Tek Ders Sınavı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tek Ders Sınavı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
21.10.2021 18:30
Tek Ders Sınavı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Tek ders sınavında çan eğrisi var mı? Tek ders sınavı başvurusu nasıl yapılır? Tek ders sınavı ile ilgili merak edilen konulara sizler için cevap verdik.

Pek çok üniversite öğrenci güz ve bahar dönemi sonunda bazı derslerden başarısız olarak kalmaktadır. Fakat öğrencinin özellikle zorunlu dersten kalması, onun mezun olmasının önünde büyük bir engeldir. Üniversitede kaydı olan bir öğrencinin okuduğu üniversitenin kendisi için bulundurduğu ders kotasını doldurmadan mezun olamaz. Bu nedenle zorunlu derslerin geçilmesi çok önemlidir. Üniversitede kaydı olan bir öğrencinin üniversiteden mezun olabilmesi için diğer tüm derslerden geçti, ancak bir dersten geçemiyorsa ve bu dersten geçemediği için mezun olamıyorsa, bu durum tek ders sınavı olarak adlandırılır. Öğrencinin genel not ortalaması 2.00 ve üzerinde bile olsa o geçemediği tek dersin sınavına girmek zorundadır. Eğer öğrencinin genel başarı not ortalaması 2.00 altında ise dersi geçebilmek ve üniversiteden mezun olabilmek için tek ders sınavına girmesi gerekir. Tek ders sınavının ne olduğu ve tek ders sınavına kimlerin girebileceği çok merak edilir. Önemli olan öğrencinin kayıtlı olduğu üniversiteyi bitirebilmesi ve mezun olabilmesi için hangi koşulları yerine getirmesi gerektiğidir. Herhangi bir üniversiteye kayıtlı olan bir öğrenci mezun olabilmek için 240 AKTS durumu olması gerekmektedir. Ayrıca tüm derslerin genel not ortalamasının 2.00 ve daha üzeri puanda olması gerekir. Dönem içinde zorunlu olan derslerin kesinlikle geçilmesi gerekir. Eğer tüm derslerden geçilse ve tek bir zorunlu dersten kalınırsa, bu tek ders sınavı olarak adlandırılır. Tek ders sınavı hakkında başka merak edilen sorular ve cevapları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tek Ders Sınavında Çan Eğrisi Var Mı?

Üniversite öğrencisi bir kişi üniversitede 240 AKTS dersi geçmelidir ve not ortalaması en az 2.00 olmalıdır. Ayrıca güz döneminde ya da bahar döneminde zorunlu olan derslerin muhakkak geçilmesi gerekmektedir. Yoksa not ortalaması yüksek dahi olsa mezun olunamaz. Bir öğrenci diğer tüm derslerden geçse, hatta not ortalaması 2.00 ve daha yüksek olsa bile, eğer tek bir zorunlu dersten geçemezse mezun olma durumu olmaz. Bu nedenle tek bir zorunlu dersten kalmaya tek ders sınavı denmektedir. Tek ders sınavını geçmek için en az kaç puan almak gerektiği ve çan eğrisinin olup olmadığı çok merak edilmektedir. Tek ders sınavı için çan eğrisi uygulaması geçerli bir uygulama değildir. Vize notunun yüzde 40’ ı ve final notunun yüzde 60’ ı alınarak not hesaplanır. Tek ders sınavından geçmek için ders notu ortalamasının en az 50 olması gerekir.

Tek Ders Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite okuyan bir öğrencinin mezun olabilmesi için okulun gerektirdiği koşulları yerine getirmesi gereklidir. Bir üniversite öğrencisi 240 AKTS ders alması ve geçmesi gerekir. Bunun yanında ders notu ortalamasının en az 2.00 olması gerekmektedir. Eğer öğrenci tüm derslerden geçmiş fakat sadece tek bir dersten geçememişse o dersi geçene kadar sınava girmesi gerekir. Bu da tek ders sınavı olarak adlandırılır. Tek ders sınavının başvurusunun nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Tek ders sınavına başvuru yapmadan önce tek ders sınavı hakkının olması gerekir. Eğer bir dersten CC’ nin altında not alınmışsa tek ders sınavına hak kazanılır. Tek ders sınavının tarihleri açıldıysa ve ilan edildiyse öğrencilerin bu tarihlerde öğrenci işleri bakanlığına başvurmaları gerekir. Ayrıca üniversitenin web sitesini ziyaret ederek kullanıcı adı ve şifrelerini girdikten sonra akademik başvuru kısmından tek ders sınavına başvuru yapması gerekir. Tek ders sınavı başvuru tarihleri geçtiyse ve öğrenci ondan sonra başvuru yaptıysa bu başvuru geçerli sayılmaz ve öğrenci sınava alınmaz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir