Süet Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı?

Süet Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı?
05.01.2023 20:50
Derinin iç kısmının işlenmesi ile elde edilen özellikle ayakkabılarda kullanılan özel ve hassas bir kumaş olan süet ayakkabılar hakkında merak edilenlere yakından bakalım. Süet ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanır mı, yağ lekesi nasıl çıkar, su lekesi nasıl çıkar? Çamurlu süet ayakkabı nasıl temizlenir, deri çanta olur mu, deri boya ile boyanırsa ne olur? Hadi cevaplarda buluşalım.

Oldukça şık ve kombin tamamlayan ayakkabılara asıl görünümünü ve rengini veren süet kumaş oldukça hassas bir kumaştır. Süet ayakkabılarınızın temizliğini mümkün olduğunca elinizde yapmalısınız. Kesinlikle çamaşır makinesine atmamalısınız. Süet kumaşlı ayakkabılar için özel olarak üretilmiş süet kumaşı süngerlerinden faydalanabilirsiniz.

Çamurlu Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet ayakkabıların üzerindeki lekeleri çıkarırken zorlanabilirsiniz. Özellikle çamur lekelerini çıkarırken ne kadar zorlanırsanız zorlanın, uzun süre kullanmak istiyorsanız süet ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atmayın. Bunun için size önerebileceğimiz doğal yöntemleri deneyin. Lekenin kabasını öncelikle ılık nemli bir bezle atın. Daha sonrasında ağır metal içermeyen bir çamaşır suyu ya da kumaş temizleyicisi ile temiz bir bez ve ılık su yardımıyla nazikçe çıkarabilirsiniz.

Süet Ayakkabı Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi kumaşa nüfus ettiği zaman çok zor çıkabilecek bir maddedir. Bundan dolayı süet ayakkabınıza yağ döküldüğünde kumaşın derinine işlemeden hemen çıkarmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle kumaşın üzerinden fazla yağı emdirmeli daha sonrasında da sıvı deterjan ile nazikçe çıkarmalısınız. Eğer çok derinlerde ve eski bir yağ lekesiyse süet kumaşlar için temizleyici ürünler kullanabilirsiniz.

Süet Ayakkabı Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağmurlu bir havada süet kumaştan yapılmış ayakkabı giymek önerilmemektedir. Yağmurlu veya karlı havalar hassas bir kumaş olan süet ayakkabının yapısını bozabilir. Normal deri bir kumaşta su geçirgenliği olmasa da deri kumaşın başka bir versiyonu olarak üretilen süet ayakkabılar sudan etkilenebilir.

Eğer süet ayakkabınızda su lekesi oluşmuşsa, öncelikle fazla suyu pamuk ya da sünger yardımıyla emdirmelisiniz. Süngerin üzerine bir miktar hidrojen peroksit dökerek lekeye tampon yaparak nazikçe su lekesi görüntüsünden kurtulabilirsiniz. Ayrıca özel süet silgisi ile de lekeden kurtulabilirsiniz.

Süet Ayakkabı İle Deri Çanta Olur Mu?

Moda trendlerini yakından takip edenler, renk, kumaş ve materyal bütünlüğüne dikkat ederek günlük ya da davet şıklıklarını oluşturmaktadırlar. Kombinler oluşturulurken genellikle zıt renklerin kullanılması problem yaratmazken kumaşların birbirlerine benzer ya da birbirini yakalayan kumaşlardan tercih edildiğini görürüz. Deri bir çanta yine deri bir ayakkabı ile tamamlanabilir. Ayrıca deri kumaşın başkalaşmış bir versiyonu olan süet kumaşta kombin yaparken kullanılabilir.

Süet Ayakkabı Deri Boya İle Boyanırsa Ne Olur?

Süet ayakkabınızı zaman içinde sıkıldığınız taktirde ya da renk değişikliği yapmak isterseniz özel süet spreyleri ile boyayabilirsiniz. Ancak süet hassas ve farklı bir kumaş olduğu için kesinlikle diğer ayakkabı spreylerini ya da deri spreylerini süet kumaş üzerinde kullanmamalısınız. Ayakkabının kumaş yapısını bozabilir ve kumaşın üzerinde dalgalanmalar oluşmasına neden olabilirsiniz.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir