Nergis Bakımı Nasıl Olur?

Nergis Bakımı Nasıl Olur?
19.04.2022 18:00
Nergis, çarpıcı altın renkleri ve trompet benzeri şekli nedeniyle en popüler bahar çiçeklerinden biridir. Nergis bakımının nasıl olduğu, nergisin ne zaman ekileceği ve nergisin nasıl çoğaltılacağı gibi merak edilen tüm soruları sizin için bir araya getirdik.

Nergis için çiçek bakımı oldukça kolaydır. Nergis, yeni başlayanlar için az bakım gerektiren çiçeklerdir. Nergislerinizi tam güneş alan bir yere koyun ve bitkiyi günde en az 6 saat dışarıda bırakın. Yaz geldiğinde, aşırı ısınmayı önlemek için nergislerinizi bir duvar veya çitin tabanından uzak tuttuğunuzdan emin olun. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda nergislerinizi düzenli olarak sulamanız gerekir. Toprağı düzenli olarak kontrol edin ve kuru olduğunu hissederseniz sulayın.

Nergisler Ne Zaman Açar?

Nergisler, bahar aylarında çiçek açarlar. Hızla çoğalan bu çiçekler, her yıl ve her bahar yeniden çiçek açarlar. Nergis çiçekleri genellikle erken ilkbahar döneminde açar. Genellikle uzun kış uykusundan sonra toprağı parlak çiçeklerle süsleyen ilk çiçeklerdir. Ancak, sonbaharda açan ve yılın son çiçeklerinden biri olacak olan bazı çeşitler ve ilkbaharın sonlarında çiçek açan nergis çeşitleri de vardır.

Nergis Evde Yetiştirilir Mi?

Nergis evde yetiştirilebilir. Nergis yetiştirmek için büyüme için iyi drene olan toprak ve tam güneş gibi temel özellikler korunduğu takdirde, iç mekân bitkileri olarak iç mekânlarda yetiştirilebilir. Ancak, sonbahar geldiğinde onları bir balkona veya soğuk bir alana almak önemlidir. Saksıda nergis yetiştirmek için drenaj deliği olan saksı olması gerekir. Bununla birlikte, ampuller birbirinden uzak bir şekilde dikilerek saksıda kolayca yetiştirilebilmektedir.

Nergis Ne Zaman Ekilir?

Nergisler sonbaharın ortasından kış başlarına kadar, toprak donmadan önce herhangi bir zamanda ekilebilir. En iyi sonucu elde etmek için, tohumları aldıktan sonra bir ay içinde dikmeniz gerekir. Çiçeklenme mevsimini uzatmak için farklı zamanlarda çiçek açan nergis çeşitleri ekilebilir. Bu, diğerleri solarken yeni çiçeklerin açılmasını sağlar.

Nergis Nasıl Çoğaltılır?

Nergis, soğanlar ve tohumlar aracılığıyla çoğalabilir. Tohumlardan yeni bir nergis yetiştirmek için yumuşak ve nemli toprak üzerine tohumların yayılmasını gerekir. Nergisleri çoğaltmak için sağlıklı bir ampul kullanırsanız, etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan ampulü sağlıklı bir toprak karışımına koyup büyümesine izin vermektir.

Nergis Neden Çiçek Açmaz?

Nergislerin çiçek açmamasının nedenleri arasında; nergislerdeki kötü çiçeklenme, önceki yıl yapraklara kötü muamele edilmesi veya soğanların çok yoğun olması arasında yer almaktadır. Yaprakları sararmadan ve bozulmaya başlamadan önce kesmek, nergislerde kötü çiçek açmasının bir nedenidir. Sonbaharda çok geç ekilmiş olması da nergislerin çiçek açmamasının nedeni olabilir. Nergislerin çiçek açmamasının bir diğer nedeni de güneş ışığı almaması olabilir. Birçok çiçek açan çiçek, çiçeklenme sürecini tamamlamak için altı ve sekiz saat tam güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ampullerin ekildiği bölge çok gölgeliyse, nergislerin çiçek açmamasına neden olur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir