Nöbetçi Öğretmen Tutanak Tutabilir Mi?

Nöbetçi Öğretmen Tutanak Tutabilir Mi?
09.11.2022 22:41
En kutsal mesleklerden biri olan öğretmenlikle ilgili merak ettiklerimiz var. Peki nöbetçi öğretmen tutanak tutabilir mi, öğretmen, sözleşmeli öğretmen, derse geç giren öğretmen hakkında tutanak tutulursa ne olur? Öğretmen müdür hakkında, müdür yardımcısı öğretmen hakkında tutanak tutabilir mi? Detaylar yazımızda.

Öğretmenler okul içindeki düzeni ve disiplini sağlayabilmek adına, belli bir çizelge göz önünde bulundurularak sırayla nöbet tutarlar. Nöbetçi öğretmenler, nöbet sırasındaki önemli olayları not alıp, rapor haline getirerek imzalarlar. Ayrıca gerekli gördükleri durumlarda tutanak tutma hakları ve yetkileri de bulunmaktadır.

Derse Geç Giren Öğretmen Hakkında Tutanak?

Hiçbir haklı sebep göstermeden, ya da habersiz derse geç kalan öğretmenler hakkında tutanak tutulabilir. Fakat bu davranışın devamlı olmuş olması gerekmektedir. 1 ya da 2 kez derse geç kalmış öğretmen öncelikli olarak sözlü uyarı cezası alır. Sözlü uyarı aldığı halde, davranışını devamlı hale getirirse hakkında tutanak tutulabilir.

Öğretmen Hakkında Tutanak Tutulursa Ne Olur?

Tutanak, resmi bir soruşturma belgesi olup, içerisinde düzenli ve mantıklı maddelerin yer alması gereken hukuki bildirim formudur.

Tutanak tutulduğunda öncelikli olarak bunun öğretmene tebliğ edilmesi gerekmektedir. Tebliğ edilmeyen tutanak için öğretmenin dava açma hakkı vardır.

Tutanak tebliğ edilir ve yazılı savunma istenir yazılı savunma eğer jüri tarafından kabul görürse, tutanak geri çekilir. Savunması kabul edilmeyen öğretmene disiplin cezası verilerek tutanak siciline işlenir.

Öğretmen Müdür Hakkında Tutanak Tutabilir Mi?

Müdürler, öğretmenlerin görev yetkisi olarak üzerinde olan amirlerdir. Okulun öğretmenlerin ve öğrencilerin güvenliğinden sorumlu en yetkili kişidir. Bir öğretmen müdüre tutanak tutamaz. Fakat yetkili kurum ve kuruluşlara şikayet dilekçesi verebilir.

Müdür Yardımcısı Öğretmen Hakkında Tutanak Tutabilir Mi?

Müdür yardımcısı, okul müdürünün kendisine vermiş olduğu görevleri, eksiksiz şekilde yerine getirme zorunluluğu olan çalışanlardır. Gerekli gördüğü durumlarda öğretmen hakkında tutanak tutabilme yetkisine sahiptir.

Fakat ceza verme yetkisine sahip değildir. Ayrıca tutmuş olduğu tutanaktan öğretmeni haberdar etmek yükümlülüğü bulunmaktadır. Ceza müdürün verebileceği bir yetki alanındadır.

Sözleşmeli Öğretmen Tutanak Yerse Ne Olur?

Sözleşmeli öğretmen aday öğretmen demektir. Yani henüz kadroya alınmamış, belli bir sözleşme altında 3 yıllık çalışma süresi olan öğretmenlere denilmektedir. Bu sözleşme altında okulun belirlemiş olduğu belli başlı kurallara uymak zorundadırlar.

Özürsüz ve mazeretsiz işe 2 günden fazla gelmemek, devlet malına zarar vermek ya da devlet malını kendi menfaatine izinsiz kullanmak, amirine, iş arkadaşlarına hakaret içerikli sözler sarf etmek gibi maaş kesintisi cezasına çarptırılabileceği kural ihlalleridir.

Ya da, açıklanması yasaklanmış bilgileri açıklamak, aktarmak ve sızdırmak, alkollü olarak işe gelmek, siyasi partiye girmek gibi kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilebilecek davranışlardan kesinlikle uzak durmalıdır.

Kurallara uymayan herkes hakkında tutanak tutulabilir. Gerekli bulunursa sözleşmeli öğretmene de tutanak tutulacaktır. Ama kadrolu olsun olmasın her öğretmenin kendisini savunma hakkı bulunmaktadır.

Yaptığı kural ihlalinin boyutuna göre alacağı ceza değişecektir. Maaştan kesme, uzaklaştırma ya da sözleşmesinin fes edilmesi alınabilecek cezalar arasındadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir