Türk Polisi Almanya’da Polis Olabilir Mi?

Türk Polisi Almanya’da Polis Olabilir Mi?
17.12.2022 22:36
Kamu düzenini, huzuru ve güvenliği sağlamak amacıyla görevlendirilen memurlara polis denilmektedir. Polislikle ilgili merak edilenlere birlikte bakalım. Türk polisi Almanya’da polis olabilir mi, tiroid hastaları, yabancı uyruklu polis olabilir mi? Uyuşturucudan denetim alan, boy uzatma ameliyatı olan, ülseratif kolit hastası olanlar polis olabilir mi? İşte detaylar.

Almanya’da polis olabilmek için belli şartları yerine getirebiliyor olmak gerekmektedir. En az 1.65 boy, yüz kızartıcı sebepten suç işlememiş olmak, yaş gibi kriterler göz önüne alınarak polis olma şartlarını sağlayabiliyor olmaları gerekmektedir. Almanya’da polislik yapabilmek için Alman vatandaşı olmak gerekmektedir. Ancak bazı eyaletlerde istisnai durumlar söz konusu olabilmektedir. Örneğin Bavyera eyaletinde Türk vatandaşlarına da polis olma hakkı tanınmaktadır.

Tiroid Hastaları Polis Olabilir Mi?

Emniyet teşkilatı bünyesinde görev alacak memurların sağlık koşullarında değişiklik yapıldı.  Önceden dövme yaptırmak veya eşgal belli eden noktalarda yara izinin bulunması polis olmaya engelken, yeni kurallara göre yazlık üniforma giyildiğinde görünmediği taktirde bu durumlar polis olmaya engel teşkil etmeyecek.  Ayrıca tiroid hastalığı eğer ilaç kullanımı gerektirmiyorsa yine polis olmak için herhangi bir engel taşımayacak.

Yabancı Uyruklu Polis Olabilir Mi?

Türkiye’de polis olabilmek için belli özel ve genel şartları yerine getirebiliyor olmak gerekmektedir. Türkiye’de polis olabilmenin ilk kuralı TC vatandaşı olmaktadır. Yabancı uyruklu kişiler ise bu haktan yararlanamazlar.

Uyuşturucudan Denetim Alan Polis Olabilir Mi?

Polis olmak için başvuru yapan adaylar için uyuşturucu maddesine geniş yer verilmiştir.  Adayın uyuşturucu madde suçundan herhangi bir idari ve adli soruşturmasının devam etmiyor olması hükmü yer almaktadır. Yani uyuşturucudan dolayı herhangi bir idari yaptırım uygulanmamış ve hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

Ancak uyuşturucu kullandığı için denetimli serbestlik almışsa, sadece kullandığı için, başvurusunda engel teşkil etmeyecektir. Ancak uyuşturucu kullanımı ile ilgili tedavi görürse ya da tedavi olması gerektiğine karar verilirse bu başvurusu için engel oluşturacak bir durumdur.

Uluslararası İlişkiler Mezunu Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için öncelikli şart TC vatandaşı olmaktır. Eğitim şartı ise lise (veya dengi),ön lisans ve lisans bölümlerinin herhangi birinden mezun olmaktır. Uluslararası ilişkiler mezunu bir aday eğer özel ve genel şartların tamamını yerine getirebiliyorsa, polislik eğitimini başarı ile tamamlarsa polis olabilmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar Polis Olabilir Mi?

Polis olma şartlarından biri de erkeklerde 1.67 boy kadınlarda ise 1.62 boydur. Polis olmak isteyen adaylar diğer şartları yerine getirebiliyor olsalar dahi, belirtilen boy sınırlarının altında kalırlarsa başvuruları kabul edilmemektedir. Bunun için adaylar alternatif bir yöntem olarak boy uzatma ameliyatlarını düşünürler.

Fakat boy uzatma ameliyatı nekahat dönemi oldukça uzun ve çok ciddi cerrahi operasyonlardır. Polis olabilmek için böyle uzun ve detaylı bir operasyondan sonra ancak 2 sene sonra sınavlara girmek için hazır olabilirsiniz. Ancak boy uzatma ameliyatlarının başvuruya engel olup olmadığı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Ülseratif Kolit Polis Olabilir Mi?

Kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplı ve ödemli enfeksiyonlara ülseratif kolit denilmektedir. Kanlı ishal, halsizlik, yorgunluk, kansızlık, eklem ağrısı gibi belirtilere sebep olmaktadır. Polis olmak isteyen aday eğer bu rahatsızlığa sahipse, polis olmak için aranan sağlık şartlarını yerine getirememiş olur. Yani ülseratif kolit rahatsızlığı polis olmak için engel bir durumdur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir