Salatalık Suyunun En Önemli 4 Faydası!

Salatalık Suyunun En Önemli 4 Faydası!
28.07.2022 18:33
Canlandırıcı ve sağlıklı olan su içmek bazen zorlayıcı hale gelebilir. Ancak, su içmeyi daha ilginç hale getirmenin sayısız yolu vardır ve en sağlıklı seçeneklerden biri salatalık suyudur. Peki, salatalık suyu nasıl yapılır? Salatalık suyunun faydaları nelerdir? Salatalık suyu kilo vermeye katkı sağlar mı? İşte, salatalık suyunun en önemli faydaları...

Salatalık suyu yapmak oldukça hızlı ve pratiktir. Bir salatalığı dilimleyin, dilimleri bir sürahi suya koyun ve salatalık suları suya karışıp karışırken bir gece buzdolabında bırakın. Sağlıklı olmanıza yardımcı olacak salatalık suyu tarifi bu kadar basit. Salatalık suyunun sağlayabileceği faydalara yakından göz atalım. 

1) Kilo Kaybına Katkı Sağlar

Salatalık suyu oldukça lezzetlidir. Bununla birlikte salatalık suyu, soda veya meyve sularına göre  çok daha sağlıklı bir alternatiftir. Salatalık, hafif idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu için kilo vermenize de yardımcı olur. Bu, tutulan suyu ortadan kaldırır ve şişkinliği giderir, böylece daha rahat ve hafif hissedersiniz. Salatalık suyu su içmeyi kolaylaştırdığından, daha fazla su içmeniz olasıdır. Suyun kilo vermeye yardımcı olmakla ilgili birçok etkisi vardır. Kabızlığı azaltır ve doğal detoksifikasyon sürecini destekler. Daha fazla su, vücudunuzun daha akıcı ve verimli çalışması anlamına gelir. Vücudunuz susuzluk için kullandığı sinyal mekanizmasının aynısını açlık için de kullanır, bu nedenle birini diğeriyle karıştırmak mümkündür. Tersine, acıktığınızda içmek geçici bir rahatlama sağlayabilir ve bir sonraki öğüne atıştırmadan geçmeyi kolaylaştırır.

2) Kan Basıncını Düşürür

Salatalık az sodyum içerir ve mükemmel bir potasyum kaynağıdır, ve bu özellikleri suya geçer. Sodyum, vücudunuzun sıvı tutmasına neden olur ve yüksek tansiyona katkıda bulunur. Potasyum, böbreklerinizin sodyumu ne kadar iyi tuttuğunu yönetmeye yardımcı olan bir elektrolittir. Salatalık suyunun düşük sodyum ve yüksek potasyum özellikleri ise kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bu, büyük ölçekli düşüşlere neden olmaz, ancak işleri daha iyi yönetmeye yardımcı olan küçük bir katkıdır. Fazla suyun aslında kan basıncının yükselmesine neden olabileceğini unutmayın, bu nedenle aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

3) Sağlıklı Bir Cilt ve Güçlü Kemikler

Silika, cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olduğu için birçok cilt bakım ürününde bulunan bir mineraldir. Silika aynı zamanda salatalıklarda ve buna bağlı olarak salatalık suyunda bulunur. Ayrıca salatalık suyu, akneyi azaltmaya yardımcı olan pantotenik asit ve B-5 vitamini gibi besinler içerir. Salatalık suyu, özellikle menopoz sonrası kadınlarda kemik kırılma riskini azaltmaya yardımcı olabilecek K vitamini içerir. K vitamini ayrıca kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve genel olarak sağlıklı kemik yapısı ve dokusu oluşturmak için kullanılır. Bu doku büyümesi, salatalık suyunun kas büyümesini desteklemeye yardımcı olmak için egzersiz sonrası kullanışlı bir içecek olabileceği anlamına gelir.

4) Toksinlerden Arınmanıza Yardımcı Olur

Salatalık suyunun toksinlerden arınmanızı sağlaması beklenmektedir ancak yine de bahsetmeye değer. Salatalık suyunun tadı normal sudan daha lezzetlidir, bu nedenle içmeniz daha kolay olacaktır. Bu, daha fazla sıvı almak, daha fazla ferahlamak ve toksinleri ve serbest radikalleri temizlemek anlamına gelir.

Salatalık Suyu Nasıl Yapılır?


Salatalık suyunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için doğru şekilde yapmaya çalışmalısınız. Suyunuz için salatalık seçerken dikkatlice inceleyin. Salatalığın sağlam olması önemlidir. Sararmış ve yumuşamış salatalıklar kullanmaktan kaçının. Organik olarak yetiştirilmiş bir salatalık kullanmanıza gerek yok ancak organik kullanmanın bir zararı da olmaz. Salatalık seçildikten sonra iyice yıkayıp dilimlemeniz gerekir. Çok ince dilimlememeye dikkat edin. Ardından dilimleri su dolu bir sürahinin içine koyun. Daha keskin bir tat tercih edenler karbonatlı su da tercih edebilmektedir. Salatalıklar suya atıldıktan sonra sürahiyi mutlaka buzdolabında saklayın. Suyun salatalık ile demlenmesi yaklaşık bir saat sürecek ve en etkili sonuç gece boyunca dinlendikten sonra alınacak. Son olarak, tadını çıkarın!

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir