Park Ederken Direksiyon Neden Sertleşir?

Park Ederken Direksiyon Neden Sertleşir?
24.11.2022 22:39
Araç park etmek göründüğü kadar kolay olmayan bir şeydir. Park ederken direksiyon sertleşmesi durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki park ederken direksiyon neden sertleşir ve direksiyondan neden ses gelir? Geri geri park ederken sinyal verilir mi, geri geri park ederken arabadan neden ses gelir? Park ederken hangi sinyal verilir gibi park esnasında yaşayabileceğiniz sorunları ve park esnasında uygulamanız gerekenleri sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

Direksiyon sertleşmesi birçok sürücünün başına gelen durumlardan biridir. Bu durum genellikle lastiklerin hava basıncının az olmasından kaynaklanır. Ya da lastiklerden birinin havası inmiş olabilir. Buna ek olarak ön takımlarda yaşanan arızalar da direksiyon sertleşmesine neden olmaktadır. Direksiyondaki rot ayarınız bozulmuş olabilir. Direksiyonunuzun dişli kutusunda bir arıza olabilir. Hidrolik direksiyonlu araçlarda ise bu durum genelde hidrolik yağındaki azalmadan ya da tamamen bitmesinden kaynaklanmaktadır. Amortisörlerdeki arızalar da direksiyonda sertleşmeye neden olabilir.

Park Ederken Direksiyondan Neden Ses Gelir?

Park esnasında direksiyonunuzdan bazı sesler geliyorsa bu seslerin kaynağı süspansiyonlarınız olabilir. Direksiyonu çevirdiğinizde gelen seslerin nedeni direksiyon pompasından da kaynaklı olabilir. Direksiyon pompaları direksiyon yağı ile çalışmaktadır. Bu yağdaki bir azalma ya da eksiklikten dolayı direksiyonunuzdan sesler gelebilir.

Geri Geri Park Ederken Sinyal Verilir Mi?

Öncelikle bilmeniz gereken araç park edilmeden önce park yerinin belirlenmesidir. Park yerinin belirlenmesinin ardından park yeri aracınızın hangi tarafında kalıyorsa o yönde sinyal vermeniz gerekmektedir. Ardından aracınızı geri gelerek park edecekseniz sinyalleri değil dörtlüleri kullanmanız gerekmektedir. Geri manevra yapmadan önce mutlaka dörtlülerinizi yakmanız gerekmektedir. Çünkü arkanızdaki sürücüler sizin park yaptığınızı fark edemeyebilir ve bu durum kazalara neden olabilir. Kazalardan kaçınmak için dörtlü kullanmayı unutmayınız. Yani geri geri park ederken dörtlüler kullanılır sinyal verilmez.

Geri Geri Park Ederken Arabadan Neden Ses Gelir?

Araçlarda geri geri park ederken ses geldiği durumlar olabilir. Bu durum debriyaj balatasından, akslardan ya da fren balatasından kaynaklı olabilir. Bu durumun birçok nedeni olabilir. Sesi dinlemek ve nereden geldiğini tespit etmek gerekir. Bu durum göreceli bir kavramdır bu nedenle bu durumu bir ustaya göstermenizi ya da araçtan iyi anlayan bir kişiye danışmanızı öneririz.

Park Ederken Hangi Sinyal Verilir?

Araç park edilmeden önce park yeri belirlenmelidir. Park yerinin belirlenmesinin ardından park yeri aracınızın hangi tarafında kalıyorsa o yönde sinyal vermeniz gerekmektedir. Park yeri aracın sağında kalıyorsa sağa sinyal solunda kalıyorsa sola sinyal verilmelidir. Aracınızı geri gelerek park edecekseniz sinyalleri değil dörtlüleri kullanmanız gerekmektedir. Geri manevra yapmadan önce mutlaka dörtlülerinizi yakmanız gerekmektedir. Çünkü arkanızdaki sürücüler sizin park yaptığınızı fark edemeyebilir ve bu durum kazalara neden olabilir. Kazalardan kaçınmak için dörtlü kullanmayı unutmayınız.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir