Sulu Çorbayı Nasıl Koyulaştırmak İçin Ne Yapılır?

Sulu Çorbayı Nasıl Koyulaştırmak İçin Ne Yapılır?
28.12.2022 21:19
Sulu çorbayı nasıl koyulaştırmak için ne yapılır? Yayla çorbası sulu olursa, tarhana sulu olursa ne yapılır? Mercimek çorbasına neden un koyulur? Çorbaya nasıl kıvam verilir, çorba kıvamı nasıl olmalı? Çok sıvı olan çorba nasıl koyulaştırılır? Çorba yaparken bazen tam tutturmak zor olabilir. Kıvama ulaşmak için çeşitli çözüm yöntemleri vardır, işte detaylar.

Çorbanız çok koyu olursa bir miktar sıcak su ekleyerek çorbanızın kıvamını açmanız mümkün. Eğer çorbanız çok sulu olduysa ayrı bir tavada yağ ve unu kavurup kıvamını koyulaşmasını sağlayabilir ya da çorbanızı bir süre daha kaynatabilirsiniz. Böylelikle çorbanın içindeki fazla su buharlaşmaya başlayacaktır.

Yayla Çorbası Sulu Olursa Ne Yapılır?

Meyane yaparak çorbanıza kıvam vermek mümkündür. Un, yumurta ve yoğurt ile hazırladığınız malzeme çorbanıza kıvam ve lezzetlini arttıracaktır. Eğer meyane ile çorbanıza kıvam veriyorsanız, meyaneyi ekledikten sonra kaynatmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. İçerisinde yoğurt olduğu için kaynadığı zaman kesilmesi söz konusu olabilir.

Hazırladığınız yoğurt çorbasını ara ara karıştırarak, kaynamaya bırakmanız gerekmektedir. Çorba kaynadıktan sonra ocağın altını kapatmalısınız. Çorbanın içine damak tadınıza göre tuz ekleyip, güzelce karıştırmalısınız. Çorbanın kıvamı koyu ise azar azar sıcak su ekleyip, kıvamı ayarlayabilmeniz mümkündür.

Mercimek Çorbasına Neden Un Koyulur?

Mercimek çorbalarına o nefis kıvamı veren ise un olarak bilinmektedir. Unu çırpma teliyle iyice tereyağında kavurmanız gerekmektedir. Çırpma teli de burada önemli bir detay, zira unda hiç topak kalmamasını ancak bu şekilde başarabilmek mümkündür.

Un ilave etmek çorbanızın daha kıvamlı olmasına yardım eder. Eğer çok yoğun kıvamlı çorbalardan hoşlanmıyorsanız un ilave etmeniz gerekmez.

Tarhana Sulu Olursa Ne Yapılır?

Çorbanızın içerisine rendelenmiş veya çok minik doğranmış patatesler ilavesi yaparak sulu kıvamın düzelmesine yardımcı olmak mümkündür. Patatesler piştikçe çorbaya kıvam verecektir ve içerisindeki nişasta sayesinde daha yoğunlaşmasına etki edecektir. Sululuk miktarı göz önünde bulundurarak olarak 1 büyük boy ya da 2 adet orta boy patates ilave edilmesi yeterli olacaktır.

Çorbaya Nasıl Kıvam Verilir?

Çorbaya kıvam vermek için tereyağı ve unu tavada kavurmanız gerekmektedir. Kavurduğunuz un ve tereyağı karışımını çorbaya ekleyerek karıştırmalısınız. Çorbayı kıvam alana kadar pişirmeniz gerekmektedir. Çorbanın altını açarak yüksek ateşte fazla suyu buharlaştırarak uçurma işlemini yapabilirsiniz. Çorbanın içerisine patates atarak pişirebilir ardından blenderdan çekerek de kıvamını yerine getirebilirsiniz.

Çorba Kıvamı Nasıl Olmalı?

Standart bir kıvamı olan çorba çok fazla koyu ya da çok fazla sulu yapıldığı zaman lezzetinden azalma olabilir. Bu yüzden mutfakta en temel yemeklerden biri olan çorbaları yaparken çorbalara doğru kıvamı vermek lezzet açısından önem arz etmektedir. Bu sebepten çok katı kıvamlı olmayan fakat biraz koyu kıvamda bir çorba yapmak gerekir.

Çok Sıvı Olan Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Çorbalarınıza un veya nişasta katarak kıvamını artırabilmeniz mümkündür. Ancak miktarını doğru ayarlamanız gerekmektedir. Un çorbaya çok koyulduğu zaman kıvamı epey koyulaşmasına neden olmaktadır. Bu kıvamı azaltmak için çorbanıza sıcak su ilavesi eklemesi yapabilirsiniz.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir