Ortodonti Tedavisi Sonrası Bozulma Olur Mu?

Ortodonti Tedavisi Sonrası Bozulma Olur Mu?
08.12.2022 21:40
Ortodonti dişlerde görülen çarpıklaşmaların ve uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgili bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti tedavisi sonrası bozulma olur mu, tedavisi kaç yaşında başlar? Ortodonti tedavisi olmadan çene ameliyatı olur mu? Tedaviyi devlet karşılıyor mu, tedavisi en az ve en fazla kadar sürer? Gibi Ortodonti hakkında merak edilebilecek soruları siz değerli takipçilerimiz için araştırdık.

Ortodonti yani dişlere uygulanan diş teli tedavisi birçok diş yapı bozukluğu yaşayan hastalar tarafından tercih edilmektedir. Ancak birçok hasta bu tedaviden sonra dişlerin eski haline dönmesinden şikayetçidir. Dişler yapılarından dolayı hareket edebilen yapılardır. Diş teli tedavisinden sonra da eski konumlarına dönmek istediği için bazı değişiklikler yaşanabilir. Bu tarz değişikliklerin görülmesi normaldir. Çünkü dişin doğal yapısı bu şekildedir. Bu nedenle diş teli tedavisinden sonra diş hekimleri hastaların tedaviyi sürdürmesi gerektirdiğini ve pekiştirme tedavisi uygulanılması gerektiğini söylemektedir. Yani durumu özetleyecek olursak ortodonti tedavisi sonrası bozulma olabilir ancak bozulma yaşanmaması adına pekiştirme tedavisi için diş hekiminize görünmeniz gerekmektedir.

Ortodonti Tedavisi Kaç Yaşında Başlar?

Ortodonti diğer adıyla diş teli tedavisi herkese uygulanabilir. Ancak bu tedavi için uygun yaş grupları bulunmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde uygulanan tedavilerin daha iyi sonuçlar elde ettiği söylenmektedir. İdeal yaş aralığı ise 9-14 olarak bilinmektedir. Bu yaş grubu dışındaki hastalar da tedavi uygulanabilir ancak tedavinin en etkili olduğu yaş grubu olarak bu yaş grubu belirlenmiştir. Yani kısacası ortodonti tedavisi 9 yaşından itibaren her hasta için başlayabilir.

Ortodonti Tedavisi Olmadan Çene Ameliyatı Olur Mu?

Bu sorunun cevabı diş hekimleri tarafından şu şekilde yanıtlanmıştır. Çene ameliyatı genellikle ortodonti tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda yapıldığından öncelikli olarak hastalara ortodonti önerilmektedir. Tedavinin yetersiz veya olumsuz görüldüğü durumlarda çene ameliyatı yapılmaktadır. Çene ameliyatı öncesi mutlaka ortodonti uygulanılması gerekmektedir şayet bu tedaviden olumsuz sonuçlar alınırsa çene ameliyatı olunabilir.

Ortodonti Tedavisi Devlet Karşılıyor Mu?

Çene yapısında ya da dişlerde görülen bozuklukların tedavisi için uygulanan diş teli tedavileri SSK tarafından karşılanabilmektedir. Aynı zamanda devlet hastanelerinde de bu tedaviyi yaptırmanız mümkündür. Devlet bu tedaviyi karşılamaktadır.

Ortodonti Tedavisi En Az Ne Kadar Sürer?

Bu uygulama için tedavi süresi genellikle 1 ila 3 yık arasında değişirken, tedavinin ilerleme sürecine göre ve hastanın durumuna göre daha uzun sürdüğü zamanlar da olmaktadır. Ancak etkili bir tedavi için ortodontinin en az bir yıl sürmesi gerekmektedir.

Ortodonti Tedavisi En Fazla Ne Kadar Sürer?

Tedavi genellikle en geç 3 yıl içerisinde biterken daha uzun süre tedavi edilen hastalar da görülmektedir. Tedaviden sonra görülebilen bozukluklar nedeniyle tedavi süresi uzayabilmekte ya da iyileşme için daha farklı yöntemler uygulanabilmektedir. En uzun

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir