Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?
08.12.2022 22:44
Kişide işitme kaybına yol açabilecek kadar önemli bir işlev bozukluğu olan orta kulak kireçlenmesi hakkında akıllarda soru işaretleri bulunmaktadır. Peki orta kulak kireçlenmesi belirtileri nelerdir, bitkisel tedavisi nasıl olur, ameliyatı riskleri nelerdir? Orta kulak kireçlenmesi neden olur, ameliyatı sonrası nasıl olmalıdır, ne kadar sürer? Gelin cevaplarına birlikte bakalım.

Tıptaki ismi “Otoskleroz“ olan ve yaşamın genellikle ortası olarak tabir edilen 30-40 yaşlarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kulaktaki sesin algılanması 3 küçük kemik sayesinde olmaktadır. Bu üç küçük kemikten işitme açısından en önemli yapı üzengi denilen kemiktir. Bu kemiğin titremesi sonucunda duyabilmekteyiz.

Kireçlenme bu kemiğin titremesini engeller ve işitme kayıplarına yol açar.  Yavaş yavaş ilerleyen bir rahatsızlık olduğu için hasta öncelikle düşük sesleri algılayamadığını fark edecektir. Ve bazen tek bazen de her iki kulakta birden kulak çınlaması sık görülmektedir. Baş dönmesi ve denge problemleri de bu hastalığın belirtilerindendir.

Orta Kulak Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

Kulağınızdaki problemler için öncelikle mutlaka bir hekime başvuru yapmalısınız. Bazı hastalıkların tedavisi evde tek başınıza uygulayabileceğiniz yöntemlerle yapıldığında sonuç vermemektedir. Bunun dışında size önerebileceğimiz birtakım bitkisel yöntemler bulunmaktadır.

Derin Yırtıklı Çınar Yaprağı: Temmuz ayının sonuna doğru olgunlaşan, Anatolyus denilen çınar ağacının yaprakları toplanır ve kurutulur. 2 yaprağı 1 bardak suya atılır kaynatılır. Sabah akşam içilerek kireçlenme giderilir.

Orta Kulak Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Genetik geçişli bir hastalıktır ve bir sonraki nesil olmasa da birkaç nesil sonrasını da etkileyebilmektedir.  Kulağın duyma kemiklerini saran kireçlenme genellikle lazer yardımıyla temizlenmektedir. Lazer hem operasyon sırasında hem de sonrasında hasta için en konforlu yöntemlerden biridir.

Genellikle genel anestezi altında yapılan müdahale 15-20 dk kadar sürmektedir. Ameliyat kesişiş yapılmamaktadır. Hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Hastada bir süre baş dönmesi hissedilse de bu korkulacak bir durum değildir. 1-2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolacak beklenen bir durumdur.

Ameliyatın riski çok nadir olmakla birlikte sürekli işitme kaybı yaşaması olabilir. Belli bir oranda ya da tamamen işitme kaybı(sağırlık) ameliyat risklerinden biridir.

Orta Kulak Kireçlenmesi Neden Olur?

Özellikle kadınlarda ve genetik geçmişe sahip kişilerde daha sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Kireçlenmenin en sık görülen türü olan “otoskleroz“ her 10 kişiden 1’inde görülebilen, yaygın bir rahatsızlıktır. Daha önce geçirilmiş kulak rahatsızlıkları, enfeksiyonları ya da kulak zarındaki delik nedeniyle oluşabilmektedir. Ayrıca, hormon değişimleri, bağışıklık sistemi bozuklukları, iç kulak çevresinde oluşmuş olan kırıklardan kaynaklı olarak da orta kulak kireçlenmesi görülebilir.

Orta Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı Sonrası Nasıl Olmalıdır?

Tıp alanında yapılan teknolojik iyileştirmeler sayesinde operasyondan sonra hasta aynı gün taburcu edilir. Hasta eve geçtiği zaman başı 30 dereceden aşağı durmayacak bir pozisyonda dinlenmelidir. 5.haftaya kadar uçak seyahati yapılmamalıdır.

Bölgeye 3 hafta boyunca su değdirilmemelidir. 4-6 haftanın sonunda doktor kontrollerinde bir problem yoksa ve hasta kendini iyi hissediyorsa normal hayatına devam edebilir. Ancak tam olarak iyileşmek ve tam kapasiteyle işitme duyusu 2-3 ay sonunda gerçekleşecektir.

Orta Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Orta kulak kireçlenmesi operasyonu için genel anestezi altında cerrahi müdahale uygulanır. Gerekli görüldüğünde lazer operasyon da kullanılarak bölgeye müdahale edilir ve duyma kemikleri kireçlerinden arındırılır. Operasyon toplamda 1 saat kadar sürmektedir. Ameliyattan sonra, bölge tampon ile kapatılır ve hastanın işitmesi tekrar kısıtlanır. Tampon çıkarıldıktan sonra hasta yavaş yavaş işitme duyusunu geri kazanacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir