Silikon Kalıpta Kek Yaparken Tepsiye Su Konur Mu?

Silikon Kalıpta Kek Yaparken Tepsiye Su Konur Mu?
01.12.2022 21:57
Etrafa yayılan mis kokusu ve ağızda dağılan lezzetiyle iştah kabartan kekler hakkında en önemli püf noktaları araştırılmaktadır. Silikon kalıpta kek yaparken tepsiye su konur mu, üzümlerin dibe çökmemesi için ne yapılır, karbonat kullanılır mı, süt yoksa ne yapılır? Kek yaparken vanilya, kabartma tozu yerine ne kullanılır, yumurta kokusu nasıl giderilir? İşte detaylar.

Değişik renkleri, güzel şekilleri ve ısıya dayanıklı şekilde üretilmiş malzeme özellikleriyle mutfaklarda sıklıkla kullanılan silikon kalıplar, özellikle kek yaparken kolaylık sağlamaktadır. Normal kek kalıbına yapışan kekleri yapıştırmadan kolayca çıkarmasıyla da gönülleri bir kez daha fethediyor.

Silikon kapta kek yaparken tepsiye su koymanıza gerek yoktur. Yine de ısı kaynaklarına( ızgara, elektrikli soba gibi) direkt koymayınız. Yapışmaz bir özellikte olsa da silikonun zeminini yağlamanız kekinizin daha kolay kalıptan çıkmasını sağlayacaktır.

Üzümlü Kek Yaparken Üzümlerin Dibe Çökmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Cevizli, fındıklı, üzümlü ve daha birçok versiyonuyla kekler damaklarımızı şenlendirmektedir. Kek yaparken malzemelerin ve özellikle üzümlerin dibe çökmesini istemiyorsanız yapacağınız işlem çok basittir. Üzümü kek hamurunuza eklemeden önce, kuru üzümlerinizi sıcak su ile buluşturup yumuşatın. Daha sonra neminden kuru bir bez yardımıyla arındırarak kek hamurunuzun içine ekleyin ve güzelce karıştırın. Üzümlerin kekin içine eşit şekilde yayıldığını göreceksiniz.

Kek Yaparken Karbonat Kullanılır MI?

Keklerin en önemli özelliği puf puf kabarmış görüntüsü ve ağızda dağılan yapısıdır. Bunu sağlayan en önemli faktörlerden biri de bilindiği üzere kabartma tozudur. Kabartma tozu elinizde yoksa bunun yerine karbonatta harika bir çözüm olacaktır. Hatta karbonat kekinizi kabartma tozundan daha çok kabartacaktır. Fakat çok kısa bir zaman içinde kabartacağı için kek fazla şişer ve içi çiğ kalabilir. Bu sebeple kekinizi düşük ayarda yavaş yavaş pişirmelisiniz.

Kek Yaparken Süt Yoksa Ne Yapılır?

Meyveli, sade ya da fındıklı, cevizli olarak birçok çeşidi ile davet sofralarının vazgeçilmez lezzeti kekleri yaparken püf noktalarına çok dikkat ediyor, tadını bulması için birçok yöntem deniyoruz. Eksik malzemeleriniz varsa kekinizi yapmaktan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Evet, kıvamı biraz farklı olacaktır ama süt yerine bir miktar yoğurtta kullanabilirsiniz.

Kek Yaparken Vanilya Yerine Ne Kullanılır?

Kek, hamurişi tariflerin en güzellerinden biridir. Kek farklı şekillerde yapılıp bazen malzemeleri değişse de bazı malzemeleri ana malzemedir ve yerine doğru şeyler eklenmezse tadını büyük oranda etkileyecektir. Eğer kek yaparken vanilyanız yoksa en klasik yöntem olarak içine bir miktar limon kabuğu rendeleyebilirsiniz. Tabi bir vanilya değildir ama büyük oranda aromasını yakalayabilirsiniz. Badem ya da akçaağaç şurubu da ekleyebileceğiniz diğer seçenekler.

Kek Yaparken Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanılır?

Keklerimizi kabartan ve onlara şişkin ve dolgun görüntüyü veren kabartma tozudur. Fakat kabartma tozu keklerinizi kabartmak için kullanabileceğiniz tek yöntem değildir. Kabartma tozu yoksa yerine karbonat, sirke, ekşi süt de kullanabilirsiniz.

Kek Yaparken Yumurta Kokusu Nasıl Giderilir?

Yumurta baskın kokusu sebebiyle, diğer aromaları bastırarak rahatsız edici bir koku yayabilir. Ayrıca eğer sarı ve beyaz ayrı bir tarif yapacaksanız, ikisinin birbirine karışmadan yapılmasına önem vermelisiniz.  Bunun dışında yumurta kokusunu gidermek için, öncelikle yumurtayı şeker ile iyice çırpmalısınız. Şekerle homojen bir şekilde karışan yumurtanın kokusu büyük ölçüde kırılacaktır. Ayrıca kullandığınız yumurtanın taze olduğundan emin olmalısınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir