Pankreas İltihabı Ultrasonda Belli Olur Mu?

Pankreas İltihabı Ultrasonda Belli Olur Mu?
09.12.2022 17:23
Pankreas iltihabı dikkat edilmesi gereken ciddi sağlık sorunlarından biridir. Pankreas iltihabı ultrasonda belli olur mu, kan tahlilinde çıkar mı, tedavi edilmezse ne olur? Nasıl teşhis edilir, pankreas iltihabı gaz yapar mı, tamamen geçer mi? Tarzında pankreas iltihabı ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırıp bu yazımızda derledik.

Pankreas iltihabının diğer adı pankreatittir. Pankreas iltihaplanması sonucunda pankreas üretmiş olduğu sindirim enzimlerini kendi dokusunda zarar oluşturmasına sebep olur. Sadece kendisine zarar oluşturmazken çevresinde bulunan akciğerler, böbrekler ve hatta kalbinize bile zarar verebilme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle pankreas iltihabı hafife alınmaması gerekmektedir. Bu durum ultrasonda saptanabilme ihtimaliyle beraber genellikle kan tahlillerinde saptanmaktadır.

Pankreas İltihabı Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Pankreas iltihabı kan tahlilinde çıkabilmektedir. Doktorlar bunun kontrolü için amilaz ve lipaz seviyelerinin ölçülmesini önermektedir. Bu seviyelere göre pankreasta iltihap bulunup bulunmadığı saptanabilmektedir.

Pankreas İltihabı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Pankreas iltihabı aksatılır ve tedavi edilmezse bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu durum pankreasın nekroza yani ölmesine neden olabilmekle birlikte mide veya bağırsaklarda yırtılmaya da neden olmaktadır. Bu tarz bir durum yaşanmaması adına en ufak bir şikâyette doktora görünmeniz önerilmektedir.

Pankreas İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Genellikle bu iltihap türü kan testleri ile tespit edilmektedir. Doktorunuz pankreasınızda iltihaplanma olabileceğini düşünürse kandaki lipaz ve amilaz seviyelerinin kontrolü için kan testi istemektedir. Bunun yanında bilgisayar tomografisi ve ultrason ile de bu tarz hastalıklar teşhis edilebilmektedir.

Pankreas İltihabı Gaz Yapar Mı?

Bu durum hastalığın ilerlemesi ya da hastalığı nasıl geçirdiğinize bağlıdır. Eğer ağrılı bir şekilde geçirmekteyseniz ve nöbet geçirme durumu yaşıyorsanız, vücutta şişkinlik, gaz oluşumu, kilo kaybı yaşanması olası belirtiler arasında bulunmaktadır. Yani kısaca açıklayacak olursak pankreas iltihabı gaz yapabilmektedir.

Pankreas İltihabı Tamamen Geçer Mi?

Pankreas iltihabının tamamen geçip geçmeyeceği iltihabın çeşidine göre değişmektedir. Eğer iltihap ödematöz şeklinde ise geçici bir iltihaplanmadır ve pankreasın geçici bir hasarı söz konusu olur, bu durumda diğer organlar da zarar görmezler. Eğer iltihaplanma durumu bu şekilde ise tamamen geçer diyebiliriz. Ancak iltihaplanma ödematöz değil de nekrozite edici formda ise pankreas ciddi şekilde hasar görür ve geçme durumu söz konusu değildir. Bununla birlikte hayati önem taşımaktadır. Bu durumun yaşanması kan zehirlenmesine yol açabilir ve çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Ancak bu durum hastalığı geçirenlerin çok düşük (%15’lik) bölümü tarafından yaşanmaktadır.

Bu durumun tedavisi için hasta yoğun bakıma alınır. Yoğum bakım tedavisi haftalarca ya da aylarca sürebilme ihtimali bulunmaktadır. İltihaptan kaynaklı olarak pankreasta işlev bozukluğu görülebilir eğer ciddi bir durum yaşandıysa kalıcı işlev bozukluğu riski de bulunmaktadır. Bu nedenle pankreasta yaşanabilecek bu tarz bir problemde acil bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmenizi öneririz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir