Toz Piresi Neden Olur?

Toz Piresi Neden Olur?
28.01.2023 21:28
Nemli, karanlık ve tozlu yerlerde üreyip yaşayan haşerelere toz piresi denilmektedir. Bu davetsiz misafirler hakkında merak edilenlere daha yakından bakalım. Toz piresi neden olur, nasıl yok edilir, ısırığına ne iyi gelir? Toz piresi gözle görülür mü, insana geçer mi, nereden gelir? Detaylar yazımızda.

Çok tozlu, sık sık temizlenmemiş ve havalandırılmamış yerlerde görülmektedirler. Halıların içerisinde, duvar diplerinde, yer döşemelerinin derzlerinin, oyuk ve kırıkların içerisinde kolaylıkla üreyerek yaşayabilirler. Evinizi havalandırmıyor ve tozlarını günlük bir şekilde temizlemiyorsanız bu tip bir ortam toz piresi için en uygun ortamlardan biridir.

Evde Toz Piresi Nasıl Yok Edilir?

Toz pireleri tozlu ve nemli ortamlarda yaşamayı severler. Toz pirelerinin oluşmasını engellemek için günde 2 ya da 3 kez temizlik yapmak durumundasınız. Temizlik için hazırladığınız suyun içerisine ekleyeceğiniz birkaç damla sirke toz pireleri üzerinde oldukça etkili olacaktır. Ayrınca pireler lavanta kokusundan hiç haz etmezler.

Bu suyun içerisine lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Ancak evinizin her yanını sarmış toz pireleri için yapmış olduğunuz temizlik etki etmeyebilir. Çünkü toz pireleri çok çabuk üreme potansiyeline sahiptirler. Yumurtalarını evin her yerine rastgele bırakabilirler. Bundan dolayı profesyonel bir ilaçlama firmasından destek almanız gerekmektedir.

Toz Piresi Isırığına Ne İyi Gelir?

Pire ısırığı son derece kaşıntılı olabilir. Deri yüzeyinde kızarıklığa ve döküntüye sebep olabilen pire ısırığını antiseptik bir sabun ile yıkayarak kaşıntıyı rahatlatabilirsiniz. Ayrıca kaşınan bölgeye kesinlikle sıcak uygulama yapmayınız. Mutlaka soğuk kompres uygulaması ile müdahale etmelisiniz. Ayrıca Aloe veranın jelimsi yapısı da kaşıntıların üzerinde etkili olacaktır. İnce bir yüzey şeklinde kaşınan bölgeye uygulama yapabilirsiniz.

Toz Piresi Gözle Görülür Mü?

1-8 mm boyutlarında oldukça küçük, genellikle kapalı ve nemli ortamlarda üreyerek çoğalan pirelerin boyutları bazen çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir. Pirelerin yumurta halini ya da ergin olmadan önce görmeniz pek mümkün değildir. Oldukça küçük, kanatsız bu parazitler ergin olduklarında tesadüfen görülebilir.

Toz Piresi İnsana Geçer Mi?

Kanatsız, oldukça küçük, vücutları yandan basık bir anatomileri olan pireler birer parazittir. Genellikle hayvanların başına bela olan pireler insanlara da geçebilir. Özellikle evinizde pireler üremiş ve yaşıyorsa ısırıkları vücudunuzu kabartır ve deri döküntüsü olmasına neden olur. Yaşam kalitenizi oldukça düşüren pirelerin evinizden temizlenmesi şarttır. Evlerde yaşayan bu parazitler insana da geçebiliyor ve açıkta olmayan barınmasına uygun her türlü ortamda yaşayabilir.

Toz Piresi Nereden Gelir?

Kapalı, karanlık ve nemli ortamlarda kolaylıkla yaşayabilen, özellikle de mantar ya da küf oluşmuş duvar diplerinde ve yer döşemelerinin kırıklarında varlık sürdüren parazitlerdir. Gözle görülmeleri çoğu zaman mümkün olmasa da ısırdıkları zaman kaşıntı ve deri döküntüsü ile varlıklarını belli ederler. Ortalama yaşam süreleri 4 ayı bulabilir. Ayrıca yumurtalarını ortalığa gelişigüzel şekilde bırakırlar ve yumurtalar hemen çatlar. Yani çok çabuk üreyen canlılardır. Bundan dolayı evinizi toz piresi sarmışsa ilaçlama en kesin ve net çözümdür. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir