Muhabbet Kuşları Neden Uyumaz?

Muhabbet Kuşları Neden Uyumaz?
24.01.2023 19:10
Muhabbet kuşları, ana vatanları Avustralya’nın iç kısımları olan ve yaklaşık olarak 200 senedir evcil bir şekilde beslenen bir papağan türüdür. Muhabbet kuşları neden uyumaz, uyurken öter, uyurken konuşur? Muhabbet kuşları neden yem kusar, yumurtlamaz yumurtasını yer? Muhabbet kuşları ve yaptığı davranışlar ile ilgili merak edilen soruları sizler için derleyip yanıtlamaya çalıştık.

Muhabbet kuşları, yaklaşık olarak 40 gram olan oldukça narin bir yapıya sahip hayvanlardır. Bağışıklık sistemleri çok fazla gelişmemiştir. Ancak evde bakımları iyi yapılırsa 10 ila 12 sene arasında yaşayabilmektedirler. Muhabbet kuşları için gece uykusu çok büyük bir önem taşımaktadır. Bundan dolayı gece uykularını tam olarak alamazsa strese girip ciddi hastalıklar geçirebilirler. Genelde kafeste bakılan hayvanlarda tek tip beslenmeden dolayı ciddi vitamin ve protein eksiklikleri meydana gelebilmektedir.

Muhabbet Kuşları Neden Uyurken Öter?

Muhabbet kuşları bir hastalığa yakalandığı zaman vücudundan ve davranışlarından bir sıkıntısı olduğu kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Bundan dolayı hayvanınızın uyurken ötmesinden direkt olarak endişelenmenize gerek yoktur. Kuşlar genellikle bunu yapan hayvanlardır. Eğer keyifleri yerindeyse uyurken de mırıldanıp öterek sesler çıkartabilmektedir.

Muhabbet Kuşları Neden Uyurken Konuşur?

Muhabbet kuşları, bağışıklık sistemleri çok zayıf olan ve oldukça narin hayvanlardır. Muhabbet kuşlarının bir rahatsızlığı olduğunda hareketlerinden ve vücudunun şeklinden rahatça bir sıkıntısının olduğunu anlayabilirsiniz. Bundan dolayı muhabbet kuşunuzun uyurken konuşmasından korkmanıza gerek yoktur. Birçok muhabbet kuşu bu davranışı sergilemektedir. Bu durum genellikle keyiflerinin yerinde olduğunu göstermektedir.

Muhabbet Kuşları Neden Yem Kusar?

Muhabbet kuşlarının da annelik içgüdüleri bulunmaktadır ve yavrularını kendi ağızları ile beslemektedirler. Bundan dolayı yemleri ağzına alır biriktirir ve öğüterek yavrusunun önüne bırakır. Bu bir kusma işlemi değil yavrusunu besleme işlemidir. Muhabbet kuşları birini beslemek için öncelikle yemi alırlar. Yemi ağzında depolayıp öğütmeye başladıktan sonra kusarlar ve diğer kuşa yedirirler. Bu durum için özellikle yavrusu olmasına gerek yoktur. Muhabbet kuşlarının sahiplerinin önüne kustuğu da sık sık görülmektedir. Bu durum bir rahatsızlık değil bir şefkat ve sevgi gösterisidir. 

Muhabbet Kuşları Neden Yumurtlamaz?

Muhabbet kuşlarına evlerde genellikle çiftler halinde bakılmaktadır. Çift halinde yaşayan muhabbet kuşlarının yumurtlamaması bir problemdir. Bu problemin birbirinden farklı birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

·        Hatalı aydınlatma

·        Havasız ortam

·        Kafes temizliği

·        Yetersiz beslenme

·        Zamanın temizlenmeyen suluklar

·        Kontrolsüz kullanılan kızıştırıcı yemler

·        Yumurta yapmaya hazır olmayan kuşlar

·        Hazır damızlık sahiplenmek

·        Isı ve nem etkisi

·        Gürültülü ortam

·        Yuvaların sürekli açılması

·        Bir hastalık yaşaması

Muhabbet Kuşları Neden Yumurtasını Yer?

Muhabbet kuşları besleyen kişiler genellikle bir çift olarak muhabbet kuşlarını alır ve üremelerini isterler. Ancak muhabbet kuşlarının yumurtlama işlemleri çoğu zaman büyük bir zahmet gerektirirken bir de yumurtladıktan sonra annenin yumurtayı kırması son derece üzücü bir durumdur. Dişi muhabbet kuşlarının yumurtayı kırmasının birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

·        Depresyon

·        Anksiyete

·        Hastalık

·        Koloni üreme sorunu

·        Yuvalama problemi

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir