Türkiye’den Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?
12.09.2022 17:55
Azerbaycan komşu ülkeler arasında en çok ziyaret edilenler arasında yer almaktadır. Azerbaycan asgari ücreti ne kadar, gitmek için gerekli evraklar nelerdir, gezilecek yerler nereler, 2022 ev fiyatları, telefon fiyatları ne kadar?

Dilerseniz bir Türk hava yolu şirketi veya Azerbaycan'ın ulusal hava yolu olan Azal ile uçabilirsiniz. İstanbul'dan Bakü'ye uçakla 2 saat 45 dakika, İstanbul'dan Ankara'ya 2 saat sürüyor. Havalimanından şehir merkezine taksi veya havalimanı transferi ile ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan Asgari Ücreti Ne Kadar?

2022 yılında Azerbaycan Asgari ücret 300 Manat yani 168,32 Euro (3073,15 TL – 177,20 Dolar) olarak belirlenmiş bulunmakta. 2021 yılında ise bu veriler 250 manat şeklinde belirlenmişti.

Azerbaycan’a Gitmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Azerbaycan vizesi başvuru formu

Kimlik fotokopisi

Nüfus kayıt örneği

Pasaport

Pasaport, kimlik fotokopileri

2 adet biyometrik fotoğraf

Vize ücreti ödendi dekontu

Bankada yeterli para bulunduğuna dair hesap bilgisi

Banka hizmet dökümü

Çalışan için SGK belgesi

Öğrenci için öğrenci belgesi

Şirket çalışanları için şirket, sicil gazete, imza sirküleri belgeleri

Karayolu üzerinden başka ülkeler üzerinden gidilecekse o ülkelerin geçiş izni belgeleri

Azerbaycan Avrupa Birliği Üyesi Mi?

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) uzun yıllardır iyi ilişkiler içindeydiler ve 1991'den itibaren birbirleriyle daha yakın ilişkiler geliştirmeye başladılar. Bugün Azerbaycan, Avrupa Komşuluk Politikası, Doğu Ortaklığı ve Avrupa Konseyi'nin bir parçasıdır.

Azerbaycan’da Ev Fiyatları Ne Kadar?

Azerbaycan’da ev fiyatlarının ne kadar olduğu konusu sıkça araştırılmaktadır. 2022 yılı için Azerbaycan’da ev fiyatları ortalama 100.000 azn olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Telefon Fiyatları Ne Kadar?

Azerbaycan’da telefon fiyatlarının ne kadar olduğu da ev fiyatları kadar merak edilen konular arasında yer alıyor. Azerbaycan’da 2022 yılı için telefon fiyatları iPhone 2500azn, Xiaomi 600 azn olarak fiyatlandırılmaktadır.

Azerbaycan’da Araba Fiyatları Ne Kadar?

2022 yılında Audi 7.000 $- 95.000 $, Ford 4.000 $-25.000$, Toyota 9.000$-30.000$, Mercedes 3.500$- 90.000$ arasında değişkenlik gösteriyor. Eski model arabalar tercih edenler için Azerbaycan’da 1500 $’dan başlayan arabalar da vardır.

Azerbaycan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli Mi?

Bahamalar, Almanya, Bahreyn, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Zimbabve, Birleşik Arap Emirlikleri, Venezuela, Bosna-Hersek, Vatikan, Brezilya, Şili, Bulgaristan, Uruguay, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Danimarka, Türkiye, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tunus, Ekvator, Tayland, Endonezya, Tacikistan gibi ülkelerin ehliyetleri Türkiye’de de geçerlidir.

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler Nereleridir?

Azerbaycan'ın başkenti Bakü, sizi modern bir görünümle karşılıyor. Geceleri renk değiştiren Alev Kulesi, şehrin atmosferini tamamen değiştiriyor. Bir sanat bölgesine örnek, Çağdaş Sanat Müzesi'dir. 900'den fazla eserle çağdaş kültürle ilgilenenler için mükemmel. Teze Pazarı, çeşitli yiyecekleri bulabileceğiniz alışveriş noktalarından biridir. 'Eski Şehir' ve 'Kale' olarak da bilinen İçeli Sehel, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir. Listelenen binalar arasında 12. yüzyıldan kalma Kız Kulesi, Bakü'nün Eski Şehir Surlarının bir parçası ve 13. yüzyıldan kalma Şirvanşahlar Sarayı yer alıyor. Sadece mimarisini değil, geleneksel Azerbaycan halk kıyafetlerini de görmek için İçeri Şeher'e gelebilirsiniz. Güzel eserler de hediyelik eşya dükkanında sıralanıyor. Azerbaycan'a gelen pek çok turist, ülkenin dünyadaki en fazla çamur volkanına sahip olduğunu bilmiyor- bir kuyruklu 350 cam volkanlar, havaya 1000 metreden fazla çamur atmalarıyla ünlüdür. Gaz biriktiğinde ve belli bir seviyeye ulaştığında volkanik aktivite aktif hale gelir. İlk çamur volkanlarının 25 milyon yıl önce patladığı söyleniyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir