Soya Kıyması Nedir?

Soya Kıyması Nedir?
31.05.2022 12:21
Soya kıyması, yüksek protein değerleri ve uzun raf ömrü ile son zamanlarda oldukça popüler olan gıdalardan biridir. Orta Asya’nın vazgeçilmez bitkilerinden biri olan soya kıyması, soya ile elde edilmektedir.

Soya kıyması, yağı alınmış soya küspesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu kıyma, soya çekirdeğinin yağı alınarak öğütülür ve bu unsu halinin kıyma şekline getirilmesi ile oluşmaktadır. Fermente olmadan, ısı ve basınç işlemlerinde geçerek üretilen soya kıyması, mantıda ve şarküteri ürünlerde raf ömrü uzattırıcı bir madde olarak kullanılır.

Soya Kıyması Zararlı Mı?

Soya kıymasının faydası olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. özellikle geçmişte meme kanseri teşhisi konulmuş kişilerin soya kıyması kullanırken çok dikkatli olması gerekir. Çünkü soya kıyması meme kanserini tetiklemektedir.

Bu kıyma basın ve ısıl işlemlerden geçmektedir. Bu durum toksik etkileri arttırır ve kanserojen etkiye neden olabilir. Soya kıymasının fazla tüketilmesi kanseri tetikleyebilir.

Soya kıyması hazırlanma sürecinde birçok zararlı maddeye maruz kalır. Özellikle nitrit maddesi, kanser oluşma riskini arttırmaktadır.

Soya kıyması içerisinde östrojen benzeri maddelerde bulunmaktadır. Bu maddeler soya kıyması az tüketildiğinde meme kanseri riskini düşürür, ancak çok tüketildiğinde ise riski arttırır.

Soya Kıyması Besin Değeri Kaçtır?

100 gramlık bir soya kıyması içerisinde 19.8 gram karbonhidrat, 14.1 gram lif, 45.3 gram protein ve 1.1 gram yağ bulunmaktadır.

Soya Kıyması Bozulur Mu?

Soya kıymasının nem oranı düşük olduğu için uzun bir raf ömrü bulunmaktadır.

Soya Kıyması Faydaları Nelerdir?

Soya kıymasının faydaları, zararlarına oranla çokta fazla değildir. Bu kıyma pek çok hazır üründe, mantıda, şarküteri ürünlerde ve unlu mamuller içerisinde raf ömrü uzattırıcı olarak yer alır.

Protein değerinin yağ oranından fazla olması sebebiyle bazı besinlerin içerisinde tercih edilir. İçerisinde demir, çinko, protein ve manganez içerir. Bu içeriklerinden dolayı sağlık açısından önemlidir. Ancak fazla tüketilmemelidir.

Soya Kıyması Nasıl Pişirilir?

Soya kıyması ile köfte yapabilmek için 1 su bardağı soya kıymasının üzerine kaynattığınız sebze bulyonu yavaş yavaş dökmelisiniz. Kapağını kapatarak soya kıymasının suyunu çekmesini beklemelisiniz. Ardından içerisine sarımsak, soğan ve istediğiniz baharatları koyarak köfte şekline getirmelisiniz. Bu köfteleri normal köfte pişirir gibi ya da tava içerisinde şekil vermeden az sıvıyağ ile pişirerek makarna gibi yiyeceklerin yanında servis edebilirsiniz.

Soya kıymasını, dana kıyması ile yaptığını tüm yemeklerde kullanabilirsiniz. Dana kıyması yerine kullanılan soya kıyması yemeklerde daha az kalori ve daha az yağ ile daha kolay sindirilmektedir.

Soya Kıyması Nasıl Yapılır?

Soya kıyması yapabilmek için soya fasulyesini ince un haline getirerek su ile karıştırmalısınız. Ardından istediğiniz formda şekillendirebilirsiniz. Soya parçalarının içerisindeki bitkisel protein küçük granüller haline getirilir ve çoğunlukla işlenmeden önce kurumaya bırakılır. Bu kurutulan granüller, rehidrasyona uğradıktan sonra olgunlaştırılarak pişirilir ve satışa sunulur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir