Nişanda Kurdeleyi Kim Keser?

Nişanda Kurdeleyi Kim Keser?
15.11.2022 21:37
En önemli geleneklerimizden biri nişan merasimleridir. Nişan törenleriyle ilgili merak ettiğimiz detaylar var. Nişanda kurdeleyi kim keser, yüzükleri kim takar, makas kesmiyor parasını kim verir, kim alır? Nişanda kuaför parasını kim öder, pasta kesilir mi, para kimde kalır, siyah gömlek giyilir mi? Gelin detaylara birlikte bakalım.

En önemli örf ve adetlerimizden biri olan nişan törenleri hemen her coğrafyada düğün öncesi bir kutlama şeklinde yapılmaktadır.

Yöreden yöreye değişebilecek bir ayrıntı olsa da genellikle nişan kurdelesini ailenin en büyük kişisi keser. Hem en büyük olması hem de saygı duyulan bir kimse tarafından kesilmesi halk arasında daha uygun görülmektedir.

Kurdeleyi erkek veya kız tarafından birisinin kesmesinde bir sakınca yoktur. Özellikle evliliği iyi ve mutlu bir kimse tarafından kesilmesi, çifte şans ve mutluluk getireceğine inanılır.

Nişanda Yüzükleri Kim Takar?

Nişan tepsisini gelinin en yakın kız arkadaşı ya da kız kardeşi taşıyabilir. Bu tamamıyla gelinin verebileceği bir karardır. İstenilirse ailenin genç bir bireyi de tepsiyi taşıyabilir.

Nişan yüzüğünü kız ya da erkek babası takabilir. Ama genel olarak evin daha büyük olan bireyleri amca ya da dede gibi aile fertleri yüzükleri takar.

Nişanda Makas Kesmiyor Parasını Kim Verir?

Türk örf ve adetlerinde belki de en bilinen adetlerden biri makas kesmiyor adetidir. Yüzüklerin kurdelesini kesmek için görevli olan kişiye verilen bahşiştir.

Erkek tarafının yerine getirmesi gereken bir adettir. Erkek tarafından herhangi biri tarafından yerine getirilebilir. Tepsiyi taşıyan genç kızın tepsisine bir miktar para bırakılarak gelenek yerine getirilmiş olur.

Nişanda Makas Kesmiyor Parasını Kim Alır?

Makas kesmeme adeti, özellikle söz ve nişan merasimlerinde, halk arasında yaygın olan bir adettir. Genellikle tepsiyi getiren kızın tepsisine bırakılan bir bahşiştir. Erkek tarafından herhangi birinin yapmasında bir sakınca yoktur.

Nişanda Kuaför Parasını Kim Öder?

En merak edilen sorulardan biri de kuaför masraflarıdır. Öncelikle gelinin aksesuarları, ayakkabısı çantasını damat tarafı karşılar.  Damadın damatlığını ise kız tarafı karşılar. Gelinin kendisiyle birlikte kuaföre gelen tüm yakın arkadaş ve akrabalarının masraflarını damat tarafı karşılamaktadır.

Nişanda Pasta Kesilir Mi?

Nişanda alınacak ürünler, misafire ikram edilecek ikramlıklar ve daha birçok şey çiftlerin kafasını karıştırıyor. Öncelikle nişanınızı yemekli veya yemeksiz yapın, yine de pasta kesmek bir geleneğin parçasıdır.

Bundan dolayı nişan töreninizde çok yüksek katlı bir pasta olmasa bile sizin için hazırlanmış, özenli bir pastayı eşinizle birlikte güzel gününüzün bir simgesi olarak kesebilir, misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Nişanda Toplanan Para Kimde Kalır?

Adetlerimize göre nişan töreni kız tarafına aittir. Bundan dolayı hem damada hem de geline takılan takılar kız tarafında kalır. Aksine belirtilen bir gelenek yoksa genel olarak Türk örf ve adetlerinde takıların kız tarafında kalması makbuldür.

Kız tarafının yapmış olduğu nişan masrafına katkı sağlamak hem de kızın çeyizi olarak düşünülmüş bir ikramdır. Fakat eğer kız tarafı uygun görürse, damada takılan takılar erkek tarafında kalabilir.

Nişanda Siyah Gömlek Giyilir Mi?

Son dönemlerde çiftler nişan ve söz merasimlerinde birbirlerine uyumlu renkler içerisinde giyinmektedir. Mevsimine göre yapacağınız nişanınızda, beyaz, mavi, bordo, gri, siyah tonlarında gömlek seçebilirsiniz. Takım elbisenizi seçerken nişanlınızın elbise tonlarında bir kravat takabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir