Doğumda Evlilik Cüzdanı Gerekli Mi?

Doğumda Evlilik Cüzdanı Gerekli Mi?
17.10.2022 22:56
Yeni evlenecek çiftler ya da evlenmiş çiftler evlilik cüzdanı ile ilgili birçok hususu merak etmektedirler. Doğumda evlilik cüzdanı gerekli mi, fotokopisi nasıl çekilir, yerine geçen belge nedir? Evlilik cüzdanı yerine geçen belge nedir, kaç günde çıkar, hangi amaçla kullanılır? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Başka kültürlerde evlilik iki ya da daha fazla kişinin dini, hukuki açıdan ya da törenlerin uygun gördüğü şekilde bir araya gelmesidir. Türkiye’de iki kişinin bir araya gelerek hukuki açıdan evlenmesi ile evlilik oluşmaktadır.

Doğumda evlilik cüzdanı gerekli değildir. Doğan çocuk ebeveynler evli ise direk babasının soyadını alacak ve kütüğüne geçecektir. Evlilik dışı olan doğumlarda ise doğan bebek annenin bildirdiği baba adı ve kendi soyadı ile kütüğünü yazdırabilmektedir.

Evlilik Cüzdanı E-Devletten Çıkar Mı?

E-Devlet resmi evraklar açısından halkımıza çok fazla kolaylık sağlamıştır. Bu kolaylıkların içerisinde adli sicil kaydı gibi resmi evraklara hızlıca ulaşmak da dahildir. Öte yandan, evli çiftlerin merak ettikleri bir konu bu resmi evraklar arasında evlilik cüzdanı olup olmadığıdır.

Ne yazık ki evli çiftler evlilik cüzdanlarını sadece belediyeler aracılığıyla alabilirler. Kişinin evli olup olmadığı E-devlet yoluyla gözükebilir. Fakat, evlilik cüzdanına e-devlet vasıtasıyla ulaşmak mümkün değildir.

Evlilik Cüzdanı Fotokopisi Nasıl Çekilir?

Bazı resmi işlemlerde kişinin evli olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Böyle bir talepte bulunan kurum ve kuruluşlara kişinin evli olduğunu kanıtlamasının en iyi yollarından bir tanesi de evlilik cüzdanı fotokopisidir. Ama, evlilik cüzdanı fotokopisinin nasıl çekileceği merak edilen bir konu olmuştur.

Bu noktada, evlilik cüzdanlarının kişinin evli olduğuna dair olan esas bilgileri içeren sayfaları vardır. Bu sayfalar evlilik cüzdanının ilk üç sayfasını oluşturmaktadır. Bu sebeple, evlilik cüzdanı fotokopisi çekerken ilk üç sayfanın fotokopisini çekmek yeterli olacaktır.

Evlilik Cüzdanı Yerine Geçen Belge Nedir?

Evlilik cüzdanı bir insanın evli olduğunu kanıtlaması için gereken belgelerden bir tanesidir. Öte yandan, insanların evliliklerini kanıtlamaları gereken bazı yerlerde yanlarında evlilik cüzdanları bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda nüfus kayıt örneği veya evlenme kayıt örneği yeterli olacaktır.

Evlilik Cüzdanı Kaç Günde Çıkar?

Evlilik cüzdanında, evlenen çiftin kimlik bilgileri, fotoğrafları ile doğacak çocuklar için boş sayfalar bulunmaktadır. Nikahtan hemen sonra verilen evlilik cüzdanının kaybolması durumunda da evlilik cüzdanı hızlıca verilmektedir. Muhtarlığa gidip gerekli evrakları teslim ettiğinizde hemen bir aile cüzdanı alabilirsiniz.

Evlilik Cüzdanı Hangi Amaçla Kullanılır?

Evlilik cüzdanı iki insanın devlet nezdinde resmi olarak evlenmesi, halk dili ile dünya evine girmesidir. Evlilik cüzdanı, nikah işleminin gerçekleştiğine dair resmi bir belgedir. Bu işlem ile artık kadın ve erkek birbirine eş karı-koca olurlar.

Evlilik cüzdanları bazı kurum ve kuruluşlar tarafından istenmektedir. Örneğin bir otelde eşinizle beraber kalmak isterseniz, evlilik cüzdanınızı göstermeniz istenebilir. Aynı zamanda, başka bir ülkeye giderken evli olduğunuzu ve eş olduğunuzu kanıtlamak için de evlilik cüzdanı gerekebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir