Türlünün Yanına Ne Gider?

Türlünün Yanına Ne Gider?
14.10.2022 13:36
Tadına doyum olmayan yemekler, çorbalar, kebaplar peki yanına ne gider? Türlü, tantuni, şnitzel, tepsi kebabı, tavuklu pilav, tarhana çorbası yanına ne gider? Yazımızda cevaplara daha yakından bakacağız.

Toprak güveçte, mevsiminde toplanan sebzelerle yapılan türlüye kim hayır hayır diyebilir? Yöresine göre farklı pişirme yöntemleri de bulunan türlü sofralarda en çok yer verilen bir tencere yemeği. Türlünün yanına ise en çok pirinç pilavı, bulgur pilavı, yoğur, yoğurtlu mezeler ve turşu yakışıyor.

Tantuni Yanına Ne Gider?

Mersin yöresine ait, etin küçük küçük doğrandığı, soğan ve biber ve maydanozla buluşturulduğu bir çeşit dürümdür. Sokak lezzetlerinin vazgeçilmesi tantuninin içerisine hem kuyruk yağı hem de et giriyor. Bu iki ürün bir araya gelince de ortaya muhteşem biz lezzet çıkıyor. Tantuniyi, közlenmiş sivri biber, patates kızartması, tava yoğurdu ve biber turşusuyla servis edebilirsiniz.

Şnitzel Yanına Ne Gider?

Şnitzel Avustralya mutfağının bir örneğidir. Dövülerek yapılmış, kemiksiz et manasına gelmektedir. Domuz, dana ve tavuk etinden yapılmaktadır. Fakat ülkemizde tavuk etinden yapılanı daha sık kullanılıyor. Çocuklara yemek yemeği sevdiren ve öğünlerde kullanılan şnitzeli hazırlarken yanına, domates çorbası, patates kızartması, mezeler veya pirinç pilavı ekleyebilirsiniz.

Tepsi Kebabı Yanına Ne Gider?

Hatay yöresinin imza yemeklerinden biri olan tepsi kebabı, yapılma ve pişirilme özelliğiyle hataya gelenlerin yemeden dönmemesi gereken bir lezzet. Et özel zırh bıçak ile kıyılıyor ve odun ateşinde ağır ağır pişiyor. Etin yanına ise soğuk ayran, sofların olmazsa olmazı pirinç pilavı, domates ve soğan ile sunumu yapılıyor.

Tavuklu Pilav Yanına Ne Gider?

Davetlerde, düğünlerde, sünnetlerde tüm özel günlerimizde, dünyada kullanılan çeşitleriyle, pilav başrolde. Yağmur suyu ya da sulama sistemleriyle sulanan sulak alanlarda yetişir. Eylül-ekim aylarında hasat yapılır. Hasat edilmeden önce saman rengine yakın bir renk alması beklenmelidir. Hasat tam zamanında yapılmalıdır. Geç kalınan ya da erken hasat edilen pirinç istenilen verimi vermeyecektir.  Aslında yanına hemen hemen her şey yakışıyor. Et yemekleri, salatalar, mezeler, soğuk içecekler, zeytinyağlılar, kebaplar pilava eşlik ediyor. Tavuk pilavın üzerine ise en çok nohut yakışıyor.

Tarhana Çorbası Yanına Ne Gider?

Anadolu’nun en şifalı en özel ve güzel tariflerinden biridir. Türk mutfağında tarhananın yeri farklıdır. Hastalık çorbası olarak da bilinen tarhana adeta bir şifa deposu. Soğuk algınlığına, gribe, kronik yorgunluğa iyi gelir. Bebeklere ve gelişme çağındaki çocuklara çok faydalıdır. Beyin ve damar sağlığını korur. Mevsiminde toplanıp kurutulan domates ve çeşitli aromalardan meydana gelir. Kurutma aşaması zahmetlidir. Mevsim sıcaklığına ihtiyaç duyar. Kurutulan tarhanalar tencerede bir miktar tereyağı ile buluşur ve tadına doyum olmaz bir lezzet ortaya çıkar. Tarhananın yanında, Et yemekleri, fırında tavuk, su böreği, tavuk sote, karnıyarık, lahmacun ve yoğurtla servis edilebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir