Pasta Yaparken Kek Islatılır Mı?

Pasta Yaparken Kek Islatılır Mı?
14.12.2022 22:45
Pasta yaparken kek ıslatılır mı, un neden elenir? Pasta yaparken yumurta kokusu nasıl giderilir? Pasta yaparken meyvelerin kararmaması için? Pasta yaparken kabartma tozu yerine, vanilya yerine ne kullanılır? Pasta yaparken muzun kararmaması için ne yapılır? Pasta yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok püf nokta bulunmaktadır. İşte tüm detaylar...

Pasta ya da tatlı yapımında kekin her tarafının eşit miktarda yumuşak olması önemli bir detay olarak karşımıza çıkar. Aksi takdirde bazı yerler ağızda erirken bazı yerler kıtır kalarak tatlının kalitesini düşürür ve tadında bozulmalara neden olur.

Pasta Yaparken Un Neden Elenir?

Pasta yapımında un, unun içerisinde bulunabilecek yabancı maddelerden arındırılmak ve kullanılan malzemenin kalitesini artırmak için un elenmektedir. Un, pek çok yemekte sıklıkla kullanılan bir malzeme olarak karşımıza çıkar.

Pasta yaparken un veya kabartma tozu gibi katı malzemelerin ayrı kaplarda çırpılmasına özen göstermek gerekir.

Pasta Yaparken Yumurta Kokusu Nasıl Giderilir?

Yumurtayı hatalı ya da olması gerekenden çok pişirmeniz durumunda hamur işlerinizde, pastalarınızda yumurta kokusunu baskın olarak hissedebilirsiniz. Yumurta kokusunu hafifletecek aromalar arasında vanilya, limon kabuğu, portakal kabuğu ve havuç gibi malzemeler yer almaktadır.

Pasta Yaparken Meyvelerin Kararmaması İçin?

·        Su ve limon suyunu bir kasede karıştırmalısınız.

·         Meyveleri bu suya batırarak pastanın üzerine dizebilmeniz mümkün.

·        Eğer limon tadını sevmiyorsanız, limon yerine portakal suyu da kullanmanız mümkündür.

·         Ananas, mango, muz, kivi ya da çilek gibi meyveleri iç dolguda ve süslemede birlikte kullanmak mümkün.

·         Bu seçimi yaparken meyvenin lezzet katmanlarına sahip olduğu zaman daha başarılı sonuçlar alacağınızı unutmamalısınız.

Pasta Yaparken Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanılır?

1 çay kaşığı kabartma tozu yerine, 2 buçuk çay kaşığı karbonat kullanılabilir. Hazır olarak alınan ayran, içinde fermente bakteriler vardır. Unlu karışımlarda yarım su bardağı ayranın içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve karışmasını sağlayın. Bu karışım, tarifinizde 1 paket kabartma tozu etkisi verir.

Pasta Yaparken Vanilya Yerine Ne Kullanılır?

 Vanilya, kek, pasta, çörek, dondurma, çikolata ve tatlılarda kullanılan hoş kokulu ve lezzetli bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kimyasal bir üründür. Kimyasal yollarla ve ağaçlardan elde edilen bir yan ürün ile elde edilmektedir ve bir çeşit tatlı aroma vericidir.

    Vanilya özütü yerine kullanabileceğiniz 3 lezzet ise;

·            Nane özütü

·            Akçaağaç özütü

·            Akçaağaç şurubu olarak açıklanabilir.

Pasta Yaparken Muzun Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Meyveler belli bir süre sonra kararma durumu ile karşı karşıya kalırlar. Bunu C vitamini ile önlemek mümkündür. Meyvenin kararan kısmına limon dökerseniz oksijenle teması kesilecektir ve kararma hızı otomatik olarak yavaşlar. Yani meyvelerinizin kararmasını önlemek için limonlu suda bekletmek mümkündür. Pasta yaparken de pasta süslenmeden önce limon yöntemi muza uygulanabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir