 200 metrede 19.19’luk derecesi ile dünya rekorlarını elinde barındırıyor. Usain Bolt’un kariyerine sığdıramadığı sayısız başarısı bulunuyor. Usain Bolt başarıları;

2002 Dünya Gençler Şampiyonası: 1.

2003 Dünya Yıldızlar Şampiyonası: 1.

2004 CARIFTA Oyunları: 1.

2005 Orta Amerika ve Karayipler Şampiyonası: 1.

2008 Reebok Grand Prix: 1.

2008 Pekin Olimpiyatları: 1.

2009 Dünya Atletizm Şampiyonası 200 metre ve 100 metre: 1.

2011 Dünya Atletizm Şampiyonası: 1.

2012 Londra Olimpiyatları: 1.

2013 Dünya Atletizm Şampiyonası: 1.

2016 Rio Olimpiyatları: 1.

2017 Dünya Atletizm Şampiyonası: 3. şeklinde sıralanmaktadır.

Usain Bolt Emekli Oldu Mu?

Usain Bolt 2017 yılında yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası ile emekliye ayrıldı. 2017 yılında emekli olan Usain Bolt, erkekler 100 metrede 9.58 ve 200 metrede 19.19’luk derecesi ile dünya rekorlarını elinde bulunduruyor.

Usain Bolt Futbolculuk Kariyeri

Usain Bolt atletizm konusunda başarılarına ek olarak bir de futbolculuk kariyerine sahip. Usain Bolt futbolculuk kariyerini atletizm kariyerini noktaladıktan sonra açtı. Atletizmi bıraktıktan sonra Avustralya takımlarından biri olan Central Coast Mariners’e transfer oldu. Futbol kariyerinde çıktığı iki maçta iki gol atan Usain Bolt’un bu alanda deneyimi kısa sürdü. Ünlü sporcu kısa bir süre sonra futbolculuk kariyerini noktaladığını duyurdu.

Usain Bolt Hangi Takımlarda Oynadı?

Atletizmi bıraktıktan sonra futbol kariyerine hızlı bir giriş yapan Usain Bolt, Avustralya takımlarından biri olan Central Coast Mariners takımında oynadı. Usain Bolt kısa futbol kariyerine bu takımda başlayıp bu takımda noktaladı.

Usain Bolt Madalya Sayısı

Usain Bolt kariyerinde aldığı altın madalyalar ile hala adından söz ettirmeyi başarıyor. 2017 yılında kariyerini noktalayarak emekli olan Usain Bolt’un aktif madalya sayısı kendisini takip edenler tarafından araştırılıyor. Usain Bolt madalya sayısı 8 olarak nitelendiriliyor.

Usain Bolt Neden Bıraktı?

Usain Bolt atletizm kariyerini, bu alanda gerçekleştirmek istediği her şeyi gerçekleştirdiği için bıraktığını açıkladı. Emeklilik kararından pişman olmadığını dile getiren Usain Bolt, futbolculuk kariyerini ise sporda sürdürmek istediği başarıyı burada sürdüremeyeceğini fark ettiği için bıraktığını açıklamıştı.

Usain Bolt Ne Kadar Kazanıyor?

Usain Bolt ne kadar kazandığı da başarılı sporcu hakkında bilinmeyen konular arasında yer alıyor. Usain Bolt’un bu zamana kadar kazandığı ödüllerden 2.5 milyon dolar ödül kazandığı söyleniyor. Buna göre Usain Bolt’un her sene 30 milyon dolarlık servetini hesabına eklediği konuşuluyor. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir