Seyfe Gölü Hangi İlimizdedir?

Seyfe Gölü Hangi İlimizdedir?
17.08.2022 19:02
Bu yazımızda Seyfe Gölü’nün hangi ilimizde olduğundan, özelliklerinden, derinliğinden ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik. Seyfe gölü tuzlu mu, kurudu mu, derinliği ne kadar ve kamp alanları neresidir?

Seyfe Gölü’nün hangi ilimizde olduğu insanlarımızın merak ettiği konuların arasına girmeyi başarmıştır. Seyfe Gölü ülkemizin Kırşehir’in kuzeydoğusunda yer alan bir oluşum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Seyfe Gölü Özellikleri Nelerdir?

Seyfe Gölü’nün özelliklerinin neler olduğu pek çok insanın merak edip araştırma yaptığı bir konu olmuştur. Seyfe Gölü, Orta Anadolu'daki birkaç tuzlu göllerden birisi olarak önemli bir yere sahiptir. Kırşehir'in kuzeydoğusunda olan göl, Mucur'a 16 km. mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Bu alan yer yer sulak alanlar, sazlıklar ve bataklıklar içermektedir. Gölün doğu tarafında kıyıya yakın birçok adacık vardır. Bu küçük adaların ve göl çevresinin içerisinde ötücü kuşlar da dahil olmak üzere toplam 187 kuş türü hayat sürmektedir. Göl, su kuşlarının beslenme, üreme ve barınma yeri olarak sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da önemli sulak alanlarından biridir. Dünyanın en büyük flamingo popülasyonlarından biri (320.000) gölde yaşamaktadır. Göl ayrıca sonbaharda yüz binlerce ördeğe de ev sahipliği yapmaktadır. Seyfe Gölü'nde beslenen ve yaşayan diğer önemli kuşlar; martılar, pelikanlar, balıkçıllar, güvercinler, kazlar, kılıç kuşları, martılar, babunlar ve kırlangıçlar olarak sıralanabilmektedir. Ayrıca Malya Eyalet Çiftliği bölgesinde akbaba ve turna gibi büyük kuşlar yetiştirilmektedir. Seyfe Gölü, sonbaharda leyleklerin başlıca toplanma yerlerinden biridir. Bölgede 480.000 adet kuşun beraber yaşadığı gözlemlenmiştir.

Seyfe Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Seyfe Gölü’ne gitmek isteyen insanlar nasıl gitmeleri gerektiğini bilmek isterler ve bu konuda araştırma yaparlar. Seyfe Gölü'ne Kırşehir karayolu üzerinden ulaşılabilmektedir. Kırşehir'in 35 km doğusunda bulunan Seyfe Gölü, merkeze yaklaşık  35 km uzaklıktadır. Kırşehir merkeze gittikten sonra Seyfe Gölü tabelalarını takip ederek orayı bulmanız kolay olacaktır. Seyfe Gölü'ne hızlı bir şekilde ulaşmak için navigasyonu etkinleştirmenizi öneririz. Seyfe Gölü'ne toplu taşıma  ile de gitmeniz mümkündür. Toplu taşıma hizmetleri Kırşehir merkezden hareket etmektedir. Seyfe Gölü'ne minibüsle de gidilebildiği gibi göle giden otobüsler de Kırşehir'in merkezinde yer almaktadır.

Seyfe Gölü Derinliği Ne Kadardır?

Seyfe Gölü’nün derinliğinin ne kadar olduğu araştırılmaktadır. Kırşehir ilimizde bulunan Seyfe Gölü’nün en derin yeri 10 ila 12 metre arasında ölçülmüştür.

Seyfe Gölü Kurudu Mu?

Seyfe Gölü’nün kuruyup kurumadığı insanları endişeye düşürmüştür. Kırşehir'in Mucur ilçesi sınırları içinde bulunan ve geçmişte 200'e yakın göçmen kuş türüne yaşam ve üreme alanı sağlayan Seyfe Gölü, maalesef ki tamamen kurumuştur.

Seyfe Gölü Kamp Alanları Nelerdir?

Seyfe Gölü’nde bir adet kamp alanı bulunmaktadır. Bu kamp alanının adı da Seyfe Gölü Kamp Alanı’dır. Ücretsiz bir şekilde burada kamp yapmanız mümkün olacaktır.

Seyfe Gölü Tuzlu Mu?

Seyfe Gölü’nün tuzlu olup olmadığı merak konusu olmuştur. Seyfe Gölü, Orta Anadolu bölgesinde yer alan nadir tuzlu göllerden bir tanesidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir