Nevruz Kutlamak Caiz Mi?

Nevruz Kutlamak Caiz Mi?
01.10.2022 13:20
Nevruz kutlamak caiz mi? Nargile, nakit avans ve ney çalmak caiz mi? Olta ile balık tutmak, otelde çalışmak ve oyundan para kazanmak caiz mi? Okunmuş pirinç ve zeybek oynamak caiz mi? Tüm bu merak ettiğiniz soruları gelin birlikte inceleyelim.

Nevruz bayramının dinimizde bir yeri yoktur. Kutlamak caiz değildir. Nevruz bayramı gibi günler dini bir gün veya bayram değildir. Bugünü veya bayramı kutlamak dinimizde yoktur ve kutlamak uygun değildir.

Nargile Caiz Mi?

Nargile veya tütünün haram olduğuna dair bir ayet yoktur. Yani nargile içilmesi haram kılınmamıştır. Ama vücuda zarar verdiği için içilmemesi önerilir. Sağlınızı korumak için bu tür tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmanızda fayda vardır.

Nakit Avans Caiz Mi?

Alışveriş yaparken veya ihtiyaçlarımızı alırken paraya, kredi kartlarına ve nakit avanslara başvuruyoruz. Bunlar ise günah mı değil mi merak konusu oluyor. Kredi kartı kullanımı caizdir. Zaruretsiz kredi kartından veya bankadan nakit avans çekip faiz ödemek caiz değildir. 

Ney Çalmak Caiz Mi?

Ney çalmak ve diğer üflemeleri çalgıları, zilli çalgıları kullanmak dinen uygun değildir. Bu çalgıların dinen günah olduğu belirtilmiştir. Çünkü kişinin maneviyatını bozmaktadır. 

Olta ile Balık Tutmak Caiz Mi?

Olta ile balık tutmak caizdir. Ticaretini yapıyorsanız eğer satabileceğiniz kadar balık tutmalısınız. Ve yiyebileceğinizden, satabileceğinizden fazlasını tutmamanız gerekmektedir. 

Otelde Çalışmak Caiz Mi?

Otelde çalışmak günah değildir. Çünkü otellerin amacı, turistleri ve gelen misafirleri yerleştirip barınmalarını sağlamaktır. Fakat otelde içki satmak veya içki içirmek günahtır. 

Oyundan Para Kazanmak Caiz Mi?

Oyunda olsa belirli bir katılımcı ve para ortaya konulduğu için oyundan para kazanmak haramdır. Çünkü bu eylem kumar olarak sayılmaktadır. Kumarda dinen uygun değildir ve haram kılınmıştır. Normal para karşılığı olmadan sadece eğlenme üzerine oynanan oyunlar da dinen bir sakınca yoktur.

Okunmuş Pirinç Caiz Mi?

Okunmuş pirinç yemenin dinde herhangi bir değeri yoktur. Çalışkan olanlarla tembel olanların veya zeki olanlarla zeki olamayanların durumunu ortaya koymak için yapılan bu davranışta, hiçbir zaman kısa yoldan köşeyi dönmek için yapılacak bu tür davranışların değeri yoktur.

Zeybek Oynamak Caiz Mi?       

Zeybek gibi halk oyunlarını oynarken kız ve erkek karışık oynandığında dinen bazı sakıncalar olmaktadır. Fakat kadınlar kendi aralarında oynaması caizdir. Ve erkekler de kendi aralarında oynayabilirler. Diğer türlü erkek ve kız karışık zeybek gibi halk oyunlarını oynamak uygun değildir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir