Tart Hamuru Nasıl Yapılır?

Tart Hamuru Nasıl Yapılır?
05.02.2023 03:00
Tart hamuru, un, tuzlu tereyağı ve su gibi malzemelerin karıştırılması sonucunda oluşan hamur türüdür ve genellikle tartların yapımında kullanılır. Tart hamuru nasıl yapılır? Yumurtasız tart hamuru nasıl yapılır? Tart hamuru buzlukta saklanır mı? Tart hamuru bir gece bekler mi, bozulur mu? Bisküvi ile tart hamuru nasıl yapılır? Gibi merak edilen soruları sizler için bu yazımızda derledik.

Öncelikle, un, tuz ve şeker karıştırılır. Sonra, soğuk tereyağı veya margarin eklenir ve hamur parmak uçlarıyla karıştırılır. Daha sonra, az miktarda su veya yumurta sarısı eklenir ve hamur yoğrulur. Hamur, daha sonra 30 dakika boyunca dinlendirilir ve daha sonra kullanılmak üzere hazırdır.

Yumurtasız Tart Hamuru Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

2 1/2 su bardağı un

1/2 su bardağı tuzlu tereyağı

1/4 su bardağı soğuk su

Hazırlanışı:

Unu bir kasede karıştırın ve tuzlu tereyağını ekleyin.

Tereyağını un içinde parmak uçlarınızla kırpın ve suyu ekleyin.

Hamurun tüm malzemelerin iyice karıştığından emin olun.

Hamurun bir top haline geldiğinde, soğuk bir yerde 1 saat boyunca dinlendirin.

Dinlendirdikten sonra hamuru açın ve istediğiniz şekle getirin.

Tart kalıbını hamurla kapladıktan sonra, içini istediğiniz malzemelerle doldurun ve pişirin.

Tart Hamuru Buzlukta Saklanır Mı?

Tart hamuru, buzlukta saklanabilir. Ancak, hamurun öncelikle soğuk bir yerde dinlendirilmesi ve daha sonra buzlukta saklanması önerilir. Bu şekilde hamurun yapısının bozulmaması ve daha sonra açılması kolaylaşır.

Hamuru buzlukta saklamak için, öncelikle hamuru kalın bir plastik torba içine koyun ve hava geçirmez bir şekilde kapatın. Daha sonra hamuru buzlukta saklayın. Hamurun saklama süresi, buzlukta saklanan malzemelerin genel olarak saklama süresine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, hamur 3-4 ay boyunca buzlukta saklanabilir.

Tart Hamuru Bir Gece Bekler Mi?

Tart hamuru, bir gece boyunca buzdolabında bekletilebilir. Bu, hamurun daha yoğun bir yapıya ve lezzetli bir tat kazanmasına yardımcı olur. Ancak, hamurun çok uzun süre bekletilmemesi önerilir çünkü hamur bozulabilir veya yapısı bozulabilir. Hamurun bir gece boyunca buzdolabında bekletildiğinden emin olmak için, hamurun üzerine plastik bir film ya da bir kapak kapatılması önerilir.

Tart Hamuru Bozulur Mu?

Tart hamuru, doğru şekilde saklandığında bozulmaz. Ancak, saklama koşulları uygun olmadığında, hamur bozulabilir. Öncelikle, hamurun sıcak ve nemli ortamlarda saklanmaması önemlidir. Bu nedenle, hamur genellikle buzdolabında saklanır. Hamurun üzerine plastik bir film ya da bir kapak kapatılması önerilir, bu sayede hamur hava almaz ve nemlenmez.

Ayrıca, hamurun çok uzun süre bekletilmemesi önerilir, çünkü hamurun yapısı bozulabilir. Bu nedenle, hamurun ihtiyacınız olduğu zaman hazırlamanız önerilir. Tart hamuru hazırladıktan sonra kullanmak için bekletmek isterseniz, en fazla birkaç gün içinde kullanmanız önerilir.

Bisküvi İle Tart Hamuru Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

1 paket bisküvi

1/2 su bardağı tuzlu tereyağı

1-2 yemek kaşığı şeker (isteğe göre)

Hazırlanışı:

Bisküvileri bir blenderde veya mutfak robotunda kırın ve pudra haline getirin.

Tereyağını eritin ve bisküvi hamurunun içine ekleyin.

Eğer isterseniz, şekeri de hamurun içine ekleyin.

Hamurun tüm malzemeler iyice karıştığından emin olun.

Tart kalıbını hamurla kapladıktan sonra, içini istediğiniz malzemelerle doldurun ve pişirin.

Not: Bisküvi hamurunun sertliği, kullandığınız bisküvi türüne ve tereyağı miktarına bağlı olarak değişebilir. Hamur pişirmeden önce sertliğini kontrol etmek için küçük bir parça alın ve kalıbına yerleştirin. Eğer hamurun sertliği istediğiniz gibi değilse, daha fazla tereyağı veya şeker ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir