Öpücük Hastalığı Hangi Doktora Gidilir?

Öpücük Hastalığı Hangi Doktora Gidilir?
09.12.2022 23:12
Tıptaki ismiyle Enfeksiyöz mononükleaz hastalığı, yaygın ve bulaşıcı olan virüsün genellikle öpücük sırasındaki tükürükten yayılmasından kaynaklı olarak halk arasında “öpücük hastalığı“ olarak bilinmektedir. Peki öpücük hastalığı hangi doktora gidilir, tekrar eder mi, geçer mi? Öpücük hastalığı kaç günde geçer, tedavisi var mıdır, kanser yapar mı? İşte cevaplar.

Ağır ve boğaz yollarında çoğalan etken virüsün, genellikle öpücük sırasında salgılanan tükürüğün içinden yayılıp bulaşmasından kaynaklı olarak öpücük hastalığı denilmektedir. Çok nadir olarak kan yoluyla da bulaşabilmektedir.  En sık görülme yaşı 15-18 yaş grubu olduğu için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne gidilmelidir.

Öpücük Hastalığı Tekrar Eder Mi?

Taşınılan etken virüs boğaz ve vücut salgısıyla taşınır ve yakın temasta bulunulan kişiye ağız yoluyla aktarılır. Çocuk ergen grubunda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Hastalık tekrar eden bir rahatsızlık değildir. Hayat boyu 1 kere öpücük hastalığı geçirmiş birey hastalığa bağışıklık kazanır ve hastalık bir daha tekrarlamaz.

Öpücük Hastalığı Geçer Mi?

Öpücük hastalığı yani kısaca “mono“ hastalığı  bir kere geçirildiğinde bağışıklık kazanılarak tekrar etmeyen fakat çok kolay bulaşabilecek bir rahatsızlıktır. Ağız yoluyla bulaştığı için halk arasında öpücük hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Genellikle hafif şiddetli belirtiler vermektedir. Hastalığın belirtileri bazen tedavi gerektirmeden kendi kendine kaybolur. Kişi eğer virüsü taşıma riskinin olduğunu düşünüyorsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir.

Öpücük Hastalığı Kaç Günde Geçer?

Öpücük hastalığına neden olan etken virüs Epstein-Barr adı verilen virüstür. Ve tek yaşam kaynağı insan vücududur. İnsan vücudundan salınan salgılar ve temasla bulaşmaktadır. Enfeksiyon yapan bu virüs tükürük salgısına tutunur ve taşınır. Hastalığın kuluçka dönemi 4-6 hafta aralığında değişmektedir. Hastalığın etkileri ani şekilde de görülebilir, vücutta yavaş yavaş da ilerleyebilir.

İştahsızlık, titreme, ateş, lenf bezlerinde şişme, baş ağrısı, vücutta genel rahatsızlık hali gibi şikayetlerle kendisini göstermektedir. Semptomların şiddeti kişinin bünyesine bağlı olarak hafif ya da şiddetli olarak değişecektir.

Çocuklarda belirtiler genellikle daha hafif şekilde seyretmektedir. Vücut Ateşi yetişkinlerde 40akadar çıkabilir. Hastalık genellikle 6-7 gün içerisinde geçer. Fakat ağır seyreden vakalarda vardır. Bu hastalarda hastalık süresi yaklaşık olarak 3-4 hafta kadar sürebilmektedir.

Öpücük Hastalığı Tedavisi Var Mıdır?

Diğer tüm virüs kaynaklı rahatsızlıklarda olduğu gibi öpücük hastalığının da tedavisi bol dinlenme ve bol sıvı tüketimidir. Bilinen etkin bir tedavisi bulunmamaktadır. Boğaz ağrısı ya da ateş gibi problemler için ateş düşürücü şurup ya ada ağrı kesicilerle hastalığın seyri hafifletilebilir. Genellikle 6-7 gün sonra kendiliğinden geçer.

Öpücük Hastalığı Kanser Yapar Mı?

Tıptaki ismiyle “İnfeksiyöz mononükleoz“ yani halk diliyle öpücük hastalığı ağız yoluyla tükürük salgısıyla bulaşan bir virüstür.  Hastalık genel olarak hafif seyreden ve kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Hastalığa bağlı olarak yüksek ateş ve lenf bezlerinde şişme meydana gelebilir. Hastalığa sebep olan etken virüs Epstein- Barr çok nadiren kansere dönüştüğü vakalar bulunmaktadır. Ama genel olarak kanser yapıcı ciddi bir risk teşkil etmez.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir