OHAL Hangi Durumlarda İlan Edilir?

OHAL Hangi Durumlarda İlan Edilir?
11.02.2023 20:58
OHAL durumu, ülkemizin özellikle son 3 yıl içerisinde adını çok sık duyduğu bir kavramdır. Hal böyle olunca OHAL ile ilgili detaylar vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. OHAL hangi durumlarda ilan edilir, seçim olur mu, pandemide ilan edildi mi? Savaşta OHAL ilan edilir mi, vali ilan edebilir mi, komisyonuna başvuru zorunlu mu? Gelin birlikte merak edilenleri detaylandıralım.

OHAL durumunun hangi şartlar altında ilan edilebileceği merak edilmektedir. OHAL durumu devlet yetkilileri tarafından yapılan bir toplantı sonucunda Cumhurbaşkanı kararı ile ilan edilebilmektedir. Özellikle çok şiddetli doğal afet (sel, deprem, yangın gibi),bulaş ve ölüm riski yüksek salgın hastalıklar, ekonomik kriz-buhran, kamu düzenini etkileyecek kadar yaygın şiddet vakaları gibi durumlarda yapılan ve başvurulan bir uygulamadır.

OHAL İlan Edilince Seçim Olur Mu?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen yüz yılın felaketi olarak adlandırılan biri 7,7 diğeri ise 7,6 şiddetinde 2 depremin 10 ili etkisi altına almasından sonra OHAL ilan edilmiştir. Yerel seçim tarihinin öne çekilmesi ve alınan OHAL kararı seçimin ertelenip ertelenmeyeceği sorusunu da gündeme taşımıştır. Bazı hukukçulara göre OHAL durumu seçimin ertelenmesine sebep olmaktadır. Ancak Anayasaya göre seçim yalnızca savaş durumu söz konusu olursa ertelenmektedir. Bunun dışında OHAL seçimin ertelenmesi ya da iptal edilmesi için bir neden değildir.

Pandemide OHAL İlan Edildi Mi?

Dünyada hala etkileri süren ve milyonlarca kişinin etkilendiği salgın hastalık covid 19 11 Mart 2020 tarihinde dünya genelinde pandemi ilan edilmesine sebep olmuştur. Ülkemizdeki binlerce vatandaşımızı kaybetmemize sebep olan bulaş riski yüksek ve ölümlü vakaların çoğunlukta olduğu korona virüsü sebebiyle OHAL ilan edilip edilmediği de araştırılmaktadır.

Türkiye 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra OHAL kararı almış ve yaklaşık 7 kez uzatılarak toplamda 2 sene sürmüştür. Ancak Türkiye OHAL sürecinin sona ermesinden yaklaşık 2 sene sonra ortaya çıkan pandemi döneminde OHAL kararı almamıştır.

En son OHAL kararı 6 Şubat 2023 yılında yerel saat ile 04.17’de meydana gelen ve büyük bir yıkımla sonuçlanan Kahramanmaraş merkezli depremle birlikte alınmıştır Büyük deprem 10 ili birden etkisi altına almış ve Cumhurbaşkanlığı kararı ile 8 Şubat 2023’de OHAL kararı alınmıştır.

Savaşta OHAL İlan Edilir Mi?

Bir ülkenin savaş ilan etme süreci de belli ağır prosedürlere dayanmaktadır. Savaşın ilan edilmesini gerektirecek bir halin ortaya çıkması ile birlikte yalnızca TBMM tarafından savaş ilanı kararı verilebilmektedir. Ayrıca savaş durumunda Cumhurbaşkanı OHAL ilan edebilmektedir.

Vali OHAL İlan Edebilir Mi?

Olağanüstü hal durumu salgın hastalık, şiddetli doğal afet, kamu düzeninin ciddi şekilde etkilenmesine sebep olabilecek şiddet vakaları ya da ekonomik buhran sonucunda ilan edilebilmektedir. Anayasada OHAL kanunu 119. Maddeyi kapsamaktadır. OHAL Cumhurbaşkanı başkanlığında “Bakanlar Kurulu“ tarafından karara bağlanır. Ancak ilan yetkisi tamamen Cumhurbaşkanına aittir.

OHAL Komisyonuna Başvuru Zorunlu Mu?

OHAL komisyonuna başvurular valilikler tarafından gerçekleştirilmektedir. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurulan ve kararnamelerle ilgili işlemleri değerlendirip karara bağlamak için oluşturulan OHAL işlemleri inceleme komisyonu 27 Mayıs 2017’de göreve başlamıştır. Komisyonun görev süresi 22 Ocak 2023’de sona erecektir.

OHAL kapsamında 125 bin 678 ‘i kamu görevinden çıkarma, 131 bin 922 tedbir uygulaması işlemi uygulanmıştı. Yani OHAL KHK’ları ile gerçekleşen öğrencilikten ihraç, rütbe sökme ya da kamu görevinden uzaklaştırılmak ve kurum-kuruluş kapatma gibi işlemlere karşı itiraz davası açabilmek için OHAL komisyonuna başvuru yapmak gerekmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir