Türk Siyasetçi, Öğretmen Ve Şair Faruk Nafiz Çamlıbel İle İlgili Merak Edilenler

Türk Siyasetçi, Öğretmen Ve Şair Faruk Nafiz Çamlıbel İle İlgili Merak Edilenler
12.08.2022 12:47
Faruk Nafiz Çamlıbel, topraklarımızdan çıkan, ünlü Türk şair ve siyasetçilerimizdendir. Doğum ve ölüm tarihi, dini, hangi dönem şairi olduğu, eserleri, eşi ise çok merak edilir. Faruk Nafiz Çamlıbel hakkında bilinmeyen ve merak edilen noktaları, bu yazımızda sizler için derledik.

 Faruk Nafiz Çamlıbel, daha çok şairliği ile bilinirken aslında zengin bir kişiliğe sahiptir. Aynı zamanda öğretmen olan Faruk Nafiz Çamlıbel, siyaset arenasında da boy göstermiştir. 18 Mayıs 1898 İstanbul doğumlu olan Çamlıbel’in bir diğer ismi ise Ahmet Faruk Çamlıbel’dir. İlk okul ve ortaokul eğitimlerini, Bakırköy Rüştiyesi, Hadika-i Meşveret idadisinde eğitim görerek bitirmiştir. Babasının adı Süleyman Nafiz, annesini adı ise, Fatma Ruhiye’dir. Çocuk yaşlardan beri şiire olan merakı ile göze çarpan Faruk Nafiz Çamlıbel, azmi ve yeteneği ile yazım hayatında küçük yaşlarda ilk başarısını elde etmiştir. 1914 yılında ilk şiirim diye altını çizdiği “saat” şiiri, o günlerde sıkça okunan ve popüler olan çocuk dünyası dergisinde kendine yer bulmuştur. Faruk Nafiz Çamlıbel’in yazının girişinde belirttiğimiz gibi, zengin kişiliği ve çok yönlü bilişsel becerileri bulunmaktadır. Hem edebiyata, siyasete, hem de öğretmenliğe olan merakı onu başarılara sürüklemiştir. Aynı zamanda sayılan dallarda bir başka dalda da kendini yetiştirmiş, fakat bir sonuç elde edememiştir Çamlıbel. Sözü edilen mesele ise gördüğü tıp eğitimini yarıda bırakması ve kariyerini gazetecilikten yürütmek istemesidir. Bu anlamda Çamlıbel’in kariyeri hakkında, oldukça zengin olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.  Faruk Nafiz’in gazeteciliğe başladığı ilk yıl olarak 1917 yılı gösterilmektedir. 1917 ve 1918 yıllarına kadar Ati gazetesinde yazı işleri bölümünde görev almıştır. Görevinde başarıları ile birlikte Çamlıbel, 1922 yılında bulunduğu gazetenin temsilcisi olarak Ankara yolunu tutmuştur. Gazete de çalıştığı yıllar arasında ve Ankara’ya gidişi ile de birlikte oldukça bilinir ve tanınır hale gelmiştir Çamlıbel. 1922 yılında, Ankara’ya gidişi ile birlikte öğretmenlik kariyerine ilk adımı atmıştır. Han Duvarları ile bilinen en ünlü şiiri ise, Kayseri’ye gittiği yolculuğunu anlatmaktadır. O dönemde çıkan “Beş Hececiler” akımının bir üyesi olarak da bilinen Faruk Nafiz Çamlıbel, milli edebiyat akımı doğrultusunda eserler vermiştir.

 Faruk Nafiz Çamlıbel’in Doğum Ve Ölüm Tarihi Nedir?

Doğum tarihi 18 Mayıs 1898, ölüm tarihi ise 8 Kasım 1973.

Faruk Nafiz Çamlıbel’in Dinî Nedir?

İslam dinine mensup olduğu bilinmektedir.

Faruk Nafiz Çamlıbel Hangi Dönem Şairidir?

Faruk Nafiz, içinde bulunduğu dönem ve yaşı gereği, Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati geleneklerinden beslenen, ve milli çizgiyi savunan şairler arasındadır.

 Faruk Nafiz Çamlıbel’in Eserleri Nelerdir?

Han Duvarları, Şarkın Sultanları, Gurbet ve Saire, Yayla Kartalı.

 Faruk Nafiz Çamlıbel’in Eşi Kimdir?

Azize Çamlıbel.

Faruk Nafiz Çamlıbel Hangi Akımın Şairidir?

Milli Edebiyat akımı çerçevesinde yazılarını hayata getiren bir şairimizdir.

Faruk Nafiz Çamlıbel'in Sanat Anlayışı Nedir?

Birçok akımdan etkilenmiş ve dönem yaşmış olan Çamlıbel, en son milli edebiyat akımı çerçevesine kendini yerleştirmiş ve sanatını; toplumu aydınlatmak, bilinçlendirmek için kullanmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

BİYOGRAFİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir