Renk Körleri Pilot Olabilir Mi?

Renk Körleri Pilot Olabilir Mi?
28.12.2022 20:57
Bazı renkleri ve renklerin arasındaki farklılığın algılanmasına engel olan rahatsızlığa renk körlüğü denilmektedir. Bu yazımızda renk körlüğünün engel olup olmadığı durumlara birlikte bakalım. Renk körleri pilot, astsubay, asteğmen olabilir mi, askerlik yapabilir mi? Almanya’da renk körleri ehliyet alabilir mi, Amerika’da alabilir mi, askerde ne yapar? Sizin için derledik.

Havacılıkla ilgili özel ve genel şartlar açıkça belirlenmiştir. Pilot olmak isteyen bir kişinin bu şartlara kesinlikle uyması ve bu şartları sağlaması beklenmektedir. Sağlanması gereken bu şartlardan en önemlisi ise sağlık alanındaki şartlardır. Diyabet, astım ve renk körleri pilot olmak için engel sağlık problemlerinden bazılarıdır.

Renk Körleri Astsubay Olabilir Mi?

Kıdem olarak subaydan altta, er ve erbaştan üstte olan bir askeri rütbedir. Binlerce kadın ve erkek astsubay olabilmek için her sene şartlara uygunluk sağlamak için birbirleri ile yarışırlar. En çok merak edilen sağlık koşullarından biri de renk körlüğü ile ilgili olan maddedir. Eğer adayda renk körlüğü bulunuyorsa astsubay olması mümkün değildir.

Renk Körleri Asteğmen Olabilir Mi?

En düşük subay rütbeli, yedek subay olarak da adlandırılan asteğmenler Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri ya da Jandarma Genel Komutanlıklarında görev yapmaktadırlar. 4 yıllık fakültelerden ya da Yüksekokullardan mezunsanız asteğmen olabilirsiniz. Ayrıca belli sağlık şartlarını da sağlıyor olabilmek önemlidir. Ancak renk körlüğünüz varsa asteğmen olabilirsiniz. Asteğmen olabilmek için renk körlüğü bir engel teşkil etmemektedir.

Renk Körleri Askerlik Yapabilir Mi?

Renk körlüğü, görme merkezinde özel bir pigmentin az bulunması ya da hiç olmaması durumudur. Buna kısmi ya da tam renk körlüğü denilmektedir. Ancak renk körlüğü askerlik mesleğini yapmak isteyen bir kişide kısmi ya da tam olması fark etmeksizin askerlik yapmaya engel bir durumdur.

Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alacak bir asker için en önemli şeylerden biri görme yetisidir. Bu sebeple meslek olarak icara edilemez. Ancak vatani görevini yapmak isteyen bir askerlik çağındaki bir genç askerlik eğitimi alabilir.

Renk Körleri Askerde Ne Yapar?

Askerde renk körlüğünün engel olmayacağı pek çok görev bulunmaktadır. Askerlik görevini yerine getirmek isteyen gençler daha çok bu alanlarda değerlendirilmektedir. Destek görevleri, teknik işler, mutfak gibi alanlarda değerlendirilebilirler.

Almanya’da Renk Körleri Ehliyet Alabilir Mi?

Almanya’da da tüm dünyada olduğu gibi sürücü belgesi alabilmek için önce teorik eğitim kurslarına gitmek gerekmektedir. Daha sonrasında sağlık muayenesinden geçilmektedir. Almanya’da renk körü olan bir kişi polis de olabilir ehliyette alabilir. Renk körlüğü özellikle Avrupa ülkeleri için bir problem teşkil etmemektedir.

Amerika’da Renk Körleri Ehliyet Alabilir Mi?

Amerika’da eyaletten eyalete kural farklılıkları bulunabilmektedir. Örneğin Michigan eyaleti Amerika’da en kolay ehliyet veren eyalettir.  Ancak genel olarak ehliyet başvuruları DMV adı verilen bir online kanal üzerinden yapılmaktadır. Merak edilen sorulardan biri olan renk körlüğü de ehliyet almak için bir engel değildir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir