Trablusgarp Savaşı Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Trablusgarp Savaşı Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler
01.08.2022 14:51
Trablusgarp savaşı nedenleri ve sonuçları nelerdir, Trablusgarp savaşı hangi anlaşmayla son bulmuştur, Trablusgarp savaşı nasıl başlamıştır, Trablusgarp savaşı döneminde padişah kimdir Trablusgarp savaşı hangi devletler arasında olmuştur, Trablusgarp savaşı neden kaybedilmiştir vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Mustafa Kemal ve Enver Paşa kalpleri bu savaşta elde ettikleri başarılara karşılık Osmanlı Devleti bu savaşta zarar gördü. Bunun nedeni de Ekim 1912 yılında Balkan Savaşları’nın başlayıp Osmanlı Devleti’ni Trablusgarp ve Bingazi’den çekmeye zorladı. İçerisinde yer alan dönem Osmanlı Devleti'ni Uşi Antlaşması’nı imzalamaya mecbur bırakıldı. Uşi Antlaşması neticesinde Trablusgarp ve Bingazi ile On İki Ada İtalya’nın kontrolüne geçti.

Trablusgarp Savaşı Nerede Olmuştur?

Trablusgarp Savaşı Osmanlı Devleti ve İtalya Krallığı arasında 1911-1912 yılları içerisinde gerçekleşen bir savaştır.  Trablus’ta geçen savaş bir yıl kadar sürmüştür.

Trablusgarp Savaşı Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Trablusgarp savaşının ortaya çıkmasına neden olan konulardan aşağıda bahsedilmiştir;

·        Trablusgarp bölge olarak İtalya'ya son derece yakın bir yer olması.

·        Sömürge arayışındaki İtalya için fazlaca avantajlıdır.

·        Trablusgarp'ta Hristiyanlara kötü davranıldığına dair birtakım söylentilerin çoğalmıştır ve bu olayında İtalya'nın işine gelmiştir.

·        Osmanlı'nın Trablusgarp ile bir kara bağlantısı aynı vakit donanması bulunmuyordu.

·        Büyük devletler bu olayda İtalya'yı destekledi.

Tüm bu sebeplerden ötürü Trablusgarp savaşının zemini hazırlandı.

Sömürge arayışında olan İtalya Trablusgarp'a asker çıkarma karar verdiğinde Osmanlı Devleti'nin oraya gönderecek ne askeri ne de donanması yoktu. Bu olay üzerine önde gelen subaylar kıyafet ve kimlik değiştirerek Trablusgarp'a geldi ve orada vatandaşın İtalya karşısında savaşmasını sağladı. Savaşın sonuçları hakkında aşağıdakileri söyleyebiliriz:

·        Trablusgarp büyük bir zafer ile kazanılmasına yanında Osmanlı değişik sebeplerden dolayı bu zaferin ardında durmadı.

·        Kuzey Afrika'da ki son toprak kaybedildi.

·        Yunanlılar aracılığıyla işgal edileceği sanılan On İki Ada geçici olarak İtalya'ya bırakıldı.

·        Halifeliğin gücünün o kısımda kalması için çaba sarf edildi.

·        Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk savaşıydı ve bu savaşla Binbaşı rütbesini elde etti.

·        İlk uçak Trablusgarp savaşında kullanılmaya başlandı.

Trablusgarp Savaşı Hangi Anlaşmayla Son Bulmuştur?

Uşi Antlaşması İtalya Krallığı ile Osmanlı İmparatorluğu içerisinde Trablusgarp Savaşı ardından imzalanan antlaşmadır. Bu antlaşma İtalyan tarihinde Trattato di Losanna yani Lozan Antlaşması olarak geçer. "Ouchy" Lozan'ın bir bölgesidir.

Trablusgarp Savaşı Nasıl Başlamıştır?

28 Eylül günü ise İtalya, Osmanlı Devleti'ne bir ültimatom verip, 48 saat içerisinde Bingazi ve Trablusgarp'ın İtalyan yönetimine bırakması ve İtalya'ya yıllık vergi vermesini talep etti. 29 Eylül'de İngiliz ve Fransız hükûmetlerinin desteklerini de arkasına alarak İtalya, Osmanlı İmparatorluğu'na savaş açtı.

Trablusgarp Savaşı Döneminde Padişah Kimdir?

Trablusgarp Savaşı Osmanlı Devleti ve de İtalya Krallığı arasında 1911-1912 seneleri arasında gerçekleşen bir savaştır. Dönemin Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit, İtalya'nın Trablusgarp üstündeki emellerini engellemek adına pek çok tedbir aldı, siyasi ve askeri manevralarla dönemi mümkün olduğu kadar uzattı.

Trablusgarp Savaşı Hangi Devletler Arasında Olmuştur?

Trablusgarp Savaşı ya da diğer ismiyle 1911-1912 senelerinde Türk-İtalyan Savaşı, 1911-1912 seneleri arasında Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya Krallığı arasında geçen bir savaştı.

Trablusgarp Savaşı Neden Kaybedilmiştir?

Osmanlı Devleti'nin donanmasının yetersiz bulunması.  Büyük devletlerin İtalya'yı yanlarına almak istemesi. Osmanlı Devleti Kuzey Afrika'da yer alan son toprak parçasını da kaybetmesi.  On İki Ada'nın Yunanistan aracılığıyla işgal edilme ihtimaline karşın On İki Ada İtalya'ya geçici olarak bırakılması. Tarzı sebepler Trablusgarp savaşında kaybedilmeye neden oldu.

Trablusgarp Savaşı Ne Zaman Bitmiştir?

Trablusgarp Savaşı Osmanlı Devleti ve de İtalya Krallığı arasında 1911-1912 seneleri arasında gerçekleşen bir savaştır. Savaş bir yıl sürmüştür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir