Sırt Ağrısı Erken Hamilelik Belirtisi Mi?

Sırt Ağrısı Erken Hamilelik Belirtisi Mi?
08.12.2022 21:44
Sırt ağrısı problemini birçok insan yaşamıştır. Sırt ağrısı erken hamilelik belirtisi mi, emziririken sırt ağrısı nasıl geçer? Enfeksiyon, fmf ve fıtık sırt ağrısı yapar mı? Fazla ayakta durmak sırt ağrısı yapar mı? Sorularını siz değerli takipçilerimiz için araştırıp bu yazımızda derledik.

Hamilelikte yaşanan sırt ağrıları gebe bireylerin en çok görülen şikayetlerindendir. Peki sırt ağrısı erken hamilelik belirtisi midir? Sırt ve aşağı bel bölgesinde görülen ağrılar hamilelik belirtisi olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda hamileliğin ilk dönemlerinde birçok kadın sırt ağrılarından dolayı endişe etmektedir. Ağrılar nedeniyle endişelenmenize gerek yoktur çünkü bu ağrılar normaldir ve her gebe bireyde rastlanmaktadır. Kısaca toparlayacak olursak sırt ağrısı da erken hamilelik belirtisi olarak görülmektedir.

Emzirirken Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Yeni çocuk sahibi olmuş annelerin en büyük problemlerinden biri sırt ağrısıdır. Bu problemden kurtulmak için değişik yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları doğum sonrasında annenin yapabileceği şekilde gün içerisinde 3 defa olacak şekilde 10 dakikadan oluşan egzersizler, sırt kaslarının ve karın kaslarının güçlendirilmesi için egzersizler, boyun ve omuz bölgelerini rahatlatacak hareketler olarak sıralanabilir. Ancak sezaryen doğum yaptıysanız 10 ile 15 günlük bir dinlenme yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sezaryen bölgenizde bulunan kesitte kanamalar yaşayabilir ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilirsiniz.

Enfeksiyon Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Görüldüğü bölgeye göre değişkenlik yaparken enfeksiyonun da sırt ağrısına yol açabileceği söylenmektedir. Ancak bu durum çok düşük ihtimallerle gerçekleşmektedir.

Faranjit Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Faranjit çok sık görülen ve halk arasında çok yaygın olan bir hastalıktır. Genellikle kış günü belirtilerini gösterir. Ancak faranjitin sırt bölgesinde ağrı yaptığı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Genellikle boğaz ve yutak bölgesinde tahrişe yol açan bu rahatsızlık sırt kısmında ağrılara yol açmamaktadır.

Fmf Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Fmf diğer adı ile ailevi Akdeniz ateşidir. Bu hastalık kalıtsal bir hastalıktır. Genellikle hastalığın yol açtığı bazı ağrılar bulunmaktadır. Bu ağrılar vücudun genellikle karın bölgesinde şiddetli ağrılar olarak bilinmektedir. Hatta bu ağrılar nedeni ile apandisit ameliyatı geçiren hastalar bulunmaktadır. Aynı zamanda fmf rahatsızlığı bulunan hastaların karın ağrısına ek olarak akciğer ve kalp bölgesi yani göğüs bölgesinde de ağrılar yaşadığı söylenmektedir. Kalp zarı iltihabına bağlı olarak göğüs bölgesinde ve nadir de olsa sırt bölgesinde ağrılar yaşanabilmektedir.

Fıtık Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Tedavisinin yapılmadığı durumlarda fıtık sırt ağrısına yol açabilmektedir. Bu nedenle fıtık şikâyetiniz ya da belirtiniz varsa doktora görünmenizi önermekteyiz. Fıtık tedavisinin yapılması önemlidir. Çünkü tedavi uygulanmadığı takdirde sırt ağrısı yapmaktadır.

Fazla Ayakta Durmak Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Uzun süre ayakta durmak kasların uzun süreler boyunca kasılması anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda olumsuz durumlarla ve sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Özellikle duruş bozukluğundan dolayı sırt boyun ve bel bölgelerinde ağrılar oluşmaktadır. Uzun süreli ayakta durmanız gerekiyorsa duruşunuzu dik bir şekilde ve uygun pozisyonlarda olmasına özen göstermelisiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir