Tango Dansı Nedir?

Tango Dansı Nedir?
30.05.2022 13:50
Duyguların beden diliyle ifade edildiği tango, aşkın, tutkunun ve uyumun dansı olarak bilinmektedir. Bu yazıda tango dansı nedir sorusunun cevabı, tango dansının nasıl yapıldığı, hangi ülkeye ait olduğu, tango dansının özellikleri ve neyi anlattığı gibi konular başta olmak üzere bu tutku dolu dans hakkında tüm merak ettiklerinizi bir araya getirdik.

Tango, 1920’lerin sonunda tüm dünyaya yayılan, Arjantin ve Uruguay kökenli müzikli bir dans türüdür. Dans ile beraber gelişen müzik tarzı da tango adıyla anılmaktadır. İlk yılların tangosu tango criollo ya da basit tango olarak bilinmektedir. Günümüzde Amerikan ve uluslararası tango, Fin tangosu ve Çin tangosu gibi çeşitli tango türleri gelişmiştir. Ancak orijinal tango dediğimiz, bu dansın doğduğu toprakların adıyla adıyla anılan Arjantin tangosudur. Tango; barındırdığı dramatik duygulardan, dans esnasında yaratılan zengin doğaçlama fırsatlarından ve özünde yatan aşk ve melankoli tutkusundan ileri gelmektedir. Tango müziğindeki temel çalgı ise Alman icadı olan ancak adını Arjantin tangosuyla birlikte duyuran bandoneondur.

Tango Dansı Nasıl Yapılır?

Tango, bilindiği üzere doğaçlamaya izin veren bir dans türüdür. Temel adımları öğrendikten sonra tango yapamamak için herhangi bir sebep yoktur. Tangonun kendine has ritmi, duruş stilleri, figürleri ve kadın-erkek arasındaki iletişimi bu dansı diğer danslardan ayrıcalıklı kılmaktadır. Temel eğitimler tamamlandıktan sonra müziğe ve koreografiye göre kişi kendini dilediği gibi geliştirebilmektedir. Temel olarak tango çeşitlerine ve bu çeşitlere göre nasıl tango dansı yapıldığına değinecek olursak:

Salon Tarzı: Salon tarzı tangoda kadın ve erkek birbirini daha rahat bir şekilde tutmaktadır. Hareketlerde kısıtlamalar yoktur ve doğaçlama yoğunluktadır.

Milonguero Tarzı: Partnerler birbirlerine daha yakın durmaktadır. Basit figürler sergilenir ve ayak hareketleri ağırdır.

Show Tarzı: Buenos Aires’de fantezi denilen bu teknikle oldukça hızlı ve çevik figürler sergilenmektedir. Daha önce koreografi belirlenerek prova edilmiş olması gerekmektedir.

Tango Dansı Hangi Ülkeye Aittir?

Duyguları beden dili ve müzik ile ifade eden tango dansı, 1800'lü yılların ortalarında Buenos Aires’in kent sokaklarında ortaya çıkmıştır. 1900'lü yıllarda ise önce Avrupa’ya ve sonrasında tüm dünyaya yayılarak gelişimini sürdürmüştür.

Tango Dansının Özellikleri

Tango, hiç bir kuralı olmaksızın tamamen doğaçlama yapılan bir danstır. Dans kuralları ve yanlış olarak adlandırılan herhangi bir hareket yoktur. Yalnızca pistin adabı muaşeret kurallarına uyulmalı ve partnere saygı gösterilmelidir. Profesyonel dans edebilmek anlamında kesinlikle iyi bir eğitim sürdürülmesi gerekmektedir. Ayrıca iyi bir dansçı, kadın-erkek ayırt etmeksizin herkesle dans edebilmelidir.

Tango Dansı Neyi Anlatır?

Aşkın ve tutkunun dansı olarak efsaneleşen tango, aslında insanların yalnızlıklarını ve öfkelerini içinde barındıran duygu yüklü bir danstır. Tango; uyumun en güzel resmini çizen yersiz -yurtsuz bir kadını, imkansız bir aşkı, dışlanmayı, hasreti, çekilen acıyı ve tutkuyla karışan kızgınlığı yansıtmaktadır.

Tango Dansı Nasıl Ortaya Çıktı?

Önceleri tango, Arjantin’de zengin kesim tarafından alt kültür olarak görülmüştür. Aynı zamanda bu dans, genelevlerden çıktığı için ayıp, yasak ve günah olarak kabul edilmiştir. Fakat Parislilerin bu dansa olan ilgisi, Arjantin sosyetesinin de tangoyu önemsenmesine neden olmuştur. Tangonun tarihçesi ve nasıl ortaya çıktığı farklı kaynaklarda farklı şekillerde yer almaktadır.

Tango dansının ilk ortaya çıkışı, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarıdır. Çok zengin bir ülke olan Arjantin'e, genellikle Afrika’dan gemi ticareti yaygındır. O zamana kadar Buenos Aires’de valse ve polka tarzı müziklerle dans edilmektedir. Ancak ticaret için gelen gemilerdeki bazı kişiler, Arjantin’e Latin dünyasının kıvrak müziğini tanıtmıştır. Eğlence yerlerinde zaman içinde bu iki müzik sıklıkla buluşmuştur. Arjantin’in zamanla göç almaya devam etmesi ve göçmenlerin Avrupa’dan kendi klasik müziklerini getirmeleriyle birlikte bu müzik basitleştirilmiş ve bugünkü bilinen klasik tango müziği, akabinde ise tango tansı ortaya çıkmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir