Şeker Hastaları Engelli Raporu ile Araç Alabilir Mi?

Şeker Hastaları Engelli Raporu ile Araç Alabilir Mi?
14.12.2022 18:06
Fiziksel, psikolojik hasta olan ve donör olan kişiler engelli rapor alıp alamadıklarını merak etmektedirler. Bipolar, Behçet, böbrek hastaları engelli raporu alabilir mi? Şeker hastaları engelli raporu ile araç alabilir mi? Veya böbrek vericisi, bypass olanlar engelli raporu alabilir mi?

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet hastalığı, pankreas tarafından vücuda yetecek kadar insülin sağlanamaması ya da sağlanan insülin miktarının vücut tarafından yeterli ölçüde işlenememesi sonucunda oluşur. Şeker hastalığının farklı türleri yaygın olarak görülmektedir.

Şeker hastalığı, şeker hastalığına sahip kişinin hayatında belli başlı engellere yol açabilmektedir. Öte yandan şeker hastalığı tıbbi literatürde kronik bir hastalık olarak sınıflandırıldığından dolayı engellilik olarak sayılmamaktadır. Bu yüzden şeker hastaları engelli raporu ile araç alamaz.

Bipolar Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Bipolar hastaları, duygudurum bozukluğu yaşamaktadırlar. Bu durum kimi zaman çok gergin, sinirli ya da neşeli olmalarıdır. Bipolar duygudurum bozukluğuna sahip bireyler içinde bulundukları duruma göre engellilik raporu alabilirler.

Bu raporu elde edebilmek için yapılması gereken başlıca şey bu konuda yetkili olan hastanelerine müracaat etmektir. Başvurduğunuz hastanenin sağlık kurulu bipolar bireyleri durumunuzun değerlendirileceği birime sizi sevk edecektir. Yapılacak değerlendirmenin ardından engel oranı kılavuzunda yer alan şartlara göre engelli raporu alabilirsiniz.

Böbrek Vericisi Engelli Raporu Alabilir Mi?

Böbrek veren kişiler hayatları boyunca tek böbrek ile yaşamaktadırlar. Genellikle bu durum bir sorun teşkil etmese dahi bazı insanların hayatlarında tek böbrekle yaşamanın etkileri görülebilmektedir. Böbrek vericilerinin engelli raporu alabilmeleri mümkündür. Bu raporun oranı böbrek vericisinin yaşadığı problemlere göre değişiklik göstermektedir. Böbrek vericileri için engellilik oranları:

-         Kalan böbreğinde herhangi bir problem yaşamıyorsa %10

-         Kalan böbreğinde böbrek taşı gibi bir problem mevcutsa %15

-         Kalan böbreğinde sürekli tedavi gerektirmeyen problemler varsa %20

-         Kalan böbreğinde sürekli tedavi gerektiren problemler mevcutsa %25

-         Kalan böbreğinde cerrahi müdahale ile tedavi sağlanamayan problemler mevcutsa %30 olarak belirlenmiştir.

Böbrek Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Böbrek hastaları; böbreğin fonksiyonlarını yerine getirememesinden ortaya çıkan çok ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kişiler böbreklerinin durumlarına göre değişiklik gösteren sıklıklarda diyaliz merkezlerine uğramaktadırlar.

Böbrek hastalığına sahip olan insanlar için engelli raporu verilebilmektedir. Bu raporun oranı %90 olmakla beraber, gündelik hayatlarının işleyişine göre böbrek hastası kişiler ağır engelli raporu alabilirler.

Bypass Olan Engelli Raporu Alabilir Mi?

Bypassın kelime anlamı köprüleme olarak söylenebilir. Vücuttaki bir damar tıkanıklığı durumunda, damarların açılması ve normal işlevine dönmesi için yapılmaktadır. Bypass ameliyatı geçiren hastalar engeli raporu alabilmektedirler. Bu oran Bypass ameliyatına eşlik eden durumlar sebebiyle engellilik raporunda verilen oran %30 ile %50 arasında değişebilmektedir.

Behçet Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Adını Prof. Dr. Hulusi Behçet’ten alan Behçet hastalığı, vücuttaki kan damarlarının tıkanmasına yol açmasıyla bilinen bir hastalıktır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, Behçet hastalığının belirtileri hastadan hastaya göre değişebilmektedir.

Hastalığa verilen tedaviye göre değişebilen engellilik oranıyla beraber Behçet hastalığına sahip kişiler engelli raporu alabilmektedir. Bu oranlar:

-         Tedaviye cevap veren hafif ve orta düzeydeki Behçet hastaları için %10

-         Tedaviye cevap vermeyen yüksek şiddetli Behçet hastaları için %20 olarak belirlenmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir