Tükenmişliği Nasıl Yeneriz?

Tükenmişliği Nasıl Yeneriz?
24.06.2022 22:53
Uzun saatler çalışmanın ve daha fazla sorumluluk üstlenmenin sonucunda oluşan yüksek stres seviyeleri hem zihinde hem de fiziksel olarak tükenmişliğe yol açıyor.

Tükenmişlik sendromu, genel vücut sağlığı üzerinde ciddi sonuçlara neden olabilir. Günümüzde yaygın hale gelen tükenmişlikle nasıl başa çıkılacağına dair herkese yönelik tek bir cevap olmasa da, dikkat edebileceğiniz açık tetikleyiciler ve tükenmişlik semptomlarından kaçınmanıza ve bunlardan kurtulmanıza yardımcı olacak kanıtlanmış teknikler var. 

Tükenmişlik Nedir?

Tükenmişlik, artan stresin yanı sıra, sinizm, yorgunluk ve başarısızlık hissine neden olur. Tükenmişlik, Dünya Sağlık Örgütü'nün en son yayınladığı Uluslararası Hastalık Sınıflandırması listesinde resmi bir 'mesleki fenomen' olarak yer alıyor.

Tükenmişlik Belirtileri Nelerdir?

Kronik duygusal ve fiziksel yorgunluk: Sürekli yorgun olduğunuzu hissediyorsanız tükenmişlik yaşıyor olabilirsiniz. Tükenmişlik kısa sürede kronik depresyona dönüşebilir ve hayatınızın her alanını etkileyebilir.

Kopukluk: Kopukluk hissi geçmiyorsa veya sürekli olarak işten nasıl kaçacağınıza dair düşüncelerle meşgulseniz tükenmişlik yaşıyor olabilirsiniz. Bu tükenmişlik belirtisi, karamsarlığınızın artmasına ve çevrenizdeki herkesten izole ve kopuk hissetmenize neden olabilir.

Başarı eksikliği ve işte yetersiz hissetme: Tükenmişliğiniz belli bir düzeye ulaştığında, işinizi ve kendi değerinizi nasıl algıladığınızı etkileyebilir. Çevrenize karşı ilgisiz hissedebilir ve hayatın anlamsız olduğunu düşünebilirsiniz.

Tükenmişliği Önlemek İçin Kullanabileceğiniz Stratejiler

Hayatınızdaki stres faktörlerini kontrol edin ve gerektiğinde bu faktörleri azaltın: Tükenmişlik sendromu, kronik stres faktörlerine uzun süreli bir yanıttan kaynaklanır. Günlük olarak ne kadar çok stres kaynağıyla uğraşırsanız, tükenmişlik riskiniz o kadar yüksek olacaktır.

Zamanınızı kontrol altında tutun: Zamanınızı gerçekte nereye harcadığınızı saptayın. Stres faktörlerinin yanı sıra, zamanınızın olmaması da tükenmişliğin bir diğer önemli kaynağıdır. Bu sebeple gerçekçi olmayan teslim tarihleri belirlemeyin ve zaman yönetimine özen gösterin. 

Gerçekçi hedefler belirleyin: Gerçekçi hedeflerinizi ve önceliklerinizi düzenli olarak gözden geçirin: Her şeye evet demek ve takviminizi doldurmak, tükenmişlik sendromuna sebep olabilir.

Kişisel bakım için zaman ayırın: Tükenmişliğin iyileşmesi, sizi yıpratan iş ve ilişkiler yerine kendinize ve sağlığınıza öncelik verdiğinizde başlar. Dinlenmek ve rahatlamak için zaman ayırmak her zaman ideal çözüm olsa da, çalışma haftanız boyunca deneyebileceğiniz bazı teknikler vardır:

Odaklanmış nefes alma tekniklerini kullanın: Bu, sakinleşmenize yardımcı olur ve stresi azaltmak için parasempatik sinir sisteminizden yararlanır.

Kısa ve sık molalar verin: İşinizi yaparken her 30 dakikada bir tercihen 10 dakikalık aralar verebilirsiniz. Molalarınızı şarj etmek, işinizden kopmak ve kendinizi fiziksel yorgunluktan korumak için egzersiz yapmak için kullanın.

İş dışında bir hobiye daha fazla zaman ayırın: Hobiler stres atmanıza ve işten ayrılmanıza izin verir.

  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir