Parkinson Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Parkinson Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?
10.12.2022 15:01
Parkinson hastalığı tedavi edilmezse ne olur? Parkinson hastalığı ne eksikliğinden olur, kadınlarda olur mu? Parkinson hastalığı nasıl önlenir, zayıflatır mı? Parkinson hastalığı ameliyatı hangi hastanelerde yapılıyor? Parkinson hastalığı ve tedavi yöntemleri çok merak edilen sorular olarak araştırılmaktadır. İşte detaylar...

Parkinson, insanların yaşam süresini kısaltmaz ancak insanın yaşam kalitesinde ciddi bir düşüş göstermektedir. Hastalıkların hepsi ölümcül şekilde sonuçlanmaz. Bazı hastalıklar insanın yaşam kalitesinde ciddi değişimler meydana getirdiğinden kişilerde son derece rahatsızlığa yol açar.

Parkinson hastalığı kademeli olarak ilerleyen (progresif) bir hastalık türü olarak bilinir ve yol açtığı el, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi gibi belirtiler zaman geçtikçe belirtiler artmaktadır.

Parkinson Hastalığı Ne Eksikliğinden Olur?

Parkinson rahatsızlığının motor bulguları beyinde hareketlerimizden sorumlu olan hücrelerin ufak bir bölümünün hasara uğraması ve eksilmesi (dejenerasyon) sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu hastalıkta en önemli sorun dopamin eksikliği olarak bilinmektedir.

Parkinson hastalığında ileri yaş, immobilite, anormal postür, malnütrisyon gibi birçok risk faktörü D vitamini eksikliğine sebebiyet verebilmektedir.

Parkinson Hastalığı Kadınlarda Olur Mu?

1817 yılında titrek felç olarak tanımlanarak literatüre geçen Parkinson hastalığı beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden, kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen, yavaş ilerleyen bir hareket bozukluğu olarak bilinmektedir. Parkinson hastalığı genellikle erkeklerde görülse de kadınlarda da görülme olasılığı bulunmaktadır.

Parkinson Hastalığı Nasıl Önlenir?

Hastalığın önlenmesi günümüzde kesin olarak önlememektedir. Parkinson hastalığı ile mücadelede erken teşhis, uygun ilaçlarla doğru tedavi seçimi, fizyoterapi ve egzersiz çok önem arz etmektedir. Egzersiz sayesinde yürüyüş, denge ve duruş düzelmesinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca hastalığı önlemek için;

·        Hastaların bol sebzeli & lifli gıdalar tüketmeleri,

·        İyi koordinasyonlu egzersiz yapmaları,

·        Yüzme egzersizi yapmaları gerekmektedir.

Parkinson Hastalığı Zayıflatır Mı?

Parkinson hastalarının çoğu istenmeyen kilo kaybı yaşadıkları bilinmektedir. Hastaların konuşmaları, monoton ve düşük sesli olarak seyreder.

Tedavide ilaçların kullanılması önemlidir. Fakat ilaçların yan etkileri olarak bazı bireylerde ağız kuruluğu, bulantı, halsizlik, sinirlilik durumu gözlemlenebilir. Bu gibi durumlar bireylerde istenmeyen kilo kayıpları, mortalite ve morbiditeye sebebiyet verebilir.

Parkinson Hastalığı Ameliyatı Hangi Hastanelerde Yapılıyor?

Parkinson hastalığı için kullanılan, Beyin Pili girişimi ülkemizde SGK güvencesinde olup ameliyat ve pil ücreti devlet tarafından karşılanır. Parkinson hastalarının sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayan beyin pilinin maliyeti 28 bin doları bulmaktadır. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) pil parasını karşıladığından hastalara masraf düşmemektedir. Hastalar anlaşmalı hastanelerde beyin pili taktırırlarsa ödeyecekleri ameliyat ücretinin oranı da devlet karşıladığından dolayı azalmaktadır.

Diğer cerrahi uygulamalara göre beyin pili ameliyatı daha az riskli bir ameliyat olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna rağmen bazı hastalarda ameliyat sonrasında beyin kanaması, enfeksiyon, damar tıkanıklığı, kol ve bacaklarda güçsüzlük, görmede bozulma, depresyon, solunum problemleri, kalp sorunları veya nöbet geçirme durumu yaşanabilir. Bu durum kişiden kişiye, hastanın sahip olduğu fiziksel yeterliliklere göre değişebilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir