Süphan Dağı Adını Nerden Almıştır?

Süphan Dağı Adını Nerden Almıştır?
17.08.2022 19:05
Doğu Anadolu’da bulunan Süphan Dağı, Van Gölü’nün hemen hemen kuzey taraflarında bulunmakta olan bir tür stratovolkandır. Süphan Dağı nerede, adını nerden aldı, türküsü ve efsanesi nedir, nasıl oluştu, yüksekliği ne kadar ve kayak merkezi var mı? Tüm soruları yanıtladık.

Süphan Dağı’nın ismi bir efsaneden gelmektedir. Bu efsanede ise iki aşık bulunmaktadır ve bu iki aşık Süphan Dağı’nın eteklerinde buluşmakta idi. Bir takım olaylar sonucu biri uçurumdan düşerek ölür ve diğeri de bu duruma dayanamayarak kendini sevgilisinin yanına atarak hayatına son verir. Bu dağda ölmüş olan iki aşıktan sonra da dağın ismi Süphan olmuştur.

Süphan Dağı Nerededir?

Süphan Dağı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van Gölü’nün kuzey tarafında konumlanmaktadır. Ayrıca Adilcevaz ve Patnos dolaylarında da yükselmektedir. Süphan Dağı’na çıkmak isteyen biri Adilcevaz yetkililerinden gerekli olan izni almaları gerekir. Patnos, Ahlat, Malazgirt ve Adilcevaz sınırlarının içerisinde konumlanmaktadır Süphan Dağı.

Süphan Dağı’nın Türküsü Var Mıdır?

Süphan Dağı’nın Türküsü vardır. Türküler genel halk tarafından en çok dinlenen ve sevilen müzik türlerinden biri olmaktadır. Bu Türkülerden biri olan Süphan Dağı Türküsü de çok sevilen ve türküyü hiç dinlememiş olan kişilerin oldukça merak etmekte olduğu bir türkü olmaktadır.

Süphan Dağı Efsanesi Nedir?

Süphan Dağı’nın efsanesi şu olmaktadır; Siyabend ve Hace isimli iki aşık birbirlerine oldukça büyük olan bir aşk ile bağlanmıştır ancak bu aşkı her iki tarafın ailesi de istememektedir. İkili kaçmaya karar veri ve gece yarısını geçtikten sonra Süphan Dağı’nın eteğinde buluşurlar.

Dağın tepesine çıkarlar, yorulunca mola vermeye kara verirler. Süphan Dağı’da bu mola verdikleri yer olmaktadır ve burada Siyabend uykuya dalar. O uyurken bir geyik sürüsü onları görür, liderleri olan erkek geyik sürüyü onları rahatsız etmemek için yaklaştırmaz. Hace’de bu durum karşısında duygulanır ve ağlar. Siyaben uyanıp Hace’ye neden ağladığını sorar ve Hace olayı anlatır. Fakat Siyabend Hace’yi ağlatan şeyin ciğerini söküp Hace’ye getireceğini söyler. Sonra da geyiğin ardından gider. Güneş batarken görür geyiği ve omzuna alıp Hace’ye götürür. Tam bir bıçak ile geyiğin ciğerini sökecek iken geyik ayaklarını çırpar ve Siyabend ise uçurumdan aşağı düşer.

Hace ise düşen sevgilisinin arkasından onsuz yaşamak istemediği için atlar. Düşen iki sevgilinin olduğu yerde de karlar eridikten sonra iki gül açar ve bu efsane aşkı hatırlatır.

Süphan Dağı Volkanik Midir?

Süphan Dağı volkaniktir. Hatta dağın türü stratovolkan olmaktadır. Stratovolkan ise, diğer ismi ile kompozit volkan, birçok sertleşmiş halde olan lav, tüf ve kül tabakasından oluşmuş olan, konik biçimli ve yüksek olan bir dağ olmaktadır. Bu volkanlar en çok periyodik patlamaları ve yamaçları ile bilinmektedirler.

Süphan Dağı’nda Kayak Merkezi Var Mıdır?

Evet, Süphan Dağı’nda Kayak Merkezi bulunmaktadır. Van’a nereyse 45 km uzaklıkta olan bu kayak merkezi, Artos Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır. Hizmet etmeye ise, Van Valiliği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafında yapılan birtakım onarım çalışmalarından sonra olmuştur.

Süphan Dağı Kaç Metredir?

Süphan Dağı yaklaşık olarak 4.058 m olmaktadır. Aynı zamanda Süphan Dağı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van Gölü’nün kuzey tarafında bulunmaktadır. Süphan Dağı, Adilcevaz ve Patnos dolaylarında da yükselmektedir.

Süphan Dağı Nasıl Oluşmuştur?

Sönmüş bir volkanik dağ olan Süphan Dağı’nın tam olarak ne zaman söndüğü bilinmemektedir. Ancak araştırmalar sonucu ulaşılan bilgilerde dağda yaşanan son püskürtme M.Ö. 8000’li senelerde olduğu düşünülmektedir. Sandık Tepesi de en yüksek noktası olmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir