Selenyum Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Selenyum Hapı Ne Zaman Alınmalı?
19.09.2022 20:37
Selenyum hapı çoğu insanın kullanmakta olduğu bir haptır. Selenyum hapı ne zaman alınmalı, tiroide iyi gelir mi, ne işe yarar? Selenyum hangi yiyeceklerde bulunur, günün hangi saatinde alınmalı, cevizde selenyum var mı? Detaylara göz atalım…

Önerilen Günlük Dozaj: Günde 1 tabletin yemekle birlikte veya yemekten sonra bir bardak su ile alınmasını öneririz. 11 yaş ve üzeri kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Selenyum Tiroide İyi Gelir Mi?

Aksesuar bir molekül olarak selenyum vücuttaki birçok enzimin yapımında görev alır. Tiroid bezi işlevinde rol oynar ve vücutta selenyum konsantrasyonunun en yüksek olduğu doku tiroid bezidir. Selenyum normal tiroid fonksiyonuna katkıda bulunur.

Selenyum Hapı Ne İşe Yarar?

Bu element sadece vücuttaki oksidatif stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda belirli kanser türlerinin riskini de azaltmaya yardımcı olur. DNA hasarını ve oksidatif stresi azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, Selenyumun kanser hücrelerini yok etme kabiliyetine atfedilir. Yüksek selenyumun meme kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri gibi belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Antioksidanlar, serbest radikallerden hücre hasarını önleyen bileşiklerdir. Serbest radikaller, vücutta her gün gerçekleşen metabolizma gibi süreçlerin bir yan ürünüdür. Serbest radikaller sıklıkla kötü bir rol oynamalarına rağmen sağlık için çok önemlidirler. Vücudu hastalıklardan korumak gibi önemli işlevleri yerine getirirler. Selenyum takviyeleri ve selenyumdan zengin besinler alımınızı artırmak koroner arter hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, selenyumun bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gerekli olduğunu ve HIV de dahil olmak üzere virüs salgınlarının önlenmesinde önemli bir bileşen olabileceğini gösteriyor. Selenyumun HIV ile enfekte hastalarda hastalık ve AIDS'in ilerlemesini yavaşlatmada faydalı olduğu gösterilmiştir.

Selenyum, uygun sperm motilitesi için gereklidir. Selenyum, mitokondriyal sperm kapsülüne dahil edilir ve vajinal kanaldan geçerken spermin davranışını ve işlevini etkileyebilir. Bazı araştırmalar, selenyumun düşük riskini azaltabileceğini de göstermiştir.

Alzheimer hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle, bu dejeneratif hastalığı önlemenin yollarını bulmak esastır. Bazı çalışmalar Alzheimer hastalarının kan selenyum düzeylerinin düşük olduğunu göstermiştir. Bazı araştırmalar hem gıdada hem de takviyede bulunan selenyumun Alzheimer hastalığı olan kişilerde hafızayı iyileştirebileceğini göstermiştir.

Astım, Hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve öksürük gibi semptomlara neden olur. Astım, vücutta artan oksidatif stres ve iltihaplanma ile ilişkilidir. Selenyumun vücuttaki iltihabı azaltma kabiliyeti nedeniyle, bazı çalışmalar bu mineralin astımla ilgili semptomları azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir. Astımlı hastalarda kan selenyum düzeylerinin düşük olduğu gösterilmiştir.

Selenyum, tiroid hormonlarının üretimi için bir katalizör görevi görür. Tiroid bezi iştah, uyku, vücut ısısı, ağırlık ve enerji dahil olmak üzere birçok önemli günlük vücut fonksiyonunu kontrol eder. Tiroid fonksiyonu ile ilgili sorunlar; aşırı duyarlılık, kas zayıflığı, yorgunluk, kilo alıp verme, uykusuzluk gibi istenmeyen belirtilere neden olabilir.

Selenyum Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Ay çekirdeği

Tavuk

Yumurta

Sardalya

Orkinos

İstiridye

Brezilya cevizi

Jambon

Dana eti

Yulaf

Peynir

Mantar

Selenyum Günün Hangi Saatte Alınmalı?

Çinko, selenyum ve benzeri mineraller besinlerle etkileşime girerek alımı azalan besin takviyeleridir. Eğer bu takviyeleri kullanacaksanız, yemeklerden en az 2 saat sonra ve 1 saat arayla kullanın.

Cevizde Selenyum Var Mı?

Ceviz metabolizmayı geliştirir. Ceviz vücuda bakır, kalsiyum, demir, selenyum ve çinko gibi mineraller sağlar. Büyüme ve gelişme, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik faaliyetlere katkıda bulunur. Cevizin faydaları düzenli tüketildiğinde artar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir