Obezite Aşısı Nedir?

Obezite Aşısı Nedir?
03.12.2022 22:18
Obezite aşısı nedir? Obezite belirtileri nelerdir, bir hastalık mıdır? Obezite derecesi kaç olmalı, engellilik oranı nedir? Eczanede satılan obezite ilaçları nedir? Obezite ülkemizde sıkça karşılaşılan bir sağlık problemi olarak bilinmektedir. Genetik faktörler ve çevresel etkenlerin tetiklediği bu sağlık problemi hakkında merak edilen tüm soruların detaylarını bu yazımızda yanıtladık...

Obezite aşısı, insülin iğnesi gibi toplamda 6 ay boyunca her gün kullanılmaktadır. Ve günde 1 kez uygulanmaktadır. İlacın dozu haftadan haftaya yavaş yavaş çoğaltılmaktadır. İlaç iştahı keserek mideyi yavaşlatıyor ve tokluk hissi vererek kişilerin sağlığına kavuşmasında önemli rol oynuyor.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite hastalığının en temel belirtisi vücutta aşırı düzeyde yağ dokusu birikimi olarak gözlemlenmiştir.

Obeziteye bağlı olarak ortaya çıkan sorun ve belirtilerin arasında aşağıdakiler yer almaktadır.

·            Terleme durumu

·            Çabuk yorulma sorunu

·            Nefes darlığı oluşması

·            Horlama ve uyku apnesi olması

·            Cilt sorunlarının meydana gelmesi

·            Sırt ve eklem ağrıları durumu

·            Psikolojik sorunlar ve benlik saygısında azalma sorunu

Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Obezite bir hastalıktır ve yol açan enerji fazlalığı sağlıksız veya dengesiz beslenmeye bağlı olarak oluşabileceği gibi bazı genetik yatkınlıklar da obezite hastalığının nedenleri arasında yer alabilir. Bunun yanı sıra hormonsal bozukluklar, tiroid hastalıkları, bazı ilaçların kullanımı gibi durumlar da obezitenin oluşmasında seyredilebilmektedir.

Yağ dokularında sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Obezite Derecesi Kaç Olmalı?

Sağlıklı kas dokusunun zararlı yağ dokusuna oranı da obezite hesaplamada önem arz etmektedir. Yetişkin bir erkeğin vücut yağ oranı % 12-18'i, kadınların ise % 20-28 oranında olması sağlıklı olduğunu gösterir. Vücut yağ oranının erkeklerde % 25; kadınlarda ise % 30'un üzerine çıkması obezite ile tanımlanabilmektedir.

Obezite Engellilik Oranı Nedir?

Erişkinler için engel oranı kılavuzunda yer alan obezite engel oranı şu aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Ciddi Obezite (Vücut Kitle indeksi 40-50kg/m2 arasında olanların durumu)

·        %20 engel oranı

Morbid Obezite (Vücut Kitle indeksi 50kg/m2 üstü olanların durumu)

·        %30 engel oranı

Eczanede Satılan Obezite İlaçları Nelerdir?

Bu ilaçlar genellikle obezite tedavisi gören hastalar tarafından kullanılır. Zayıflama hapları kilo vermek insanlara birtakım tetkikler yapıldıktan sonra doktorlar önerisiyle kullanılmalıdır. Zayıflama ilaçlarının reçetesiz kullanılması ise istenmeyen pek çok sağlık sorununun oluşmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak eczanede satılan zayıflama ilaç çeşitleri ise şu şekildedir;

·            Xenical Forte

·            Meridia

·            Thincal

·            Reductil

·            Wanabi Forte

Eczanede satılan ilaçların bazıları kısa süre zayıflamada etkisini gösterse de çeşitli yan etkilerin oluşması gözlemlenebilmektedir. Ancak bu durum herkes için geçerli olmayacaktır. Bu sebeple kişilerin, ilaçların içeriğinde ne olduğunu araştırması ve daha sonra kullanmaya başlaması daha doğru bir seçenek olarak değerlendirilir.

Eczane ’de çalışan görevliler de bu konuda çeşitli tavsiyeler verebilir ve kişilerin bünyesine uygun ilacı kısa süre içerisinde tespit edebilmeleri söz konusu olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir