Scottish Fold Kedi Üretimi Yasaklanmalı Mı?

Scottish Fold Kedi Üretimi Yasaklanmalı Mı?
14.07.2022 16:05
Scottish Fold kediler, inanılmaz derecede sevimli görünümlü kedilerdir. Ancak bu 'sevimli' katlanmış kulakları neyin oluşturduğuna daha yakından bakınca endişe verici bir resim ortaya çıkmaya başlar.

Scottish Fold kedileri, ne kadar sevimli görünürse görünsün yaşamları boyunca acı çekmelerine neden olacak hastalıklara sahip olacaklar. Bu sebeple, acı çekmek için doğmuş olan bu hayvanların üretimini durdurmanın zamanı geldi. Scottish Fold kediler hakkında merak edilenleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Scottish Fold'un Kökenleri

İlk Scottish Fold kedisi olan Susie, 1961'de İskoçya'nın Perthshire kentinde bulundu. Kulakları çok sıra dışıydı çünkü bir kedinin kulaklarının yapması gerektiği gibi dik durmak yerine kelimenin tam anlamıyla ortadan katlanmıştı. Bu sebeple bu kedilere Scottish Fold denir. Susie'nin yavru kedileri vardı ve iki kedisinin de aynı katlanmış kulakları vardı. Şans eseri, çiftliğin bir komşusu, GCCF'ye (Cat fantezisinin Yönetim Kurulu) sahip bir kedi yetiştiricisi olan William Ross'du. Cinsi 1966'da GCCF'ye kaydettirdi ve genetikçi Pat Turner'ın yardımıyla şimdi Scottish Fold olarak bildiğimiz cinsi geliştirdi.


Üreme programları, üç yılda 76 yavru kedi üretti. Bunlardan 42'sinin kulakları katlanmış ve 34'ünün ise düz kulakları vardı. Bu, onları katlanmış kulakların baskın bir genin sonucu olduğuna inanmalarına sebep oldu. Bu cins, British Shorthairs ve American Shorthairs kullanılarak geliştirildi.

Scottish Fold Kedilerin Kulakları Neden Katlanır?

Kulaklardaki kıvrımın nedeni baskın bir genetik mutasyondur. Bu genetik mutasyon, kedinin kıkırdağını etkiler. Katlanmış kulaklı tüm Scottish Fold kediler, osteokondrodisplaziye sahiptir. Bu, tüm vücutları boyunca kemik ve kıkırdak gelişimini etkileyen bir anormalliktir. Bu, kulakta kıvrım oluşmasına neden olur.


Ancak aynı zamanda çok kolay görülemeyen başka birçok soruna da neden olur. Bu genin 2 kopyasına sahip olan herhangi bir kedi, erken yaşta ciddi şekilde bozuk kemik yapılarına ve ağrılı dejeneratif eklem hastalığına sahip olacaktır. Genin yalnızca bir kopyasına sahip olan kediler ise genellikle daha az ölçüde etkilenmektedir. Bu nedenle kulakları katlanmış iki kedi asla birlikte yetiştirilmemelidir. Ancak tek kulaklı ebeveyni olan kediler bile acı çeker.

Neden Scottish Fold Kedilerin Üretimi Yasaklanmalı?

Tüm Scottish Fold kedilerinin ağrı, uzuv anormallikleri ve yaralanmalardan muzdarip olduğu şüphe götürmez bir şekilde kanıtlanmıştır. Scottish kedilerde; deforme uzuvlar, kısaltılmış uzuvlar, aşırı ağrı, sert eklemler, azaltılmış hareketlilik ve hareket eksikliği görülmektedir.


Yaşamları boyunca kesinlikle acı ve ıstırap çekeceğini bildiğimiz bu hayvanları bilerek çoğaltmaya çalışmak zalimlik ve sorumsuzluktur. Evinizde Scottish Fold bir kediniz varsa, lütfen cinsle üremesine izin vermeyin. Kedinize mümkün olan en iyi bakımı sağlayın ve başka bir kediyi evinize kabul etmeye karar verirseniz, farklı bir cins seçin. İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir