Nefes Alışverişi Nasıl Olmalı?

Nefes Alışverişi Nasıl Olmalı?
15.11.2022 21:15
Sporcular için en önemli hususlardan bir tanesi nefes alışveriş teknikleri ve yöntemleridir. Nefes alışverişi nasıl olmalı, diyafram nefesi ne işe yarar, doğru nefes egzersizi nasıl yapılır? Nefes tekniği nedir, tutmak zararlı mı, doğru nefes nereden alınır? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Nefes insan yaşamını sağlayan havanın alınıp verilmesidir. Nefes alışverişi yanlış tekniklerden ve alışkanlıklardan dolayı kişide tıkanıklıklara sebebiyet verilmektedir. En doğru nefes alma şekli ise solunum esnasında diyaframınızdan yararlanmaktır.

Nefes alışverişinizi daha iyi hissedebilmek için ellerinizi göğsünüze ve karnınıza yerleştirebilirsiniz. Burnunuzdan yavaş bir şekilde nefes alırken karın boşluğunuzu genişletebilmek için çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Nefes verirken ise mide kaslarınızı çalıştırmaya ve kaburgalarınızın arasındaki boşluğu kapatmaya özen göstermeniz gerekir.

Diyafram Nefesi Ne İşe Yarar?

Diyafram nefes alma, yavaş ve derin bir nefes almayı sağlar. Burundan gerçekleştirilen diyafram nefes egzersiziler sırasında göğüs kafesi daha az hareket eder ve daha çok karın bölgesi kullanılır. Diyafram nefesi almak yer alan kasların daha da güçlenmesine yardım eder.

Doğru Nefes Egzersizi Nasıl Yapılır?

Doğru nefes için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi diyaframdan nefes almaktır. Diyafram nefesini alabilmek için ise ilk önce dik bir konumda durun önce nefesinizi tamamen boşaltın ardından burnunuzdan nefes alın. Bunu yaptıktan sonra diyaframınızın ve karın bölgenizin şiştiğini göreceksiniz. Bu bölgeyi sırtınıza doğru da genişleterek nefes alıp verin ve geliştirmeye çalışın.

Nefes Tekniği Nedir?

Nefes almak en gerekli olan ve bizi hayatta tutan başlıca hareketlerimizden bir tanesidir. Her gün yaklaşık olarak 22 bin kez nefes alıp veririz. Aldığımız her nefeste beynin çalışması için gerekli olan oksijen ve gaz vardır. Ancak nefes alma tarzı havayı kullanmanın en kaba yollarındandır. Nefes alma tekniği bundan dolayı çok önemlidir.

Nefesi zorlamadan yani aşırı hava almadan sakin ve usul bir şekilde aldığımızda, nefes alma işlemi en iyi şekilde gerçekleşmektedir. Her nefes alışımızda diyafram 1 ile 1,5 santimetre aşağıya doğru hareket eder. Nefesi verirken ise yine burundan sakince verdiğimizde diyafram yukarı doğru hareket eder.

Nefes Tutmak Zararlı Mı?

Doğru şekilde nefes almak ve nefes tutmak birçok yarar sağlamaktadır. Nefes tutmanın deniz ve havuzlarda eğlence için yarışı bile yapılmaktadır. Ancak, bilinçsiz tutulan nefes insanın boğulmasına ve bedenin biyokimyasına zarar verebilmektedir. Bundan dolayı bilinçsiz nefes tutmak zarar vermektedir.

Doğru Nefes Nereden Alınır?

Yanlış nefes alınımı kişide tıkanıklara sebebiyet verebilmektedir. Doğru nefes almanın en iyi yolu ise karın kası ve diyafram kasını kullanmaktır. Öncelikle olarak nefesin ilk dolacağı yer karın boşluğudur. Karnınızı burundan alacağınız derin bir nefes çekerek hava ile şişirin. Soluduğunuz havayı diyafram kasını da devreye sokarak göğse ve oradan da soluk borusuna gönderin.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir