Prematüre Bebek Neden Kusar?

Prematüre Bebek Neden Kusar?
12.12.2022 22:54
Bebeklerin doğumlarında erken doğum olarak nitelendirilen prematüre bebek doğumu hakkında yanlış bilinen araştırmaları yazımızda paylaştık. Prematüre bebek neden kusar, nasıl emzirilir, ne zaman oturur, ne zaman görür? Prematüre bebek evde nasıl bakılır, kaç kilo olunca taburcu olur, maması ne zamana kadar kullanılır?

Prematüre bebeklerin kusması diğer normal zamanlarında doğan çocuklarda da görülür. Çünkü mide ve yemek borusunun gelişmemesi neticesinde yemeğin ağızdan tekrar çıkmasına neden olur. Bu yüzden bebek sürekli kusma durumunda bir eylem gösterecektir. Bebekler büyüdükçe organlarının gelişmesi ve normal bir insan vücuduna dönmesi ile bu durumun ortadan kalkacağını görürsünüz. Erken doğan çocuklarda bu daha fazla görüldüğü için yavaş geçen bir şey olduğunu da bilmek gerekir.

Prematüre Bebek Nasıl Emzirilir?

Prematüre bebekler ağız yoluyla yemek yiyemez ve emme refleksleri gelişemez. Bu yüzden damardan bir beslenme ile bir süre beslenebilirler. 33. Haftaya bebekler girdiğinde emme refleksleri gelişir ve annesinin emmesi sağlanır. Bu sayede bebeğinizin gelişimi daha hızlı ve sağlıklı şekilde gerçekleşir. Çünkü bebeğin anneyi emmesi ve anne sütü ile büyümesi ileriki yaşamlarına son derece etkili olacaktır. Daha uzun yaşamasına ve organlarının gelişimini ve sağlamlığını bu emme evresinde alacaktır. Bu sebepten ötürü anneler bebeklerini sağlıklı oldukları müddetçe emdirmeleri gerekir.

Prematüre Bebek Ne Zaman Oturur?

Prematüre doğan bebeklerin gelişimleri diğer bebeklere göre farklı işler. Onların organları ve derilerindeki gelişimler daha yavaş olur. Buna bağlı olarak oturmaları da geç olacaktır. Prematüre doğan bir bebek altı ya da yedi aylık olduğunda oturacaktır. Bununla beraber diğer doğan bebeklerin yaptığı her türlü algı ve verdiği tepkiyi zamanında yerine getirecektir.

Prematüre Bebek Ne Zaman Görür?

Prematüre bebekler normal bebekler gibi 3 aylarında göremezler. Onların gelişim evreleri normal doğanlardan daha geri de tamamlanır. Genellikle normal doğanlardan üç ay sonrası tamamladıkları için 6 ayda görmeye başlayacaklardır.

Prematüre Bebek Evde Nasıl Bakılır?

Yaklaşık 27 ile 28 haftalarda ve bir kilo üzerinde doğan prematüre bebekler hayata doktorların gözetiminde hayata tutunabilirler. Bu evreden sonra bebeklere kuvezde bakılır. Ev ortamı bebeklerin gelişimi için normal olmayan ve hijyen şartları doğru şekilde sayılmaz. Bunun için evde bakılması için bebeğin 3 kilo ve 38 haftada eve götürülmesi uygun görülecektir.

Prematüre Bebek Kaç Kilo Olunca Taburcu Olur?

Prematüre bebekler anneyi emmeye başladığında ve 38. Haftalarını tamamladıklarında taburcu olmalarında bir sakınca olmayacaktır. Doktor kontrollerini aksatmadan gelişim evrelerini sağlıklı şekilde yapıyorlarsa normal hayata dönmelerinde bir sakınca yoktur. Artık onlarda normal doğan bebekler gibi olması ve buna bağlı yaşama alıştırılması yapılmalıdır.

Prematüre Bebek Maması Ne Zamana Kadar Kullanılır?

Prematüre bebekler ilk doğduklarında ağız yoluyla emme ya da mama verilmesi sağlanamaz. Bu yüzden bebeklere damar yolundan mama ve anne sütü verilir. Bebekler 3 ve 4 kiloya ulaştıklarında mama bebeğin gelişine göre kesilebilir anne sütüne geçilir. Bebeklerin mamayı tamamen bırakması ise bebekten bebeğe geçen bir durumdur. Annelerin bazıları ek gıdaya geçtiklerinde mamayı da bırakmak için deneme yaparlar. Ya da 2 yaşına kadar mama yiyen çocuklarda vardır. 2 yaşına kadar normaldir. Daha sonrası ise çok fazla önerilmez.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir