Uhud Savaşında Kaç Kişi Öldü?

Uhud Savaşında Kaç Kişi Öldü?
02.12.2022 23:04
Uhud savaşında kaç kişi öldü? Uhud savaşında tepeyi terk eden okçular neden yerlerini terk etti? Uhud savaşından sonra yapılan savaş nedir? Uhud savaşında müşriklerin komutanı kimdi, Müslümanlar kaç kişiydi? Uhud savaşı hakkında birçok merak edilen soru çeşitli kaynaklarda araştırılmaktadır. Sizler için merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda derledik...

Mekkeli Müslümanlar ve müşrikler arasında 23 Mart 625 tarihinde meydana gelen önemli bir savaştır. Savaşın yapıldığı yer olan Uhud dağının adını almıştır. Zor bir mücadele olan Uhud Savaşı'nda Hz. Hamza ile birlikte 70 sahabe şehit düşmüştür. Peygamber Efendimiz ise ciddi yara alarak savaş sonlanmıştır. Uhud Savaşı hicretin sonraki 3. yılda Şevval ayında yapılan bir savaş olarak tarihe geçmiştir.

Uhud Savaşında Okçular Neden Yerlerini Terk Etti?

Ayneyn tepesindeki okçular da düşmanın bozguna uğradığını gördüklerinde ganimetten mahrum kalmamak için görev yerlerini terk ederek savaşın aleyhini değiştirmişlerdir.

Okçuların başında olan Abdullah arkadaşlarını uyarmasına karşılık okçu birliğin çoğunluğu da savaş ganimeti toplamaya dahil olmuştur. Ayneyn tepesinde sadece Abdullah ve 7 kişi bulunmaktaydı. Bunu gören müşrikler bir fırsat ele geçirdiklerini fark ettiklerinden dolayı, savaş bozgun olarak sonuçlandı.

Uhud Savaşından Sonra Yapılan Savaş Nedir?

Hendek Savaşı, Bedir ve Uhud Savaşlarının yanında İslamiyet'in hızla yayılmasını kolaylaştıran savaş olarak tarihe geçmiştir. Bu sebeple Müslümanların zaferiyle sonuçlanan Hendek Savaşı İslam tarihi açısından önemi oldukça fazla olarak bilinmektedir. Uhud Savaşı sonrasında bazı kabile reisleri şehirden uzaklaştırıldığı biliniyor.

Uhud Savaşında Müşriklerin Komutanı Kimdi?

Uhud Savaşı, İslam peygamberi Muhammed gözlemi ve yönetiminde, Müslüman ordusu ile Mekkeli Ebu Süfyan'ın ordusu arasında, Medine yakınlarındaki Uhud Dağı'nda gerçekleşen muharebe olarak bilinmektedir.

Müşriklerin hazırladığı tahmini 3 bin kişilik orduya karşı Peygamber Efendimiz öncülüğünde savunma harbi olan Uhud Savaşı meydana gelmiştir.

Uhud Savaşında Müslümanlar Kaç Kişiydi?

700 kişilik Müslüman ordusu Uhud Savaşı'na katılarak tüm gücüyle mücadele vermişlerdir. Hz. Muhammed (s.a.v),Uhud Dağı'nın konumuna göre savaş stratejisi geliştirerek savaş için ilgili hazırlıkları yapmıştır.

Mekkeliler, Ebu Süfyan öncülüğünde ikinci bir savaşa hazırlığını başlatmışlardır. 200'ü süvari, 700'ü zırhlı olmak üzere yaklaşık 3.000 kişilik bir ordu hazırlanmıştı ve yola çıkıldı. Muhammed'in amcası Abbas, o sırada Mekke'de yer almaktaydı.

Uhud Gazvesi Müslümanlar için ders ve ibretle dolu bir savaştır. Resulullah her zaman olduğu gibi bu savaşta da istişareye önem verdiği görülür ve Ayneyn geçidine yerleştirdiği okçuların onun emrine uymamaları ve yerlerinden ayrılıp ganimet toplamaya başlamaları savaşın gidişatını değiştirmiştir. Bu da zaferin sabırla ve kumandanın emirlerine itaatle kazanılabileceğini bizlere gösterir. Ganimet kazanma duygusu Allah rızasını kazanmanın ve Hz. Peygamber’e itaatin önüne geçerek, bu durum yenilgiye uğramalarına sebep vermiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir