Oksipital Nevralji Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Oksipital Nevralji Tedavi Edilmezse Ne Olur?
03.12.2022 22:11
Oksipital nevralji tedavi edilmezse ne olur? Oksipital nevralji kendiliğinden geçer mi, kaç gün sürer, hangi ilaçlar kullanılır? Oksipital nevralji tedavisi ne kadar sürer, tehlikeli mi? Oksipital nevralji ense kökünden başlayan, başın üzerine doğru uzanan elektrik çarpması hissinin seyredildiği hastalık olarak bilinmektedir, işte tüm detaylar...

Tedavi edilmediği durumlarda hastanın yaşamını olumsuz etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Özellikle gece uyku düzenini olumsuz etkilediği için bu da gün içinde dalgınlık, baş ağrısı ya da uykuya meyil şeklinde kendini göstermektedir ve hastaların hayatınca ciddi sorunlar yaşatabilir.

Psikolojik stres de trigeminal nevraljinin sebebi olarak gözlemlenmiştir. Klinik çalışmalar, boşanma, bir aile ferdinin kaybı, iş değişikliği veya sağlıksız aile ilişkileri gibi major stresleri takiben trigeminal nevraljinin otaya çıktığına dair gözlem yapmışlardır.

Oksipital Nevralji Kendiliğinden Geçer Mi?

Konservatif yöntemler işe yaramazsa oksipital bölgeye lokal anestezik enjekte uygulanabilmektedir. Bu anında rahatlama sağlar ve etkisi 12 haftaya kadar devam edebilir. Bazen bu ağrılar kendiliğinden geçer ancak ağrı sürecinde ağrı atakları insan hayatını olumsuz etkilediğinden tedavi uygulanması gerekmektedir.

Oksipital Nevralji Kaç Gün Sürer?

Bu hastalara genellikle oksipital nevraljiden ziyade büyük oksipital siniri içeren migren tanısı konabilmektedir. Genellikle tedavi yöntemi olarak hastalarda oksipital sinir bloğu tedavisi uygulanarak 4-6 ay arasında süren rahatlama gerçekleştirilir.

Diş fırçalama, makyaj yapma, yüz yıkama gibi tetikleyiciler de ağrı ataklarına davetiye çıkartabilir. Trigeminal nevralji hastalığında ağrı genellikle zonklayıcı, şimşek çakma, elektrik çarpma hissi yaratır tarzda seyreder.

Oksipital Nevralji Hangi İlaç Kullanılır?

Oksipital nevralji tedavisi Oksipital sinir bloğu kullanılması hastaların sağlığı için önemlidir. Bu uygulama ile sinirin hasarı sonucu oluşan ağrı ve hassasiyette önemki miktarda azalma olacaktır. Oksipital nevralji için yapılan sinir bloğunda da az miktarda lokal anestezik ve steroid de bulunmaktadır.

Oksipital Nevralji Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bu hastalarda oksipital sinir bloğu tedavisi uygulanarak 4-6 ay arasında süren tedavi sayesinde rahatlama sağlanabilmektedir. Bu tedavide ilgili sinire lokal anestezik enjekte edilmektedir. Bu sayede sinirin beyne ağrı sinyali iletmesi geçici olarak engellenmiş olur.

Farklı tedavi seçenekleri de bulunmaktadır. İlk olarak etkilenen bölgeye sıcak kompres uygulamayı ve ilaç alımını içeren evde tedavi uygulanabilir. Ayrıca gergin kasların neden olduğu sıkışmış sinirlerin tedavisine yardımcı olabilecek fizik tedavi, kas gevşeticiler ve masaj tavsiye edilmektedir.

Oksipital nevralji tedavisi Oksipital sinir bloğu kullanımı önerilebilir. Bu uygulama ile sinirin hasarı sonucu oluşan ağrı ve hassasiyet azaltmaktadır. Oksipital nevralji için yapılan sinir bloğunda da az miktarda lokal anestezik ve steroid kullanımı sağlanmaktadır.

Oksipital Nevralji Tehlikeli Mi?

Oksipital nevralji enseden başa doğru giden büyük ve küçük oksipital sinirlerin genelde künt travma sonucunda zedelenme durumuna bağlı ortaya çıkan ağrılı bir durum olarak gözlenmektedir. Kronik baş ağrılarının nadir bir nedeni olarak seyreder. Her yıl yüz binde üç kişiyi etkilediği gözlemlenmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir