Pandalar Neden Siyah Beyazdır?

Pandalar Neden Siyah Beyazdır?
13.01.2023 20:46
Pandalar neden siyah beyazdır? Yeni ortamda uyumak neden zordur? Göz kapağımız neden seğirir? Neden gözümüzü kırparken görme algısı kesintiye uğramaz? Dünya’nın ortalama sıcaklığı nasıl hesaplanır? Cep telefonu neden patlar? Çeşitli olaylar ve bulgular beraberinde merak edilen soruları getirecektir. İşte tüm detaylar...

Pek çok memelinin kürk rengi vücutlarının farklı bölgelerinde değişkenlik gösterdiği gözlemlenen bir durumdur. Ancak pandalardaki gibi yalnızca kolların, bacakların, göz çevresinin ve kulakların siyah olması başka memelilerde görülmekte olan bir durum değildir.

Yapılan birçok araştırmanın sonucunda, pandaların vücutlarında büyük oranda beyaz olması karlı ortamlarda, siyah olması ise gölgenin bol olduğu ormanlık alanlarda rahat gizlenebilmelerini sağladığından dolayıdır.

Araştırmalara göre pandaların yüzlerindeki ve kulaklarındaki koyu rengin saklanmaya değil iletişim kurmaya yaradığını ortaya çıkarmıştır.

Yeni Ortamda Uyumak Neden Zordur?

İlk kez konaklanacak ortamda genellikle çoğu insan uyumakta güçlük çeker. Kimi zaman yerini yadırgamak olarak da tanımladığımız bu durum gecenin büyük bölümünde huzursuz olmamıza neden olmasıyla bilinmektedir. Uzmanlara göre bunun nedeni beynimizin bir yarım küresinin uyanık kalmaya devam etmesinden kaynaklandığından dolayıdır.

Görünüşe göre beynin bir yarımküresi, genelde olduğundan daha uyanık halde kalmaktadır. Bu durum, muhtemel tehlikeleri atlatmak için bir gözü açık uyumanın bir tür beyinsel eşdeğeri olarak açıklanmaktadır.

Göz Kapağımız Neden Seğirir?

Kısa süreli yaşanan göz seğirmelerinin nedenlerine bakıldığında;

·        Stres,

·        Sigara kullanımı,

·        Çok fazla alkol,

·        Kafein tüketmek,

·        Uykusuzluk,

·        Yorgunluk yer almaktadır.

Bu etkenler ortadan kalktığında da genellikle şikayetler son bulmaktadır.

Neden Gözümüzü Kırparken Görme Algısı Kesintiye Uğramaz?

İlk olarak, göz kapağının kapanması sırasında gözyaşı bezlerinden emilmekte olan su, göz küresinin tamamının nemlenmesini sağlamaktadır ve böylece gözün kurumasını engelleyecektir. İkinci olarak, göz kırpması gözü tahriş edici maddelerden de koruyacaktır.

Genele bakıldığında ortalama olarak bir insan dakikada 10-12 defa göz kırptığı bilinmektedir ve iki göz kırpması arasındaki süre 2-10 saniye arasında değişim gösterdiği bilinmektedir.

Dünya'nın Ortalama Sıcaklığı Nasıl Hesaplanır?

Dünya'nın ortalama sıcaklık ölçümünün yapılması, yüzey sıcaklığında meydana gelen değişimlerin belirlenmesi açısından önem arz eder. Kara ve deniz sıcaklık verilerinin birleştirilmesi yöntemi ile küresel ortalama sıcaklık hesaplamaları yapıldığı bilinmektedir.

Küresel ortalama sıcaklık hesaplamalarıyla ilgili en büyük problem veri ve ölçüm istasyonlarının sayısının az olduğu bölgeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kutup bölgeleri ve çöller buna örnek olarak gösterilebilir.

HadCRUT analiz yönteminde veri elde edilemeyen bölgeler hesaplamalara dahil edilmediği bilinmektedir. NASA GISS ve NOA-A NCDC yöntemlerinde ise bu veri boşlukları istatistiksel hesaplamalar yoluyla doldurulduğu bilinmektedir.

Cep Telefonu Neden Patlar?

Akıllı telefonun patlamasının ardında yatan sebepler araştırıldığında bataryada gerçekleşen ve kısaca termal kaçak olarak adlandırılan bir sürecin yaşandığından kaynaklı olduğu gözlemlenmiştir. Bu süreç genellikle;

·        Akım dengesizliği,

·        Yüksek sıcaklık,

·        Basınç ve aşırı şarj gibi durumlardan kaynaklanabildiği bilinmektedir.

En basitinden bir örnek olarak; telefonunuzu aşırı şarj ederseniz ya da 0 derecenin altında şarj ederseniz lityum metali negatif elektrot üzerinde birikecektir. Ardından ısınır ve sonunda kaçılmaz bir şekilde patlama gerçekleşecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir