Pfapa Sendromu Kaç Yaşında Geçer?

Pfapa Sendromu Kaç Yaşında Geçer?
10.12.2022 15:04
Pfapa sendromu genellikle çocuklarda görülen periyodik ateş sendromu hastalıklarından birisidir. Pfapa sendromu kaç yaşında geçer, nedenleri nelerdir, belirtileri nelerdir? Pfapa sendromu tehlikeli mi, tekrarlar mı? Pfapa sendromunda kullanılan ilaçlar hangileridir? Pfapa sendromu ile ilgili merak edilen soruları sizler için derleyip cevapladık.

Pfapa sendromu, ağız içi aft, farenjit, lenf bezinde şişme görülen ve periyodik olarak ateşin yükseldiği bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle 1 ila 4 yaş arasında olan çocuklarda görülmektedir. Kişinin sürekli olarak yüksek ateş atakları geçirdiği bu rahatsızlıkta birçok hastanın ataklarının 10 yaşında kesildiği görülmüştür. Ancak nadiren de olsa hastalığa sahip insanların küçük bir kısmında erişkinlik döneminde de ataklar devam edebilmektedir.

Pfapa Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Pfapa sendromu, periyodik ateş sendromları arasında yer almaktadır. En sık görülen periyodik ateş sendromu rahatsızlıklarından bir tanesidir. Pfapa sendromunun nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Periyodik olarak meydana gelen bu rahatsızlığın sebebinin bağışıklık sistemini etkileyen proteinlerin bozulmasından kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Pfapa Sendromunda Kullanılan İlaçlar Hangileridir?

Pfapa sendromunda periyodik olarak yüksek ateş atakları olmaktadır. Bu atakları durdurabilmek için antibiyotik ya da ateş düşürücüler bir işe yaramamaktadır. Atak geçirildiğinde kişiye tedavi için tek doz kortizon verilmektedir. Tek doz kortizon ateşi düşürüp, kliniği düzeltmektedir. Atakların tamamen ortadan kalkması için kişinin bademcikleri ile geniz etinin alınması gerekmektedir.

Pfapa Sendromu Tehlikeli Mi?

Pfapa sendromu küçük yaştaki çocuklarda görülen bir periyodik ateş hastalığıdır. Bu hastalığın uzun vadede kişinin vücudunda hasara sebep olmadığı görülmüştür. Pfapa sendromu kendini sınırlayan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın ataklarını kesmek için ilaç tedavisi uygulanabilirken hastalıktan tamamen kurtulmak için tonsillektomi ameliyatı yani bademciklerin alınması gerekmektedir.

Pfapa Sendromu Tekrarlar Mı?

Pfapa sendromu genellikle 1 ila 4 yaşındaki çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu sendromun ağız içinde oluşan aft yaraları, lenf bezlerinde şişme ya da farenjit gibi durumları olmasına karşın en önemli özelliği kişide aralıklarla yüksek ateş atakları geçirmesidir. Bu yüksek ateş durumunun nadiren yedi günü geçtiği görülmüştür. Ancak bu yüksek ateş atakları periyodik olarak tekrarlanmaktadır. Bu periyodun genellikle 2 ila 8 hafta arasında bir tekrarladığı görülmektedir.

Pfapa Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Pfapa sendromu hastalığı, periyodik ateş sendromlarının en bilinen türlerinden bir tanesidir. Bu hastalığın en önemli belirtisi tabi ki de periyodik olarak geçirilen yüksek ateş ataklarıdır. Ancak hastalığın başka belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

Ağız içi aftlar: Dudakların iç kısmında ya da yanakta görülen bir yaradır. Pfapa sendromu rahatsızlığına yakalanan hastaların %40 ila 80’inde bu yaralardan görülmektedir. Ülser şeklinde olan yaralar genel olarak damağın arka tarafında görülmektedir.

·        Farenjit: Farenjit kısaca boğazda tahriştir. Farenjit, Pfapa sendromuna sahip hastaların %65 ila 100’ünde görülmektedir.

·        Lenf bezi büyümesi: Pfapa hastalarında %60 ila 100’ü arasında boyun kısmında yer alan lenf bezlerinin şiştiği görülmüştür.

Diğer belirtiler ise karın ağrısı, eklem ağrısı ve kusma gibi semptomlardır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir