Nezle Uyku Yapar Mı?

Nezle Uyku Yapar Mı?
01.12.2022 22:16
Herkesin başına gelen gripler arasında nezle ile ilgili araştırma yaptık. Nezle uyku yapar mı, sabahları nezle gibi uyanma neden olur, iyi gelen çaylar nelerdir? Yazın nezle olunur mu, gebelikte nezle bebeğe zarar verir mi, üşüme yapar mı? Önemli bilgiler barındıran yazımızı meraklılarına daha doğru bilgilerle ile paylaşımlar yaptık.

Nezle insan vücudunda bir takım olumsuz tepkiler vermesine neden olur. İştahsızlık ve halsizlik yapması nedeniyle ister istemez uykuyu getirecektir. Nezle olan kişiler sağlıklı bir beslenme ile halsizliğini ve nezleyi atlatmak için uyumları hastalığı daha hızlı atlatmalarını sağlar. Bu yüzden uyumak vücudunda dinlenmesi ile daha kısa sürede toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Sabahları Nezle Gibi Uyanma Neden Olur?

Bu olay daha çok mevsimsel şekilde gerçekleşir. Uzmanlar bunun alerjik bir durum olduğunu araştırmışlardır. Yani yılın belli zamanlarında hapşırma ve burun akıntısı alerjiye bağlı olarak gerçekleşir. Bu durum geçici olduğu gibi bazı kişilerde sürekli de meydana gelebilir. Genelde alerjik bir durum olduğu ve sabahları olduğu için pek etkili bir ilaç verilmez. Geçici olmasından ötürü kişinin sabahları alerjik bir durumu tanısı konur.

Nezleye İyi Gelen Çaylar Nelerdir?

Nezleye iyi gelen ve herkesin iyi bildiği ıhlamur çayıdır. İçine limon ve bal karışımı ile tüm mikropları kısa sürede yok olmasını sağlar. Bunun yanında papatya, yeşil çay gibi antioksidan üreten çaylar vücuttaki toksinleri sağlıklı şekilde atılmasını sağlar. Yani kişiler evlerinde bu çayları doğal olanını alarak kendileri yapabilirler.

Dışardan alınan sallama çayları nezle olduğunuzda önermiyoruz. Onların pek etkisi olmaz. Daha çok ot şeklinde ve doğal olan çayları kendi evinizde kaynatmalısınız. Bu sayede daha hızlı ayağa kalkmanıza yardımcı olur. Bal, zencefil ve zerdeçal ile bir karışım yaparak bunlardan da çay yapabilirsiniz. Kısa sürede vücudu yerine getirir.

Yazın Nezle Olunur Mu?

Yazın nezle olunur. Çünkü sıcak ve soğuk havaya geçiş olmasından ötürü vücut bu durumu ağılayamaz. Bu yüzden kısa süre içinde nezle olma durumu ile karşılaşırız. Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı olan yerlerde daha dikkatli şekilde giyinmemiz gerekir. Eğer vücut bun alışamazsa yazın ağır bir nezle atlatabilir.

Gebelikte Nezle Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte, bebekler anne karnında plasenta denilen bir doku ile korunur. Hatta bazı hastalıkları anneyi bile koruduğu bilinmektedir. Bebekleri çok fazla etkilemez. Bu süreci anne daha hızlı şekilde geçirmesine de yardımcı olur. Fakat tabi olumsuz vakaların olduğu gebeler de vardır. Öncelikle anne adayları nezle olduğunda çok dikkatli olmaları gerekir. Öksürük bebeğinize zarar verme ihtimali yüksektir. Son aylarından olan anneler bu durumları gözden geçirerek doktora başvurmaları gerekebilir.

Nezle Üşüme Yapar Mı?

Nezle üşüme ve titreme gibi vücudun ısısını düşürebilir. Bu durumda kalın ya da yorgan altına girebiliriz. Hafif bir terleme ile bu durum kısa sürede yok olur. Nezle olduğumuzda sıcaklık farkının olmadığı ortamda bulunarak sıcak bir çorba ya da doğal otlarda karışım olan çayla kısa sürede ayağa kalkmış oluruz.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir