Özbek Pilavı Hangi Etten Yapılır?

Özbek Pilavı Hangi Etten Yapılır?
07.11.2022 20:26
Özbek pilavı özellikle Özbekistan, Afganistan, Türkmenistan menşeli bir tür pirinç pilavıdır. Özbek pilavı hangi etten yapılır, yanına ne gider, hangi pirinçle yapılır, yanına ne gider? Özbek pilavı ısıtılır mı, içinde nohut olur mu, etsiz olur mu? Detaylarına birlikte bakalım.

Özbekler, bugün tadının lezzeti tüm dünyaya yayılmış olan Özbek pilavının, İbni Sina kaynaklı olduğuna inanmaktadırlar. Rivayete göre İbni Sina, insan sağlığı üzerinde en büyük katkıları olan malzemeleri kullanarak Özbek pilavı yapmıştır.

Özellikle Orta Asya mutfaklarında şölen yemeği olarak yapılan Özbek pilavı kuzu etinden yapılmaktadır. Kuzu eti büyük parçalar halinde doğranır ve havuç katılarak Özbek pilavının içine eklenir.

Özbek Pilavı Yanına Ne Gider?

Özbek pilavı tadına doyum olmaz bir lezzet.  Neredeyse her damak zevkine uygun olan bu yemeğin püf noktalarına ise oldukça dikkat edilmelidir. Öncelikle etlerin çok güzel pişmesi ve ağızda dağılması gerekmektedir. Havuçlar mutlaka jülyen şekilde doğranmalıdır ve hafifçe kavrulmalıdır.

Yanına ise soğuk ve az şekerli üzüm ve elma hoşafı ekleyebilirsiniz. Ayrıca turşu, salata ve yoğurt da ikramlık seçeneklerden bazılarıdır.

Özbek Pilavı Hangi Pirinçle Yapılır?

Birçok coğrafya da değişik şekillerde yorumlanarak yapılan bu lezzetin genel olarak ana malzemeleri aynıdır. Özbek pilavı için genellikle ve yaygın olarak basmati pirinç kullanılmaktadır.  Eğer basmati pirinç yoksa kokulu yasemin pirinç de bir diğer tercihiniz olabilir.

Özbek Pilavın Yanına Hangi Çorba Gider?

Özbek pilavı tek başına bir ana yemek görüntüsünde ve konumunda olduğu için, yanına başlangıç çorbalarından herhangi birini ekleyebilirsiniz.

Midenizi hazırlayacak ve içinizi ısıtacak Türk mutfağının en sevilen çorbaları başlangıç için oldukça uygun olacaktır. Kremalı mantar çorbası, mercimek, domates çorbasını Özbek pilavının öncesinde ya da birlikte servis edebilirsiniz.

Özbek Pilavı Isıtılır Mı?

Özbek pilavı içerisinde yoğun şekilde et ve et suyu barındırmaktadır. Ve yapılıp hemen tüketilmek için uygun bir yemektir. Bekleyen ya da ertesi gün tüketilmek için ısıtılmak istenilen Özbek pilavı, zehirlenmelere yol açabileceği için ısıtmamak daha doğru olacaktır.

Özbek Pilavı İçinde Nohut Olur Mu?

Özbek pilavı hem içeriği ile hem midelere hem de gözlere hitap eden meşhur bir yemektir. Malzemesi ise çok bol ve besin değeri yüksek ürünlerdir. Özbek pilavı için gerekli malzemeler, 400 gr kuzu eti, 2 su bardağı pirinç, 3 adet orta boy havuç, 2 adet soğan, 6 tane iri sarımsak, 1 çay bardağı sıvı yağ, yarım çay bardağı sarı üzüm, 1 su bardağı haşlanmış nohut, 1 çay kaşığı tarçın, karabiber ve tuz eklenerek yapılmaktadır.

Özbek Pilavı Etsiz Olur Mu?

Orta Asya mutfağının imza yemeği olan Özbek pilavı birçok farklı usulde yapılabilir. Özbek pilavının diğer malzemeleri değiştirilebilir ama ana malzemesi olan kuzu eti değiştirilemez. Farklı etler kullanılabilir ama etsiz bir pilav Özbek pilavı olmayacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir