OHAL Olunca Ne Olur?

OHAL Olunca Ne Olur?
11.02.2023 21:03
OHAL kararının 6 Şubat 2023 yılında gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem ile yakın zamanda alınması ile birlikte detaylar da vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Peki OHAL olunca ne olur, bölgesi ne demek, CBK yargı yolu açık mı? Cumhurbaşkanı OHAL ilan edebilir mi, çıkarma yetkisi kime aittir, devlet bankadaki paraya el koyabilir mi? İşte detaylar.

OHAL olağanüstü durum ilanıdır. OHAL durumu yönetici makamların yetkisinin genişlemesi anlamına gelmektedir. OHAL süresi boyunca kişisel hak ve özgürlükler sınırlandırılabilir, özel mülklere el konulabilir.

OHAL Bölgesi Ne Demek?

6 Şubat 2023 yerel saat ile 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde gerçekleşen deprem sonucunda OHAL ilan edilmiştir. Depremin 10 ili etkisi altına alması sonucunda yüz yılın felaketi olarak adlandırılan doğal afetten sonra bu 10 il OHAL bölgesi olarak belirlenmiştir. OHAL bölgesinde 3 ay boyunca olağanüstü yönetim şekli uygulanacak.

. Sağlık hizmetleri bölge halkına ücretsiz verilecek

. Ücretsiz tedavi özel hastaneleri de kapsayacak

. Bütün illerden afet bölgesine teknik heyete getirilebilir

. Hasar görmüş tüm binalar üzerinde hasar tespit çalışması yapılır ve yeni binalar yapılana kadar kimsenin evlerine girmesine müsaade edilmez

. Afet bölgesinde bulunan ve etkilenen kişilerin bankalara olan borçları silinir ya da ertelenir

OHAL CBK Yargı Yolu Açık Mı?

CBK (cumhurbaşkanlığı kararnamesi) demektir. Kanunda CBK iptal ya da itiraz yoluyla yargıda denetlenebilir. CBK yargı yolu açıktır. Ancak yürütmeyi durdurma ya da iptal ettirmek için yargı yolu kapalıdır. Böyle bir duruma itiraz etme hakkı bulunmamaktadır.

Cumhurbaşkanı OHAL İlan Edebilir Mi?

Yaşamın büyük ölçüde etkilenmesi ve doğal afetin şiddetine göre alınabilecek bir olağanüstü yönetim haline OHAL denilmektedir. OHAL bakanlar kurulunun toplanması ile karara bağlanır. Ancak bakanlık ilan etme aşamasında yetkili kişi olarak Cumhurbaşkanını işaret etmektedir.

OHAL Çıkarma Yetkisi Kime Aittir?

Bireylerin hak ve özgürlüklerine yapılacak müdahale, kişilerin görev ve yetkilerinin sınırlandırılması ya da geniş yetki verilmesi, kişisel mallara el konulması gibi olağan yönetim sisteminden ayrı bir yönetim sistemidir. Bakanlar kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu’nun da toplantı da görüşleri alınır. Olağanüstü hal ya da sıkı yönetim kararını çıkarma yetkisi bakanlar kurulan aittir.

OHAL De Devlet Bankadaki Paralara El Koyabilir Mi?

Kişinin bankada bulunan parası da kendisine ait olup para üzerindeki karar ve hüküm sadece kişiye aittir. Devlet sebepsiz yere bankadaki paraya el koyamaz. Devletin bankadaki paraya el koyması ya da sınırlandırması mülkiyet hakkını ihlal etmesi anlamına gelmektedir.

Ancak OHAL durumlarda devlet bankadaki paraların bir kısmına ya da hepsine el koyabilir. Bu mümkündür. Özellikle ekonomik OHAL ilanında bankadaki para, taşınmazlar ya da özel mülklere bir süre el konulabilir.

Ruhsatı olan silahlara el konulması, kişisel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması ya da özel mülke el konulması başka bir kanun çıkartmaya gerek olmadan Cumhurbaşkanlığı tarafından uygulanabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir