Temel Karamollaoğlu Aslen Nerelidir?

Temel Karamollaoğlu Aslen Nerelidir?
19.11.2022 21:48
Eski Sivas Belediye Başkanı, siyasetçi Temel Karamollaoğlu hakkında merak edilen ayrıntılar var. Peki Temel Karamollaoğlu aslen nerelidir, evli mi, boyu kaçtır, babası kimdir? Temel Karamollaoğlu kaç çocuğu vardır, dünürü kimdir, nereden mezun? Merak edilen detaylar yazımızda.

Türk siyasetçi ve tekstil mühendisidir. 7 Haziran 1941 Kahramanmaraş doğumludur. Aslen Sivas/ Gürün’lüdür.

Temel Karamollaoğlu Evli Mi?

Temel Karamollaoğlu eğitim hayatına İngiltere’de başlamıştır. Başarısından dolayı İngiltere Manchester üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Tekstil Teknoloji Bölümünde burslu olarak okumuştur. 1964 yılında da mezun olmuştur.

İngiltere’de eğitim gördüğü yıllarda bir İngiliz olan eşiyle evlenmiştir. Eşi daha sonrasında “Ayşe Yasemin“ ismini alarak Müslüman olmuştur.

Temel Karamollaoğlu Boyu Kaçtır?

20 Eylül 1941 yılında Kahramanmaraş’ta doğmuştur. 2022 yılı itibari ile 81 yaşındadır. İkizler burcudur. Boyu 1.75 cm. kilosu 65 kg’dir.

Temel Karamollaoğlu Babası Kimdir?

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Saadet Partisi YİK Başkanlığı yapmaktadır. Göreve 2016 yılındaki 6.olağan kongrede seçilmiştir. 1989-95 yılları arasında Sivas Belediye Başkanlığı yapmıştır. 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olarak seçimlere katılmıştır. Babası Üzeyir Karamollaoğlu’dur.  Babasının öğretmen olması sebebiyle ilk ve orta öğrenimini çeşitli illerde okumak durumunda kalmıştır.

Temel Karamollaoğlu Kaç Çocuğu Vardır?

Temel Karamollaoğlu 1964 yılında Üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonrasında yine İngiltere’de yüksek lisansını tamamlamıştır. Üniversitede okurken Türk öğrenci topluluklarına başkanlık yaparak siyasi kariyeri hakkında sinyaller vermeye başlamıştır.

İngiltere’de okuduğu yıllarda eşiyle tanışıp evlenmiş ve bu evlilikten 5 çocuk dünyaya gelmiştir.

Temel Karamollaoğlu Dünürü Kimdir?

Saadet Partisi Genel Başkanı olan Temel Karamollaoğlu’nun oğlu, Eski Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk’ün kızı Ayşe Karamollaoğlu ile evlidir. Bu evlilikten sonra Asiltürk ve Karamollaoğlu ailesi dünür olmuşlardır. Çiftin bu evlilikten çocukları da bulunmaktadır.

Temel Karamollaoğlu Nereden Mezun?

Temel Karamollaoğlu 1941 yılında Dulkadiroğlu/ Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiştir. Öğretmen bir baba olan Üzeyir Karamollaoğlu ve Münire Karamollaoğlu’nun 7 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Babasının öğretmen olması sebebi ile ilk ve orta öğrenimini çeşitli illerde okuyarak geçiren Karamollaoğlu, üniversite eğitimi için İngiltere’yi tercih etmiştir. Oldukça başarılı bir öğrenci olan Temel Karamollaoğlu, üstün başarısı ve yetenekli bir öğrenci olması sebebi ile İngiltere Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tekstil teknoloji mühendisliği bölümünü, burslu olarak kazanmıştır.

Burslu olarak kazanıp, burslu olarak tamamladığı üniversitesinde, 1967 yılında yüksek lisansını tamamlayarak ülkesine geri dönüş yapmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra çok kısa bir zaman Sümerbank’ta proje mühendisi olarak görev yapmıştır. 1967 yılında Devlet Planlama Teşkilatında da görev almıştır. Üniversitede almış olduğu eğitimle ilgili olarak Devlet Planlama Teşkilatında (DPT) tekstil sektör uzmanlığı da yapmıştır.

Çok iyi derecede İngilizce konuşabilen Temel Karamollaoğlu, siyasete atılmadan önce birçok kurum ve kuruluşta yüksek makamlarda görev yapmış bir Türk siyasetçidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir