Nemfomani Nedir?

Nemfomani Nedir?
05.11.2022 17:18
Psikolojide, nemfomani denen bir kavram vardır ve birçok insan bundan muzdariptir. Peki, nemfomani nedir? Kadınlarda aşırı cinsel istek neden olur? Bu soruları irdeleyeceğimiz yazımızla sizlerleyiz.

Nemfomani, kişinin cinsel istek ve davranışını kontrol edemediği bir durum olmaktadır. Başka isimler ile de anılmaktadır bu durum. Bunlar; cinsel bağımlılık, kompulsif cinsel davranıştır ve hiperseksüalitedir. Kadınlarda nemfomani hiperseksüaliteye verilmiş olan spesifik bir isim olmaktadır. Bu durumun erkek bireylerdeki karşılığına satiriasis denmektedir. Bu rahatsızlıkta görülen şey devamlı olarak cinsel düşüncelerin bireyin ilişki kurma, çalışma ve günlük yaşam aktivitelerinin devam ettirme tarzındaki yetenekleri olumsuz etkiler. Madde bağımlılığı ile birtakım benzer özellikleri bulunsa da nemfomani, madde değil de aktiviteye olan bağımlılık görülmektedir. Gözlemlenen tipi davranışlar şunlar olabilmektedir; kontrolsüzce mastürbasyon, teşhircilik, devamlı pornografi kullanımı, aşırı derecede seks yapma eylemi ve cinsel dürtülere direnmede başarısız olmadır. Belirtilerin kontrol altında tutulması tedavi ile mümkün olabilir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği sürece zamanla giderek daha da kötüye gitme eğilimi gösterebilmektedir.

Yunan kökenli olan nemfonami kelimesi, Yunan mitolojisindeki güzel kadınlara benzeyen ve doğada saklandığına inanılan, nymph ismindeki ruhlardır.

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Neden Olur?

Kadınlardaki aşırı cinsel isteğin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat tabii ki nedenlerine yönelik birçok teoriler bulunmaktadır. Bunlardan biri; geçmişte yaşanmış olunabilinen cinsel bir travma sebebi ile oluşan psikolojik ve duygusal sorunlar ile alakalıdır. Mesela tecavüze uğramış olan kadınlar, bazen kişisel bir cezalandırma yöntemi olarak aşırı derecede cinsel davranışlarda bulunabilmektedirler. Bazı kadınlarda seks, bir tür çocukluk travması ya da istismarı ile başa çıkma mekanizması olarak geliştirmiş olabilmektedir. Nemfomani sebebi ile alakalı olduğu düşünülen bazı föktörle şunlardır;

·        Beyindeki doğal kimyasallarda meydana gelebilen dengesizlik; beyindeki serotonin, norepinefrin, dopamin tarzı nörotransmitter olarak adlandırılan birtakım kimyasal ajanlari bireylerin ruh halini düzenlemede yardımcı olmaktadır. Bu kimyasalların yüksek olması da hiperseksüalite ile alakalı olabilir.

·        Beyin sinir devrelerinde oluşabilen değişiklikler; zaman geçtikçe kompulsif cinsel davranış, beynin sinir devrelerindeki değişimlere sebep olan bir cinsel bağımlılık oluşturabilir. Tıpkı diğer bağımlılık durumlarında gözlemlendiği gibi zaman geçtikçe daha yoğun olan uyaranlar, tatmin ya da rahatlama için yeterli duruma gelir.

·        Bazı psikiyatrik rahatsızlıklar; depresyon, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk(OKB) tarzındaki birtakım psikiyatrik hastalıklarında da bir belirti olarak hiperseksüalite gözlemlenebilmektedir.

·        Nörolojik sorunlar; aşırı cinsel istek, nadir olarak epilepsi, kafa travması ya da demans gibi nörolojik olan bir hastalıktan nedenli olabilmektedir. Mesela hiperseksüalite, nörolojik kökenli bir hastalık olmakta olan Klüver-Bucy sendromunda gözlemlenmektedir. Takıntıya bağlı olarak ağza uygunsuz olan nesnelerin konulması, aşırıcı derecede beslenme ve hiperseksüalite tarzındaki belirtiler gözlemlenir. Hiperseksüalite, Parkinson hastalığının tedavisi esnasında olduğu gibi dopamin tarzındaki ilaçlar kullanıldığı zaman bireyde gözlemlenebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir